مشخصات زمین فوتبال و کاربردهای هرنقطه از آن چگونه است؟

به جرات می توان گفت فوتبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است و در سر تا سر جهان و در همه سنین طرفدار های زیادی دارد. این ورزش یک بازی گروهی می باشد که توسط دو تیمی که هر کدام از تیم ها متشکل از 1 دروازه بان و 10 بازیکن است، برگزار می شود. این ورزش در دو نیمه 45 دقیقه ای انجام می شود. این ورزش در یک زمین مستطیل شکل انجام می شود. در این بازی 4 داور کنترل بازی را به دست می گیرند و نظم و قوانین را بر بازی حاکم می کنند. بازیکن های این ورزش باید از آمادگی جسمانی بسیار بالایی بر خوردار باشند. به دلیل این که در زمین بازی تنش و تحرک بسیار بالایی وجود دارد و بازیکن باید توانایی و قدرت عضلات، میزان انعطاف پذیری و استقامت بدنشان را بالا ببرند. به همین خاطر تمرینات سنگین و مداومی را بازیکن های حرفه ای این ورزش انجام می دهد و همچنین شما میتوانید تجهیزات ورزشی در زمینه فوتبال را در صفحه فروشگاه ورزشی فوتبال ببینید. در ادامه می خواهیم به مشخصات کامل زمین فوتبال بپردازیم و بگوییم که هر نقطه از زمین چه کاربرد و ویژگی ای برای این ورزش دارد.

زمین فوتبال و کاربردهای آن

مشخصات زمین فوتبال

اگر زمین فوتبال را از عرض به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم، آن وقت می توانید سه منطقه مورد نظر را نام گذاری کنیم و راجع به هر کدام توضیحات کاملی را ارائه دهیم.
1.منطقه حمله
این منطقه برای هر تیم بسیار مهم بوده و ارزش بالایی دارد زیرا اگر حمله یک تیم خوب نباشد آن تیم یک تیم شکست خورده محسوب می شود و کار برای تیم بسیار مشکل می شود. در این منطقه همیشه مهاجمین کنار و نوک قرار دارند اما در اکثر مواقع هافبک ها و مدافعین کنار و یا مدافعین آزاد نیز در این منطقه حضور پیدا می کنند. این منطقه برای هر دو تیم بسیار مهم و حساس می باشد چون مهاجم ها باید با تکنیک و سرعت خود از مدافع ها عبور کنند و توپ را با ضربات دقیق وارد دروازه تیم حریف کنند.
2.منطقه دفاع
در این منطقه محوطه جریمه هر تیم قرار دارد و بازیکن های تیم مقابل سعی می کنند تا با حمله هایی که انجام می دهند دروازه تیم شما را تحریک کنند و به تیم شما گل بزنند. در منطقه دفاع دروازه بان، مدافع جلو و مدافع های کناره و همچنین لیبرو حضور دارند و تلاش می کنند تا جلو مهاجمین تیم مقابل را بگیرند و از دروازه محافظ کنند.

3.منطقه یک سوم میانی
این منطقه از بازی ناحیه بی طرف دو تیم محسوب می شود و اکثر بازی سازی های دو تیم در این منطقه انجام می شود. در این ناحیه بازیکن های هافبک قرار دارند اما مهاجم و مدافع های تیم نیز می توانند لحظاتی در این منطقه قرار داشته باشند. هافبک های هر دو تیم فعالیت بیشتری نسبت به بازیکن های دیگر دارند چون هم در حمله و هم در دفاع در صورت لزوم حضور پیدا می کنند.

ابعاد استاندارد و نحوه خط کشی زمین فوتبال

ابعاد یک زمین فوتبال استاندارد برای بزرگسالان و مسابقات رسمی و بین المللی یک اندازه مشخص دارد. طول این زمین باید برابر با110 تا 120 یارد باشد که معادل 100 تا 120 متر می باشد و عرض زمین فوتبال 70 تا 80 یارد است که معادل 64 تا 75 متر می باشد. بعد های زمین فوتبال مسابقات بین المللی باید بین 91 تا 120 متر طول و 45 تا 91 متر عرض داشته باشد. البته این زمین ها مربع شکل نمی توانند باشند زیرا مهندسی زمین فوتبال به هم می ریزد.
خط کشی های زمین فوتبال نیز با رنگ سفید مشخص می شود و با آن خطوط مرزی زمین خط کشی می شود و منطق هدف را نشانه گذاری می کنند. ضخامت تمامی خطوط کشیده شده در زمین نباید بیش از 12 سانتی متر باشد.

