کتل بل

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:


کتل بل

کتل بل یا دمبل روسی یک وزنه شبیه یک توپ با دستگیره بوده که تاریخچه آن به روسیه باز می‌گردد. جنس  کتل بل غالبا از چدن بوده و تنوع بالایی در وزن داشته و در سایزهای مختلف تهیه و تولید می‌شوند. این ابزار ورزشی به واسطه فرم خاص خود قابلیت اجرای بسیاری از حرکات که قابل اجرا با دمبل یا هالتر نبوده را ممکن ساخته است.

وزنه کتل‌ بل برخلاف دمبل‌های معمولی، در وسط گوی متمرکز بوده و نسبت به دمبل به شما احساس کاملاً متفاوتی را ارئه می‌کند. چیپ اسمیت که صدها ورزشکار را برای لیگ فوتبال آمریکایی تعلیم داده ‌در مورد این وسیله اینگونه بیان داشته است که:« هر حرکتی را که با میله‌های وزنه بردار المپیک یا با دمبل میتوان انجام داد، با کتل‌ بل هم قابل اجرا است.»

تاریخچه کتل بل

در قدیم این ابزار آهنی ابتدا کوبل (زنگوله گاو)، کَتل بل (زنگوله گله) و نهایت کِتل بل نامگذاری شد. همچنین بد نیست که بدانید استفاده از اصطلاح کتل بل از کلیسا آغاز شد. در گذشته، زنگ‌های کلیسا از طریق طنابی که در پایین آن آویزان بوده به صدا می‌آمده، اما گاهی اوقات زنگ‌های کلیسا به قدری بزرگ و غول‌پیکر می‌ساختند که سه نفر باهم طناب را کشیده تا زنگ به صدا آید؛ بنابراین به صدا آمدن چنین زنگ بزرگی نیاز به مردانی با قدرت بدنی و مهارت بالا داشت.

به‌خاطر علت، این مردان از قرن‌ها پیش شروع به تمرین با زنگ‌های تو خالی نمودند و داخل آن را پر از خاک یا شن می‌کردند (وزن آن قابلیت تنظیم داشت) تا برای به صدا درآوردن ناقوسِ کلیسا آمادگیِ باشند. امروزه کاربرد کتل بل دیگر محدود به کسانی‌که قصد دارند زنگ کلیسا را به صدا در بیاورند نشده و برای اهداف گوناگونی در باشگاه‌ها نیز مورد استفاده قرار گرفته و محبوب ورزشکاران و بدنسازان می‌باشد.

کتل بل چه فوایدی دارد؟

همان طور که تاریخچه طولانی کتل بل اثبات کرده کاربا این وزنه ها تاثیرات وفواید زیادی برای استفاده عموم داشته و خواهد داشت. فواید آن شامل:

  • افزایش استقامت بدن
  • تناسب اندام و فرم دهی و افزایش قدرت تمامی عضلات بدن
  • افزایش انعطاف پذیری عضلات
  • کمک به چربی سوزی در بدن ورزشکاران
  • می‌توانید در هرکجا وهرزمان یک جلسه تمرینی متمرکز و کارآمد را داشته و از آن لذت ببرید.

استفاده از کتل بل در تمرینات بدنسازی چه مزایای دارد؟

همان‌طور که بیان گردید کتل بل به دلیل شکل ظاهری خود تأثیر متفاوتی نسبت به دمبل بر روی عضلات ورزشکار می‌گذارد. غیر از این موضوع کتل بل مزایای دیگری نیز داشته که در ادامه به آنها اشاره‌ می‌نماییم:

-سوخت‌وساز بیشتر

تمرین با کتل بل اکثر عضلات بدن شما را درگیر کرده و بدین ترتیب علاوه بر تقویت عضله هدف، چربی‌سوزی بیشتر را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد؛ بنابراین به ورزشکارانی که جهت افزایش سوخت‌وساز بدن و باهدف لاغری تمرین می‌کنند خرید و استفاده از کتل بل را در منزل و باشگاه پیشنهاد می‌شود.

