داوری

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:


داوری

در بازی فوتبال داور به فردی می‌گونید که بر اجرای قوانین فوتبال در زمین فوتبال نظارت دارد. به عبارت بهتر او کسی است که عدالت را در زمین فوتبال برقرار می‌نماید. او اجرا کننده قانون می‌باشد و تمام تلاش خود را به کارگرفته تا این امر به صورت صحیح اجرا گردد. همچنین او این قدرت را دارد تا با افراد خاصی بر اساس قوانین بازی فوتبال برخورد نماید. کار یک داور علاوه بر جذابیت بالا بسیار سخت و دشوار می‌باشد. یک داور ابتدا باید یک روانشناس کارکشته و خوب باشد تا بازی را در طول ۹۰ دقیقه متعادل نگه دارد و اداره نماید. علاوه بر یک داور در وسط زمین، دو کمک داور نیز دارد که او را در این مهم یاری می‌نمایند. البته در جام جهانی ۲داور پشت دروازه نیز برای کمک بیشتر و خطای کم تر حضور داشتند. داور بر پایه قوانین برای جریمه نمودن خطای یک بازیکن فوتبال، چند راه حل دارد.یک ضربه خطا به سود حریف داده یا یک کارت زرد به بازیکن خاصی نشان می‌دهد یا با یک کارت قرمز او را جریمه می‌کند که در این صورت بازیکن خاصی باید زمین مسابقه را ترک نماید. اگر کسی دو کارت زرد در یک بازی بگیرد، داور به او کارت قرمز نشان خواهد داد.

کار یک داور در بازی فوتبال چیست؟

هر بازی توسط داوری با اقتدار که توانایی اجرای همه اعمال داوری در زمین را دارد، اداره می‌گردد. داوران تنها در صورت مشورت نمودن با کمک‌داوران یا داور چهارم (به‌شرط این که بازی مجدداً شروع نشده باشد)، می توانند نظرخود را تغییر داده یا بازی را فسخ نمایند. در زمین دو کمک‌داور موجود است که صلاحیت اعتراض نمودن به تصمیمات نادرست داور وسط را دارند. آن‌ها برای کنترل هر چه بهتر بازی معمولاً حدود ۹٫۱۵ متر (۱۰ یارد) از خط عرضی زمین فاصله ‌می‌گیرند.  داور چهارم نیز یکی دیگر از مقامات داوری می باشد که بیرون زمین قرار داشته و مسئولیت‌هایی هم‌چون هماهنگی تعویض بازیکن‌های تیم‌ها را انجام می دهد. در صورتی که یکی از کمک‌داوران نتواند به  کمک‌داوری بازی ادامه دهد، داور چهارم جایگزین او می‌گردد.  در مسابقات جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲، دو داور به‌طور آزمایشی روی خط دروازه‌ها قرار گرفتند و کمک‌داوران را در تصمیم‌گیری به‌ویژه تصمیم‌گیری‌های منطقه پنالتی کمک فراوانی کردند. چندی پیش، فیفا به فدراسیون‌های عضو خود اعلام نمود که آن‌هادر صورت داشتن فناوری لازم، از فناوری گل–لاین میتوانند استفاده نمایند. این فناوری در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ و از فصل ۲۰۱۴–۲۰۱۳ در لیگ برتر انگلستان استفاده شد. فناوری گل–لاین به روشی می‌گویند که اعلام دارد آیا توپ از خط دروازه رد شده یا خیر و به نوعی دستیار الکترونیکی داور به حساب می‌آید. این امکان وجود دارد که در اثر سرعت بالای توپ، داور متوجه نشود که آیا توپ از خط دروازه گذشته‌است یا خیر و اشتباه کند. این فناوری عبور یا عدم عبور توپ از خط دروازه را از طریق ساعت داور، به او اعلام می‌دارند.

علیرضا فغانی مشهورترین داور ایران می باشد. وی فینال المپیک و رده‌بندی جام جهانی وغیره را قضاوت نموده است.

