پودر وزنه برداری

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:


پودر وزنه برداری

از جمله وسائل مورد نیاز در وزنه برداری، پودر وزنه برداری است. ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با این محصول آشنا کنیم. برای این منظور ابتدا به توضیح ورزش وزنه برداری می‌پردازیم:

ورزش وزنه برداری چیست؟

وزنه برداری ورزشی انفرادی بوده که در رقابت های آن ورزشکاران به بلند کردن و بالای سر بردن وزنه اقدام می‌نمایند. مسابقات وزنه برداری شامل دو حرکت می‌باشد. این حرکات شامل حرکت « یک ضرب »و « دو ضرب » بوده و ورزشکاری که در مجموع دو حرکت ( یا در هر حرکت ) وزنه ی بیشتری را بلند کرده باشد برنده ی مسابقه (یا آن حرکت) شده است.

تاریخچه وزنه برداری

بشر برای محافظت از خود در غارها، به ناچار به جابجایی سنگ‌های بزرگ برای قرار دادن در مقابل ورودی درب ها اقدام نموده است. مصریها برای ساختن مجسمه‌های عظیم فراعنه و اهرام ثلاثه، مردان قوی آن روز جهان را در کنار نیل جمع کرده و آنها را به ساختن مجسمه‌های سنگی مجبور می‌کردند. کاوش‌های باستان‌شناسی بیانگر این است که وزنه‌برداری و وزنه پرانی به همراه دو و میدانی و ژیمناستیک در یونان باستان وجود داشته و و در آن زمان تمرین می‌کردند. همچنین وزنه‌برداری و وزنه‌پرانی جزئی از بازیهای تیلی‌تیان ایرلندی‌ها در 4000 سال به ثبت رسیده است. از جمله قهرمانان این رشته "میلو" از اهالی "کورتونا" بود که سالهای سال مقام قهرمان المپیک باستان را یدک کشید و مدت 28 سال مقام خود را حفظ نمود.

پودر وزنه برداری چه لزومی دارد؟

بدن انسان به طور میانگین 3 میلیون غده عرق داشته و بیشترین تمرکز آن روی کف دست می‌باشد. ورزشکاران بر این موضوع واقف اند که هنگام انجام تمرینات ورزشی و مسابقات قهرمانی، این موضوع مهم است که دست های آماده وخشک باشند. این موضوع مخصوصا برای ورزشهایی مانند وزنه برداری، ژیمناستیک ، صخره نوردی و یا استفاده کردن از تجهیزاتی همچون هالتر ، دارحلقه یا کتل بل دارای اهیمت ویژه ای است. به همین علت محصولی به نام پودر کربنات منیزیم وزنه برداری برای کاهش عرق سطح پوست و خشک نگه داشتن کف دست ها و یا سرشانه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معایب تعریق حین ورزش چیست؟

زیر پوست ما میلیون‌ها غده‌ی عرق‌ساز وجود داشته که در زمان فعالیت بدنی، سطح بدن را خنک نگه داشته و از گرمای بیش از حد جلوگیری می‌کنند. این غده‌ها در تمام سطح بدن از جمله کف دست ، زیر گلو ، زیر گردن و زیر بغل وجود داشته و وظایف خاص خود را انجام می‌دهند. زمانی که ما تحرک داریم، این غدد فعالیت خود را شروع کرده و تولید عرق می‌کند. اما نشستن عرق روی دست و بازو باعث اختلال در فعالیت ورزشی می‌شود.

این اختلالات به صورتی است که:

  • اگر ورزشکار در حال لیفت وزنه باشد، وزنه از دست او سر خواهد خورد.
  • اگر در حال انجام حرکت نمایشی باشد، کنترلش را از دست می‌دهد.
  • و اگر در حین کوهنوردی و یا صخره نوردی باشد، ممکن است تعادلشان به هم خورده و به پایین سقوط کنند.

اما در اغلب تمرین‌های ورزشی همانند ژیمناستیک ، صخره نوردی ، وزنه برداری ، کراس فیت به بدنی خشک نیاز داریم. به این منظور از گچ کربنات منیزیم استفاده می‌کنیم. کربنات منیزیم ماده‌ای پودری شکل و بی بو به رنگ سفید می‌باشد که قابلیت جذب بالایی را داراست. زمانی که ما از این پودر بر روی دستانمان استفاده می‌کنیم، اثرات پودر در حفرات دست باقی مانده و هنگام تعریق، عرق را جذب می‌کنند.

عمل کربنات منیزیم روی پوست چگونه است؟

پودر ضد تعریق ورزشی جهت جلوگیری از تعریق در نواحی حساس مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از پودر کربنات منیزیم در وزنه برداری ، از سر خوردن وزنه جلوگیری می‌نماید. پودر کوهنوردی سبب افزایش اصطکاک دست بر روی تکیه گاه می‌شود. پودر ژیمناستیک سبب افزایش چسبندگی دست به وسیله در حرکاتی همچون دارحلقه می‌گردد. در واقع پودر ضد تعریق مانع تعریق پوست نشده بلکه با جذب کردن مایع حاصل از تعریق، از تجمع آن بر روی بدن جلوگیری بعمل می‌آورد.

هنگام استفاده از پودر کربنات منیزیم به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در زمان استفاده از پودر کربنات منیزیم حواستان باشد که به داخل دهان و چشم شما نرود. البته پودر کربنات منیزیم از نوع خوراکی-بهداشتی تهیه و تولید می‌شود. اما با توجه به آن که پس از خریداری پودر دست ورزشکاران مختلف به پودر می‌خورد (به خصوص در باشگاه‌های عمومی)، احتمال آلودگی پودر بالا می‌رود. پس اجازه ندهید پودر به دهان و چشم شما ورود کند.


گچ کربنات منیزیم علاوه بر جذب آب، مقداری از چربی پوست را نیز جذب نموده و سبب اصطکاک بیشتر در سطح تماس دست می‌گردد. بنابراین توصیه می‌شود که، بعد از استفاده از پودر کربنات منیزیم، پوست را چرب نمایید تا خشک نگردد. البته گرفتن چربی پوست توسط کربنات منیزیم خیلی جدی نیست و آسیبی به پوست شما وارد نمی‌کند.

طبق بررسی‌های انجام شده در صورت ورود پودر به دهان مشکلاتی از جمله تنگی نفس ، سرفه و عطسه برای بدن رخ خواهد داد. برای برطرف نمودن این موضوع از شستشوی دهان و مجرای تنفسی بینی با آب تمیز یا شیر خوراکی استفاده نمایید. در صورت ایجاد تنگی نفس، سریعا فرد را به مرکز درمانی منتقل نمایید. در صورت ورود کربنات منیزیم به چشم فرد، به سرعت چشم او را با آب تمیز شستشو داده و سپس فرد را به مرکز درمانی منتقل کرده تا تحت درمان قرار گیرد. تماس کربنات منیزیم با چشم این امکان وجود دارد موجب التهاب چشم گردد.

 شما میتوانید این پودر را از سایت اسپرت کالا سفارش دهیدو محصولات این دسته شامل: پودر وزنه برداري فرم گریپ Cramer، پودر وزنه برداری کربنات منیزیم Mueller می‌باشد که جزء با کیفیت ترین و بهترین محصولات این دسته می‌باشد.

دسته‌بندی