اغلب ورزشکاران حرفه ای مدال آور همراه با نوار سفید بر روی شانه، مچ دست و پا، زانو و غیره در زمین های ورزش دیده شده اند. در حال حاظر سوال اینجاست که این نوار های سفید ورزشی چه درد ها و مشکلاتی را درمان خواهند کرد؟ در طی بررسی انجام شده مشخص شد که این نوار های سفید ورزشی از لحاظ بالینی و پزشکی بسیار مورد توجه و کاربردی می باشند. نوار های ورزشی(تیپ های ورزشی) به منظور رفع و التیام درد و جلوگیری از آسیب دیدگی جسمانی برای ورزشکاران عزیز بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و در سایز و اندازه های مختلف در حال تولید و استفاده هستند. البته این نوارهای ورزشی در رنگ های متفاوت (تیپ رنگی) و به منظور پیش برد اهداف بالینی متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از انواع این نوار ها، تیپ سفید می باشد. که در ادامه در رابطه با آن توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

درباره ی تیپ سفید

این نوار کاربردی یعنی تیپ سفید به نوعی نوار حمایتی نیز معروف است. یکی از معمول ترین نوار هایی که در اتاق های تمرین و ورزشگاه ها و باشگاه ها مشاهده و استفاده می شود همین تیپ سفید است در ادامه بگوییم که این نوار های سفید بسیار محکم و با دوام و مقاوم هستند و همچنین خاصیت الاستیکی و کشسانی بسیار کمی دارند. تیپ های سفید دارای عرض متغیر هستند و کارایی آنها بستگی به هدف درمانی دارد. معمولا تیپ سفید دارای عرض های 2.5، 3.8 و 5 سانتی متر می باشد که با توجه به عرض مورد نظر، برای انگشت، مچ دست و پا و یا زانو و ... مورد استفاده قرار میگیرد. این تیپ ها برای محدود کردن حرکت عضو آسیب دیده و به حداقل رساندن میزان حرکت آن، به دور و اطراف آن بسته خواهند شد که همین امر باعث بهبود ناحیه دردناک می شود و در ادامه فرد آسیب دیده میتواند بهتر و مقاوم تر به کار و یا ورزش خود ادامه داده و یا از آسیب های احتمالی آینده نیز جلو گیری کند. بعضی از این نوار های سفید رنگ از دارای زینک اکساید نیز می باشند که برای بهبود آسیب استفاده می شوند. در اثر فعالیت ورزشکاران و یا گرم شدن بدن، این تیپ سفید بیشتر دوام خود را حفظ کرده و محافظت بیشتری نسبت به قبل خواهد داشت. البته برخی از ورزشکاران برای پیشگیری از صدمات  و آسیب دیدگی احتمالی حین تمرین یا مسابقات این تیپ های سفید را به صورت دورانی به دور مچ دست یا پا یا هر اندام دیگر خود می بندند. تیپ های سفید را پیش از انجام تمر ینات ورزشی یا مسابقات سنگین استفاده کرده و پس از مسابقات با یک قیچی یا تیپ کاتر مخصوص آن را برش می دهند. البته برای راحت جدا شدن این تیپ ها از بدن، استفاده از نوار نازکی که بین پوست و چسب تیپ قرار بگیرد الزامی می باشد. زیرا این چسب ممکن هست برای بعضی از پوست های حساس، حساسیت ایجاد نماید و همچنین برای استفاده در نواحی شیو نشده، مشکل ایجاد خواهد کرد. این نوار نازک با عنوان آندر تیپ شناخته شده است و به عنوان کالای جانبی تیپ های سفید، استفاده می شود. و در نتیجه این تیپ های سفید عملا یکبار مصرف هستند.


مزایای استفاده از تیپ سفید :

از مزایای استفاده از تیپ سفید می توان به این نکته اشاره کرد که به راحتی میتوان از این نوار استفاده کرد و نیازی به حضور پزشک نیز نخواهد داشت. این نوار های سفید بدون چسبندگی زیاد و همچنین محدود کردن اندام به عملکرد بهتر و مراقبت از آن اندام ها کمک خواهند کرد. همچنین این تیپ های دارای چسبندگی کم، استاندارد و همچنین زیاد می باشند. این نوار ها از جنس الیاف تنفس پذیر بوده و با استفاده از این محصول امکان تعرق بر روی پوست نیز وجود خواهد داشت. خرید وسایل ورزشی که مصارف بالینی دارند از هر برندی که در بازار موجود است مناسب نیست. پس خرید وسایل ورزشی با مصارف پزشکی-ورزشی نظیر تیپ سفید باید به فروشگاه معتبر مراجعه کرد که تیپ سفید موجود باشد. وسایل ورزشی موجود در بازار ساخته شده از متریال با کیفیت و قابل مقایسه با بهترین برند های روز دنیا می باشند. بعضی از افراد نسبت به استفاده از این چسب ها حساسیت دارند و ممکن است پوستشان واکنش نشان دهد. به همین دلیل بهتر است قبل از هر کالا به مدت ۲۴ ساعت یک تکه چسب به بازویتان بچسبانید و منتظر بمانید تا از عدم حساسیت، اطمینان حاصل کنید. موهای روی سطح پوست، میتواند باعث شود که چسب تیپ به پوست نچسبد و این امر را دچار مشکل کند. به همین خاطر اگر پوست پر مویی دارید، حتما شیو کنید (این کار باعث میشود تا برداشتن چسب از پوست به خاطر همین موها دردناک نباشد) یا اگر موهای سرتان بلند است، حتما آن ها را با کش ببندید تا با چسب تماس پیدا نکند و نچسبند. قبل از استفاده بهتر است ناحیه مورد نظر تمیز شده باشد و کاملًا خشک شود؛ چون رطوبت پوست باعث کم تر شدن میزان چسبندگی خواهد شد. اگر بعد از ورزش میخواهید از چسب تیپ استفاده کنید و فرصت دوش گرفتن ندارید، حتماً عرق بدنتان را خشک کرده و ناحیه مورد نظر را تمیز کنید تا بتوانید چسب را به ناحیه مورد نظر بچسابنید. دقت داشته باشید که چسب ها را حداقل یک ساعت قبل از تمرین یا مسابقه ورزشی، روی پوست خود بچسبانید؛ زیرا اگر نزدیک تر از یک ساعت بخواهید ورزش کنید، عرق باعث شل شدن چسب خواهد شد، چسب تیپ و کاهش قدرت چسبندگی را به دنبال دارد. بهترین راه یادگیرِی استفاده از چسب تیپ، پرسیدن از پزشک های تیم های ورزشی و یا فیزیوتراپ است.

فروشگاه ورزشی اسپرت کالا ارائه دهنده انواع محصولات ورزشی و پزشکی-ورزشی با بهترین کیفیت می باشد. امیدوارم از خواندن این مطالب اطلاعات مورد نیاز را به دست آورده باشید.