تمرین پرش صاف یک حرکت ورزشیه که تمام عضلات شما رو درگیر خودش می کنه. انجام این تمرینات باعث می شه که به راحتی بتونید کالری سوزی خوبی در بدنتون داشته باشید. اکثر والیبالیستا و بسکتبالیستا برای اینکه بتونن پرش خودشون رو بهبود ببخشن و در مسابقات اصلیشون پرش های خوب و حرفه ای داشته باشن تمرین های پرش صاف یا پرش عمودی را زیاد انجام می دن. 

مراحل انجام تمرینات پرش صاف

برای انجام صحیح حرکات پرش صاف می تونی به فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا مراجعه کنی.

1.در ابتدا صاف ایستاده و پاها را به اندازه ی عرض شانه ها باز کنید.

2.در زانوهای خود کمی حالت خمیدگی ایجاد کرده و دستان خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهید تا آماده ی پرش شوید.

3.پرش خود را انجام داده و در همان نقطه ای که استارت پرش رو زدین فرود بیان نه جای دیگه.

4.می تونید ارتفاع حرکت ها رو هم به مرور زمان بیشتر کنید تا نتیجه ی بهتری از تمرین ها داشته باشین. 

مشکلات رایج:

ایجاد وقفه در بین پرش ها

انجام حرکات پرش صاف باید بدون هیچ وقفه ای صورت بگیرند. پرش های خودتون به صورت مستمر و پی در پی انجام داده و در بین آن ها وقفه نندازید.

ایجاد خمیدگی در کمر

در هنگام انجام حرکات پرش صاف حتما به این نکته توجه داشته باشین که هیچ گونه خمیدگی و یا افتادگی در کمر خود ایجاد نکنین. اگر پشت کمر شما در حالت صافی قرار نگیره تمرینات به درستی صورت نمی گیرن.

خم کردن زانوها بیش تر از حالت معمول

زانوهای شما در هنگام تمرینات پرش صاف و یا عمودی نباید بیش از حد معمول خم شه. حد معمول خم شدن زانوها در این تمرینات نود درجست که باید حتما به اون توجه کنید تا دچار زانو درد نشین.

فرود بر روی پاشنه پا

یکی دیگر از ایرادات رایج افراد زمانی که دارن تمرینات پرش صاف رو انجام می دن اینه که بر روی پاشنه ی پاشون فرود میان؛ در حالی که این حرکت کاملا اشباهه و باید حرکت فرود رو بر روی پنجه ی پا انجام بدن.

فواید تمرین پرش صاف:

افزایش توان عضلانی پا

تراکم سازی استخوانی در دست ها و سایر نقاط درگیر

افزایش مهارت های پرشی برای بازیکنان والیبال و بسکتبال

تمرین های پرش عمودی در صورتی که به صورت مستمر انجام بشن تاثیر فوق العاده ای روی افزایش مهارت های پرشی شما دارن. به شرطی که از قانون افزایش ارتفاع پرش در تمرین های خودتون استفاده کنید.