کاربرد دایره وسط زمین فوتبال

همیشه در هر بازی فوتبالی که می بینید دایره ای به شعاع 9.15 متر در وسط زمین خود نمایی می کند و در شروع بازی، بازیکنان توپ را در مرکز آن دایره قرار داده و بازی را شروع می کنند. نکته مهم این است که تا قبل از شروع بازی بازیکنان تیم حریف نمی توانند وارد دایره شود تا بازیکن تیم بدون هیچ مشکلی بازی را شروع کند. یکی دیگر از کاربرد های این دایره در ضربات پنالتی می باشد. تمام بازیکن ها به غیر از دو دروازه بان و بازیکن ضربه زن، باید در دایره جمع شوند و ضربات پنالتی را از آنجا تماشا کنند.

کاربرد دایره وسط زمین فوتبال

اندازه و ویژگی های محوطه جریمه فوتبال

در منطقه دفعی و جلو دروازه یک محوطه مستطیل شکلی به طول 40.3 متر و به عرض 18 یارد معادل 16.5 متر قرار دارد که به محوطه جریمه یا به اصطلاح محوطه هجده قدم یا منطقه پنالتی گفته می شود. این منطقه در فوتبال بسیار حائز اهمیت می باشد و کاربرد های زیادی دارد. یکی از مهم ترین کاربرد های این مستطیل این است که محدوده گرفتن توپ توسط دروازه بان را مشخص می کند. به طوری که اگر دروازه بان بیرون از محوطه دستش به توپ بر خورد داشته باشد خطا محسوب می شود. اگر مدافعی در این محوطه بر روی مهاجم تیم مقابل خطا کند توسط داور جریمه خواهد شد و برای تیم مقابل پنالتی گرفته می شود. آن نیم دایره ای که بیرون مستطیل قرار گرفته و به آن چسبیده است، فقط نقطه پنالتی را مشخص می کند و کاربرد خاصی در زمین ندارد. به دلیل اینکه نقطه پنالتی دقیقا مرکز آن دایره است اگر شعاع آن را تا 9.15 سانتی متر ادامه دهیم متوجه این موضوع خواهیم شد.

کاربرد محوطه شش قدم در زمین فوتبال

محوطه شش قدم در واقع داخل محوطه جریمه قرار گرفته است و عرض و طول این محوطه به ترتیب 5.5 و 11 متر می باشد. در این محوطه شروع مجدد ها صورت می گیرد و دروازه بان باید به توپ از روی خط شش قدم ضربه بزند. این در حالی است که تا قبل از زدن ضربه همه بازیکنان باید بیرون محوطه قرار گرفته باشند و تا زمانی که توپ از محوطه خارج نشده نمی توانند به داخل این محوطه وارد شود

نواحی کرنر در زمین فوتبال

در چهار گوشه این مستطیل ربع دایره هایی با شعاع یک متر قرار گرفته است و وقتی توپ به نفع تیم حریف از زمین پشت دروازه خارج شود، بازیکن تیم حریف می تواند برود و از نقطه کرنر بازی را شروع کند این نقاط با پرچم های کرنر مشخص شده است.

خط کناری زمین فوتبال

وقتی توپ از خط طولی زمین خارج می شود توسط بازیکن ها می تواند توپ با دست ها پرتاب شود و بازی جریان پیدا کند. وقتی از خط عرضی نیز توپ خارج شود یا با ضربه دروازه بان و یا با ضربه کرنر بازی ادامه پیدا می کند. قسمتی از حاشیه کنار زمین مختص به محوطه فنی زمین و مربیان و سر مربیان دو تیم می باشد و بازیکنات تعویضی، پزشکان تیم، مربی، سر مربی و ... قرار دارند و شما میتوانید از طریق فروشگاه ورزشی اسپرت کالا دیگر تجهیزات ورزشی را در زمینه فوتبال تهیه نمایید..
ما در این مقاله سعی کردیم تمامی مشخصات و قوانین پایه ورزش فوتبال را به شما بگوییم و امیدواریم این مقاله توانسته باشد به شما کمک کرده باشد.