- تقویت عضلات سرشانه

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که ورزشکاران حرفه‌ای به ورزشکاران مبتدی توصیه دارند، تقویت عضلات شانه می‌باشد. با تقویت عضلات شانه می‌توان تمرین با وزنه‌های سنگین‌تر را آغاز نمود. استفاده از Kettlebell بعنوان وزنه تمرینی، موجب افزایش فشار بر روی عضلات شانه شده و تقویت ماهیچه‌های این بخش از بدن را به همراه دارد.

- اکثر حرکات ورزشی قابلیت استفاده دارد

خیلی مهم نمی‌باشد قصد انجام چه حرکتی را دارید. غالباً به کمک کتل بل اکثر حرکات ورزشی را می‌توان انجام داد. در اسکوات، انواع پرس سینه، جلو بازو و پشت بازو، وزنه‌برداری، دد لیفت و… این وسیله کاربردی قابلیت استفاده دارد.

-شبیه‌سازی حرکات روزمره

انسان‌ها در طول روز دائماً در حال اجرای حرکات ورزشی به‌صورت ناخودآگاه می‌باشند. نشستن و برخاستن، جابه‌جایی و حمل نقل وسایل مختلف و… به‌نوعی حرکت ورزشی حساب می‌شوند. استفاده از کتل بل این حرکات را شبیه‌سازی کرده و سبب آمادگی برای انجام حرکات روزمره نیز می‌شود.

-جذابیت بالا و خاص بودن تمرینات

بر خلاف تمرینات خشک و بی‌روح دمبل و هالتر، استفاده از کتل بل بسیار مفرح و لذت‌بخش می‌باشد و همین امر سبب جذب بالای ورزشکاران به این وسیله می‌باشد . دامنه حرکات بسیار متعددی که توسط Kettlebell انجام می‌شود به شما حس آزادی و انعطاف بیشتری را ارئه می‌کند. همچنین حرکات پرتابی و انفجاری در کتل بل لذت دوچندانی را به همراه دارد.

نکاتی که در استفاده از این محصول باید مد نظر قرار دهیم

صحیح است که این ابزار ورزشی فوق‌العاده می‌باشد، اما مواردی هست که حتماً باید هنگام ورزش با این وسیله مد نطر قرار دهیم.

1-دشوار برای مبتدیان

 اگر به‌تازگی تصمیم به ورزش کردن گرفته اید، باید به شما گوش زد کنم که تمرینات کتل بل انتخاب چندان مناسبی برای شروع تمریناتتان نمی‌باشد. دلیل آن نیز ساده است. چون تمرینات با کتل بل آمادگی خاص خود را می‌طلبد و بدن باید آمادگی لازم را داشته باشد.

2-نیازمند تمرین و آموزش

اگر به دنبال بهره‌مندی از فواید تمرین با کتل بل می‌باشید، باید به سراغ وزنه‌های سنگین رفته که برایتان چالشی ایجاد کند و برای بلند نمودن آن از قدرت لگن و پاهایتان بیشترین بهره را ببرید؛ بنابراین به‌راحتی این امکان وجود دارد در حین انجام این حرکت، آسیب دیده و دچار کمردرد گردید. درنتیجه شرط اول تمرین با کتل بل آموزش و نحوه صحیح انجام حرکت می‌باشد تا به خودتان آسیبی وارد نکنید.

3-خطر آسیب‌دیدگی

 معمولاً آسیب‌دیدگی‌هایی که در نتیجه استفاده از کتل بل برای ورزشکاران پدید می‌آید، ناشی از فرم غیرصحیح انجام حرکت می‌باشد. این آسیب دیدگی با کمک مربی یا آگاهی از فرم صحیح آن به زیر ۱ درصد کاهش پیدا می‌کند.

پیشنهاد خرید

اسپرت کالا از پیشگامان عرضه محصولات ورزشی با کیفیت می‌باشد. کتل بل از جمله وسائلی است که ما بهترین نوع و کیفیت را برای شما به ارمغان آورده ایم. محصولات ما در این دسته شامل: کتل بل اکتیو، کتل بل سوپریم، کتل بل پریما می‌باشد.

دسته‌بندی