استپ

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:


استپ

تخته استپ در زبان انگلیسی با اسامی Step Board، Bench Aerobics و یا Step Training نیز شناخته می‌شود. در کشور ما نیز این محصول با نام‌هایی همانند استپ ایروبیک، یوگا و پیلاتس و یا پله ایروبیک معروف می‌باشد. استپ ورزشی به‌عنوان یک سکوی پله‌ای بوده که با تمرینات مختلف ورزشی در کلاس‌های استپ ایروبیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصولات در این‌گونه کلاس‌ها برای درگیر کردن عضلات پایین‌تنه و سیستم قلبی عروقی بسیار بسیار تاثیرگذار بوده و امروزه با توجه به فیزیک افراد و متناسب به نیاز آن‌ها تولید و عرضه می‌شود. از مهم‌ترین کاربرد آن استفاده در ورزش‌های ریتمیک همراه موسیقی می‌باشد و محدوده ارتفاع استپ ورزشی از 10 سانتی‌متر تا 30 سانتی‌متر قابل تغییر است.

کاربرد تخته استپ ورزشی

سطح کف پا به دلیل اینکه مستقیما روی ستون فقرات فرد تاثیر گذار است بسیار حساس و آسیب پذیر می‌باشد. بنابراین اگر ورزشکار روی سطوح سخت تمرین نماید به مرور زمان دچار آسیب دیدگی می‌شود. به عنوان مثال حرکت اسکات که یکی از تمرین های مهم بدنسازی بوده که به بخش عمده ای از مفاصل بدن شما فشار وارد می‌کند. به همین علت استفاده از تخته استپ ورزشی برای این حرکت بسیار مرسوم است. استفاده از فایبرگلاس و فوم های انعطاف پذیر و لایه لایه در تولید تخته استپ ورزشی روی انجام بهتر اینگونه ورزش ها موثر بوده و سبب می‌گردد تولید این محصول افزایش پیدا کند.

این محصول پرکاربرد با عضله سازی فوق العاده و چربی سوزی بی نظیر جزء تجهیزات پرطرفدار بدنسازی می‌باشد و با کیفیت های متفاوت در بازار عرضه می‌گردد. تخته استپ باعث بهبود تعادل، هماهنگی و چابکی فردی که از آن استفاده می‌نماید، می‌شود.

ویژگی ها

برای این محصول می‌توان ویژگی های زیر را متصور بود

  • چربی سوزی
  • تقویت عضلات و هسته بدن
  • بهبود سلامت قلب و عروق: استفاده از حرکات تمرینی پرش روبه‌جلو و گام برداشتن رو به عقب و تکرار این حرکات علاوه براینکه سبب تقویت مفاصل و ماهیچه‌های پایین‌تنه و چهار سر ران می‌شود، با افزایش ضربان قلب و گردش خون نیز همراه خواهد بود. بنابراین در تمرینات هوازی، بهبود سلامت قلب و عروق تضمین شده خواهد بود.
  • افزایش استقامت عضلات
  • تقویت هماهنگی و تعادل بدن: یکی دیگر از انواع کاربرد ها و ویژگی این محصول حفظ تعادل بدن می‌باشد. درواقع آن‌ها به‌عنوان یک پشتیبان اصلی برای زانو و پاها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال اگر در یک سطح بسیار ناهموار ورزش نمایید، می‌توان با خرید یک استپ از سطح صاف و نرم آن بهره مند شد و از سویی علاوه برافزایش تعادل بدن، کمترین فشار را بر روی مفاصل احساس می‌کنیم.
  • مفید در تمرینات توانبخشی: یکی دیگر از کاربردهای استپ ، عملیات باز توانی و ترمیم می‌باشد. اگر سابقه شکستگی استخوان و یا برخی آسیب‌دیدگی عضلانی را در پرونده خود دارید، قطعاً برای توانبخشی بهترین درمان و پیشگیری از آسیب‌ها به‌حساب خواهد آمد. این محصولات عموماً در فیزیوتراپی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع تخته استپ ورزشی از نظر جنسی

استپ ورزشی از متریال مختلفی تولید شده و جنس های متفاوتی را دارا هستند که در ادامه به معرفی رایج ترین آن ها خواهیم پرداخت:

استپ فومی

استفاده از این نوع تخته استپ ورزشی در میان ورزشکاران رایج بوده و در اکثر باشگاه ها موجود است. همه رده های سنی در باشگاه های بدنسازی و حرکات هوازی این توانایی را دارند حرکات اجرا شدنی با آن را به آسانی و تحت مدیریت مربی خود انجام دهند. جنس فوم این محصول به صورت متراکم با لایه های مختلف که بر روی هم قرار می‌گیرند، تولید شده و برای انجام تمرینات فیتنس بسیار نرم و منعطف بوده و فشاری روی مفاصل زانو و مهره های کمر وارد نکرده و بسیار راحت می‌باشد. تخته استپ ورزشی فومی دارای قیمت مناسبی نیز می‌باشد.

