نحوه‌ی درست انجام حرکت کول و فواید آن

حرکت کول یکی از بهترین حرکات برای فرم دادن به شانه‌ها و تقویت اون‌هاست. با خواندن این مقاله می‌تونید نحوه‌ی درست انجام این حرکت رو یاد بگیرید. برای این تمرین، به یک هالتر نیاز دارید. جهت آشنایی بیشتر با حرکات ورزشی بازو به سایت ورزشی اسپرت کالا مراجعه نمایید.

مراحل انجام حرکت کول:

۱. بایستید و یک هالتر رو با دست‌هاتون نگه دارید. هالتر باید جلوی ران‌های شما قرار داشته باشه و کف دست‌های شما به سمت داخل باشه. بهتره که دست‌هاتون رو به اندازه‌ی عرض شانه باز کنید.

۲. عضلات شکمتون رو منقبض کنید، پشتتون رو صاف نگه دارید و سرتون رو بالا بگیرید.

۳. هالتر رو تا چانه‌ی خودتون بالا بکشید. بازوهای شما باید تا چایی بالا بیان تا با شانه‌ها هم سطح بشن. هالتر رو نزدیک بدنتون نگه دارید.

۴. در این حالت، کمی مکث کنید.

۵. هالتر رو پایین بیارید و به حالت اول برگردید.

۶. حرکت رو تکرار کنید.

به جای هالتر، می‌تونید از یک جفت دمبل هم استفاده کنید.

اشتباهات رایج:

چرخاندن مچ‌ها

در هنگام انجام حرکت کول، مچ‌هاتون رو نچرخونید. این کار می‌تونه باعث آسیب دیدن مچ‌ها بشه. سعی کنید که دست‌هاتون رو در امتداد ساعدتون نگه دارید.

جلو و عقب شدن کمر

اگه برای بالا بردن هالتر کمرتون رو جلو و عقب می‌کنید، احتمالاً هالتری که برداشتید برای شما سنگینه. یک هالتر سبک‌تر بردارید تا بتونید کمرتون رو صاف و ثابت نگه دارید.

فواید حرکت کول:

•تقویت عضلات سرشانه

•تقویت عضلات جلوبازو

•تقویت عضلات پشت

•تقویت کول

خیلی‌ها اعتقاد دارن که حرکت کول حتماً باید زیر نظر مربی انجام بشه. اگه این حرکت رو اشتباه انجام بدید، آسیب می‌بینید. در صورتی که دچار هر گونه آسیب دیدگی و مشکل فیزیکی هستید، نباید این حرکت رو تمرین کنید. اگه در هنگام بالا آوردن هالتر، در شانه‌ها احساس درد کردید، هالتر رو زمین بذارید و به ورزش کردن ادامه ندید.