جامپ باکس بهترین وسیله برای تقویت تمرکز، افزایش عملکرد بدنی می باشد که به تمرینات شما تنوع می دهد. در این مقاله تلاش کردیم اطلاعاتی درباره جامپ باکس ها در اختیارتان قرار داده و شما را با تعدادی از تمرینات جامپ باکس آشنا کنیم.

جامپ باکس چیست؟

تمرینات با جعبه پرش برای اولین بار در سال 1960 ابداع شد و کم کم بین ورزشکاران در کشور های مختلف رواج پیدا کرد و به محبوبیت رسید. هدف از این تمرینات افزایش استقامت و کارایی بدن ورزشکاران می باشد.
جعبه پرش یک تکیه گاه ایمن است که در ابعاد متفاوتی وجود دارد، و برای انجام تمرینات پلیومتریک و کراس فیت، استفاده میشود. ورزشکاران از مبتدی تا حرفه ای، می توانند با توجه به توانایی خود، از ابعاد مختلف این محصول استفاده کنند.تنوع محصولات بیشتر در
فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا.


فواید استفاده از جامپ باکس ها:

از مهمترین فواید جعبه پرش، می توان به مواردی از جمله: افزایش کالری سوزی، تقویت قدرت عضلانی، افزایش تمرکز، افزایش عملکرد بدنی و تقویت عضلات پایین تنه به خصوص ماهیچه های پا.

جنس جامپ باکس:

جامپ باکس ها در جنس های مختلفی از جمله: چوبی، فومی و فلزی تولید می شوند. این جعبه ها با هر جنسی، کاربرد یکسانی دارند فقط ممکن است در بعضی موارد با یکدیگر فرق داشته باشند.
جعبه های چوبی بادوام تر بوده و مقاومت بیشتری دارند، در مقابل جامپ باکس های فومی یا سافت جامپ باکس ها، دارای وزن کمی است و به همین دلیل حمل آن راحت تر می باشد.

نکات مهم در انجام تمرینات با جامپ باکس:

حتما قبل از شروع به تمرین، زمانی را به گرم کردن بدن خود اختصاص دهید، در نتیجه عضلات و مفاصل شما با نیرو و قدرت بیشتری تمرینات پلیومتریک را انجام می دهند.
از
جامپ باکس با ارتفاع مناسب برای شرایط و آمادگی جسمانی خودتان استفاده کنید، اگر به این نکته توجه نکنید، ممکن است تاندون هایتان دچار آسیب شوند.
پیش از شروع تمرینات پلیومتریک با جامپ باکس، در صورتی که مشکل یا بیماری خاصی دارید، با پزشک متخصص مشورت کنید.
این تمرینات برای بانوان باردار مناسب نمی باشد.

انواع تمرین جامپ باکس:

پرش یک پا: 

این حرکت برای تقویت عضلات پا جهت آمادگی برای ورزش هایی که شامل دویدن می باشند، یا فقط دویدن مناسب است؛ به این صورت که روی یک پا بلند شده و سپس روی یک پا فرود بیایید، در صورتی که خیلی سخت بود می توانید روی هر دو پا فرود بیایید، اما فرود روی یک پا، بهتر است زیرا در هنگام دویدن، هر دو پا به طور همزمان روی زمین گذاشته نمی شود.


پرش چرخشی: 

در این حرکت، پرش همراه با چرخش انجام می شود. در یک سمت جعبه بایستید به طوری که یک طرف بدنتان با جعبه موازی باشد، سپس به سمت بالا بپرید و در هنگام پرش، به سمت روبروی جعبه بچرخید، و بعد روی هر دو پا فرود بیایید. این حرکت برای چند بار تکرار کنید. چند حرکت را به یک سمت تکرار کنید، سپس تعدادی از حرکات را به جهت مخالف تکرار کنید.
این تمرین برای ورزشکارانی که نیاز به چرخش و پیچش تنه دارند بسیار مفید است، مثلا برای بازیکنان گلف که بخاطر نوسانات تنه خود به قدرت احتیاج دارند، مناسب است.

پرش دو مرحله ای:

 ابتدا یک متر از جعبه فاصله بگیرید، طی یک حرکت به جلو پریده و به نزدیک جعبه برسید، و سریعا با یک پرش دیگر روی جعبه جهش کنید. در صورتی که برای اولین بار قصد انجام این حرکت را دارید، اندازه جعبه را خیلی بلند انتخاب نکنید.


پرش در حالت نشسته: 

یک نیمکت در کنار جعبه خود قرار دهید، در دفعات اول بهتر است از جعبه ای هم اندازه نیمکت استفاده کنید.
روی نیمکت بنشینید و دست هایتان را به طرف عقب بگیرید.
سپس دست ها را به سمت داخل آورده، و یک پرش روی جعبه انجام دهید.

پرش وزنه دار: 

برای اینکه فرم بدنتان در وسط پرش تغییر نکند، از وزنه های خیلی سنگین استفاده نکنید. می توانید از جلیقه وزنه استفاده کرده یا یک دمبل کم وزن در هر دست بگیرید. و سپس تمرینات عادی را با جعبه انجام دهید، اگر جعبه های مرتفع تری در دسترس ندارید، با این روش می توانید تمرینات خود را به چالش بکشید.


پرش BURPEE: 

در این حرکت بهتر است یک جعبه پایین تر از حد معمول انتخاب کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است پاهای شما به سرعت خسته شوند. از روی جعبه پریده و سپس نیم خیز شوید، دست های خود را روی زمین و بیرون از پاهای خود بگذارید. پاهای خود را به سمت عقب پرتاب کرده و قفسه سینه را روی زمین قرار دهید، حرکت ایستاده را به صورت معکوس انجام دهید، و برای اینکه دوباره روی جعبه بپرید حاضر شوید، اگر تا قبل از این نبض تان تند نبوده بعد از این حرکت قطعا نبض تان تند میشود و این یعنی کالری سوزی.


مزایای ورزش های پلیومتریک:

قدرت انفجاری بدن در این گونه ورزش ها افزایش می یابد، با استفاده از این تمرینات، ماهیچه ها در کوتاه ترین زمان به بیشترین نیرو و قدرت میرسند، توانایی کششی عضلات و تاندون ها و بازتاب این کشش به بهبود عملکرد شما در این ورزش کمک می کند. شما با پرش های مستمر می توانید ارتفاع پرش را به مرور افزایش دهید؛ این حرکات برای بهبود پرش در ورزش هایی از جمله والیبال و بسکتبال بسیار مفید است، در مجموع این تمرینات به چربی سوزی و افزایش حجم و قدرت عضلات کمک می کنند و به شما در ساختن بدنی ورزیده و قدرتمند یاری می رسانند.
سپاس از همراهی شما، تندرست باشید.