تخته استپ ورزشی فایبرگلاس

تخته استپ ورزشی فایبرگلاس در ابعاد بزرگتر طراحی و تولید می‌شود و روی آن می توانید حرکات حرفه ای تری به منظور عضله سازی انجام دهید. میزان مقاومت این نوع استپ ها به نسبت بیشتر بوده و ویژگی اصلی آن امکان تغییر ارتفاع در آن می‌باشد که بسته به تمرین های ورزشکار و قدوقامت او پایه های آن قابلیت تنظیم دارد. این محصول نسبت به نوع استپ فومی گران تر می‌باشند.

نکات مهم هنگام تمرین با تخته استپ

استفاده از تمرینات ورزشی با این وسیله چه به‌صورت گروهی و چه انفرادی به همراه حرکات ریتمیک این توانایی را دارد علاوه بر تقویت شرایط جسمی به‌نوعی عادت به بی‌تحرکی را از میان بردارد.همچنین بخش‌های بدن را در صورت استفاده صحیح ازجمله ران‌ها، پاها، ساق و عضلات همسترینگ را تحت تاثیر خود قرار داده و درگیر کند. ما در این مقاله که در سایت اسپرت کالا تهیه و منتشر شده است، چند مورد از نکات ضروری استفاده از این محصول را برای شما بیان می‌نماییم:

تخته استپ را به صورت صحیح بر روی زمین بگذارید

بهتر است هنگام انجام تمرینات، استپ بدنسازی را درست در مقابل خود و بر روی یک سطح صاف و بدون شیب بافاصله نزدیک از خود و مناسب از دیگر وسیله‌ها و سایر ورزشکاران قرار داده و سپس تمرین کنید. از طرفی هنگام استفاده از استپ ورزشی مخصوصاً برای مدل‌هایی که قابلیت تنظیم ارتفاع داشته، سعی کنید در یک ارتفاع متناسب قرار دهید تا مهارت بدنی خود را با انواع حرکات منطبق نمایید.

پوشیدن کفش مناسب

اصلی‌ترین بخش از بدن شما که در این تمرینات کارایی داشته، پاهایتان می‌باشد. کفش‌های ارگونومیک برای تمرینات با استپ ایروبیک بسیار مناسب می‌باشند. نداشتن کفش و یا داشتن هرگونه کفش غیراستاندارد این امکان را دارد آسیب‌های جدی به ستون فقرات و پاهای شما وارد کند.

نوشیدن آب در هنگام تمرین

نوشیدن مایعات ازجمله آب به‌عنوان سالم‌ترین روش برای هیدراته کردن بدن می‌باشد. هنگام تمرین به دلیل بالا رفتن سطح متابولیسم، عملیات تعریق انجام می‌گردد. همین امر سبب از دست دادن آب بدن و افزایش حرارت بدن ناشی از سوخت‌وساز بالا؛ پس نوشیدن آب به‌اندازه کافی به تعادل گرمایی و دمای بدن بسیار کمک می‌کند و سبب هیدراته شدن بدن می‌شود. معمولاً در این تمرینات خوب است هر 10 دقیقه حدود 2 لیوان آب بنوشید

استفاده از حرکات مناسب

هنگام انجام تمرینات ورزشی به‌صورت گام زدن دقت نمایید که پاهای خود را تا ارتفاع مناسب بالا آورده تا با تخته استپ ایروبیک برخورد نکنید. از طرفی زمانی که پاهای خود را بر روی سطح مقطع آن می‌گذارید حواستان جمع باشد که در کنارها و یا لبه آن این کار را نکنید تا به مچ پاهایتان آسیب نرسانید.

پیشنهاد خرید

این محصول پرکاربرد ویژگی ها و کاربرد های بیشتری که می‌توانید با افزایش سطح مطالعه خود به آن برسید. ما در سایت اسپرت کالا بهترین نوع این محصول را برای شما ورزشکار گرامی تهیه کرده ایم تا بهترین استفاده را از این محصول ببرید. محصولات ما در این دسته شامل: استپ لزميلز Agilinex، استپ ايروبيک قابل تنظيم 10 تا 20 سانتي متر Agilinex، استپ ایروبیک قابل تنظيم 16 تا 26 سانتي متر Agilinex و غیره می‌باشد.
دسته‌بندی