جامپ باکس

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:


جامپ باکس

پرش با باکس یک حرکت پلایومتریک می‌باشد که سبب تقویت ماهیچه های اصلی بدن شما شامل عضلات شکم،چهار سر،ساق پا و همسترینگ می‌شود. پرش با جعبه به شما این کمک را خواهد کرد تا سریعتر، قوی تر و زیباتر از همیشه شده و اگر آنها را بیش از چند ثانیه تکرار کنید ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد و این عمل سبب کالری سوزی بدن شما می‌شود.

تمرینات پلیومتریک در دهه ۱۹۶۰ توسط دانشمندان اتحاد جماهیر شوروی اختراع و ابداع گردید. هدف از این ورزش این بود که قدرت پرش ورزشکاران روسی افزایش پیدا کند. به تدریج این تمرینات در بین تمام کشورها رواج پیدا کرده و مرسوم شد، چون ثابت گردید این روش در اکثر ورزش‌هایی که نیازمند دویدن سریع و پرش می‌باشند بسیار تاثیر گذار است. پلیومتریک‌ها تمریناتی بوده که عضلات را قادر ساخته تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به حداکثر توان برسند. تمرین‌های پلیومتریک در یک مدت کوتاه زمانی نیروی زیادی را از سیستم عصبی و عضلانی ورزشکار سلب می‌کند، همچنین فشار زیادی را به مفاصل او وارد می‌نماید، اگر این تمرینات خارج از برنامه‌ریزی صحیح و دقیق صورت پذیرد این امکان وجود دارد آسیب‌های زیادی را بر روی مفاصل و عضلات ایجاد نماید. امروزه یکی از این نوع تمرینات ، تمرین با جعبه پرش می‌باشد که در اکثر ورزش ها برای افزایش قدرت ، استقامت و سرعت عمل این وسیله ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در پرش باکس چه عضلاتی درگیر می‌شود؟

پلایومتریک یا تمرینات پرش،عضلات درگیر خود را به حداکثر رسانده و به افزایش نیرو، قدرت و سرعت شما کمک می‌نماید. پرش جعبه ای یک حرکت پلایومتریک اصلی بوده که در آن شما از زمین به بالا روی یک سطح مرتفع مانند یک جعبه پرش می‌کنید.

 این تمرین تأثیر بسیار بالایی دارد و ماهیچه هایی را که درگیر می‌کند شامل موارد زیر می‌باشد:

  • ماهیچه های چهار سر ران
  • ماهیچه های شکم
  • همسترینگ
  • ماهیچه های ساق پا

آموزش حرکت جامپ باکس

اولین گام انتخاب جعبه پرش با ابعاد مناسب می‌باشد. جعبه با ارتفاع مورد نظر خود را در فاصله 60 سانتی متری خود بگذارید. به این نکته توجه نمایید که جعبه محکم و ثابت در محل خود ثابت ایستاده باشد تا هنگام پرش لغزشی صورت نگیرد.

رو به رو Jump Box ایستاده و در این حالت پاها را به اندازه عرض شانه ها بازکنید.

به حالت اسکوات قرار گرفته سپس با وارد آوردن فشار بر زانوها و باسن به سمت بالا و جلو پرش کنید. برای حفظ تعادل هنگام پرش دست‌ها را به سمت بالا و پایین تکان دهید.

هنگام فرود بر روی جعبه، زانوها باید خم شود تا فشار ناشی از پرش از طریق پاها دفع گردد.

در پایان می‌توانید به همین روش به سمت عقب پرش کنید و یا به صورت معمولی از جعبه پایین آیید.

این تمرین را می‌توان 2 تا 3 ست و هر بار 5 تا 10 بار تکرار نمایید. بین هر ست 2 تا 3 دقیقه استراحت کنید، تا بازده شما بیشتر شود. هم چنین می‌توان از راهنمایی های یک مربی ورزشی نیز برای این حرکات کمک گرفت.

نکات مهم

پیش از انجام حرکات پلیومتریک زمانی را برای تمرینات گرم کردن اختصاص داده و حتما قبل از شروع گرم کنید. این تمرینات به عضلات و مفاصل کمک کرده با توان و نیرو بیشتری حرکات پلیومتریک را انجام داده و تمرین کنند.

با توجه به توان و آمادگی جسمانی خود از Jump Box با ارتفاع مناسب استفاده نمایید. عدم رعایت این نکته می‌تواند سبب آسیب دیدگی تاندون ها گردد.

پیش از انجام این تمرینات به ویژه اگر شرایط جسمی خاصی را دارا هستید با پزشک متخصص مشورت نمایید. حرکت پلیومتریک با جعبه پرش برای خانم‌های باردار اصلا مناسب و سازگار نمی‌باشد.

انواع جامپ باکس

جعبه های پرش انواع مختلفی داشته که از جمله آن‌ها می‌توان به جامپ باکس چوبی، فومی و جامپ باکس فلزی اشاره نمود.ما در سایت اسپرت کالا بهریتن نوع این محصول را برای شما ورزشکاران تهیه کرده ایم تا در مدن زمان کوتاهی به سطح ایده آل خود برسید. تمامی این جعبه‌ها کاربرد یکسانی دارند اما از برخی جهات ممکن است با یک دیگر متفاوت باشند.


برای مثال، جعبه های چوبی علاوه بر زیبایی دوام و مقاومت بیشتری داشته یا جعبه فومی که با نام سافت جامپ باکس نیز آن را می‌شناسیم وزن کمتری داشته در نتیجه می‌توانید به راحتی آن را جابجا کنید.

محصولات این دسته که در سایت اسپرت قابل مشاهد و خرید می‌باشد شامل: ست جامپ باکس سافت Agilinex، جامپ باکس سافت Agilinex و جامپ باکس چوبي Agilinex می‌باشد.

دسته‌بندی