وسایل مورد نیاز یک داور و کمک داوران فوتبال

ما در مجموعه بزرگ اسپرت کالا تمام وسایل مورد نیاز یک داور را برای اداره هر چه بهتر بازی فراهم نمودیم. این وسایل که از با کیفیت ترین محصولات حال حاضر می‌باشد به شرح ذیل می‌باشند:

1-سوت

سوت برای یک داور از جمله وسائل حیاتی و مورد نیاز می‌باشد و داور بدون یک سوت خوب عملا کاری را از پیش نمی‌برد. داور فوتبال به کمک سوت خود زمام بازی را در اختیار گرفته و آن را اداره می‌نماید. او به کمک این سوت شروع و پایان بازی، خطا های صورت گرفته، توقف بازی و غیره را اعلام می‌دارد. داور به کمک سوت خود تمام بازیکنان را از تصمیمات خود مطلع می‌سازد.

2-کیت

 یکی دیگر از وسایل مورد نیاز یک داور کیت داوری می‌باشد. این بسته که شامل اقلام: یک عدد مداد یک عدد سوت و بند یک عدد کارت زرد و یک عدد کارت قرمز یک عدد سکه شیر یا خط می‌باشد، به داور در اداره روند بازی کمک شایانی می‌نماید. مداد جهت نوشتن اسامی بازیکنانی که جریمه شده و کارت دریافت نمودند. کاربرد سوت و بند را نیز در بالا بیان نموده ایم. کارت زرد و قرمز هم برای جریمه بازیکنان خاصی به تشخیص داور بازی کاربرد دارند.

3-پرچم

 پرچم که به حالت شطرنجی شکل می‌باشد برای کمک داوران بازی فوتبال می‌باشد. پرچم کمک داوران، ابزار کار آن ها می‌باشد و به کمک این پرچم خطا های صورت گرفته، اوت ها، افساید ها وغیره را به داور اصلی نشان می‌دهند. در اصل در فوتبال کمک داوران هیچ صحبتی نکرده و فقط به کمک پرچم خود موارد فوق را به داور اطلاع می‌دهند.

4-پرچم کرنر

 یکی دیگر از وسائل داوری که کمک فراوانی به داور می‌کند پرچم کرنر می‌باشد. پرچم کرنر حد نقطه اوت و کرنر را نشان می‌دهد. در واقع این پرچم ها نوعی نشان یا علامت هستند که داور و کمک های او بتواند به کمک آن حد کرنر را تشخیص دهند.

وسائل بالا از جمله محصولات مورد نیاز داوری فوتبال می‌باشد که در ما در مجموعه اسپرت کالا با کیفیت ترین نوع آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

توان و ظایف یک داور و کمک داورفوتبال

بازی فوتبال از بازی های محبوب در سطح جهانی می باشد. برای اینکه این مسابقات به نحو احسن برگذار گردد و در زمین بازی نیز مشکلی به وجود نیاید تعداد 1 داور اصلی و 2 کمک داور برای هر مسابقه در نظر گرفته شده است. این داور و کمک های او داری وظایف و توان هایی می باشند که در ذیل آنها را بیان نموده ایم:

1.داور

داور در فوتبال حکم قاضی را داشته و این توانایی را دارد در صورت مشاهده رفتار خشونت‌آمیز از کارت زرد یا قرمز استفاده نماید.

2.کمک داوران

دو کمک‌ داور در زمین حضور دارند که در واقع برای کمک به تصمیم گیری های داور می‌توانند در این موارد به او اعتراض‌ نیز نمایند: ۱- هنگامی که تمام توپ از میدان بازی خارج شود۲- هنگامی که کرنر، گل و پرتاب انجام می‌گیرد ۳- زمانی که این امکان وجود دارد یک بازیکن در شرایط آفساید قرار داشته باشد. ۴- تیمی درخواست تعویض‌ نماید. ۵- هنگامی که از دیدگاه داور، سوءرفتار و یا هر حادثه ناگوار دیگری رخ دهد ۶- هنگامی که خطایی انجام شود، کمک‌داور می‌تواند مسئله را بهتر برای داور شرح دهد. ۷- زمانی که در ضربات پنالتی، پیش از این که بازیکن اقدام به ضربه کند، دروازه‌بان پایش از خط دروازه جلوتر آید و توپ گل گردد، کمک‌داور اعتراض باید اعتراض کند.