معرفی ورزش تی آر ایکس

ورزش تی آر ایکس امروزه یکی از پرطرفدارتین ورزش ها می باشد. در این ورزش شما با استفاده از وزن خود قادر خواهید بود تا حرکات ورزشی را انجام دهید. در این ورزش افراد با استفاده از بندهایی که به یک سقف یا دیوار بسته شده‌ است تمریناتی را که بر پایه وزن بدن و گاهی تعادل می‌باشد اجرا می‌کنند. بند trx اساساً با کش های ورزشی تفاوت دارند ؛ کش ها با ایجاد مقاومت عامل تقویت عضلات را به‌وجود می آورند اما طناب تی آر ایکس از وزن خود شما نیرو میگیرد و این مهم ترین اصل در تمرینات این ورزش است.

فواید و مضرات تی آر ایکس

ورزش تی آر ایکس مانند هر فعالیت بدنی دیگری دارای فوایدی می باشد اما باید در نظر داشت که اگر این حرکات به صورت اصولی انجام نشوند به بدن آسیب هایی نیز وارد می گردد. ورزش تی آر ایکس، استقامتی می باشد که اگر آن را زیر نظر کارشناسان و متخصصین آن رشته انجام دهید حاصل آن عضلاتی خوش فرم و کاهش چربی بدن خواهد بود. در ادامه این مقاله به صورت تفکیک شده به تمامی فواید و مضرات ورزش تی آر ایکس خواهیم پرداخت.

فواید ورزش تی آر ایکس

 1. عدم محدودیت برای انجام:
  ورزش تی آر ایکس محدود به وزن و قد مشخصی نمی باشد و تمامی افراد با هر سن و تناسب اندامی قادر به انجام ورزش تی آر ایکس خواهند بود.
 2. ورزشی خلاقانه:
  با وجود این که تی آر ایکس تنها با یک بند انجام می شود اما دامنه حرکات و تمرینی گسترده ای دارد و فرد می تواند با تغییر اندازه طول بند، حرکات متفاوتی را انجام دهد.
 3. تقویت استقامت و بخش میدانی بدن:
  یکی از مهم ترین فواید ورزش تی آر ایکس این نکته می باشد که تمرکز این ورزش بر روی بخش میانی بدن می باشد و با انجام آن می توانید عضلات شکم خود را پرورش دهید و چربی های آن ناحیه را از بین ببرید.
 4. .ریسک پایین:
  علم با بررسی های خود ثابت کرده است که ریسک ورزش TRX از تمرینات بدنسازی با وزنه و دستگاه، کمتر می باشد و این ورزش، احتمال آسیب کمتری را به همراه دارد. تمرینات تی آر ایکس، علاوه بر افزایش قدرت بدنی، انعطاف پذیری بدن نیز افزایش می یابد.
 5. عضله سازی بالا:
  از دیگر فواید ورزش تی آر ایکس می توان به عضله سازی مفید این ورزش اشاره کرد که پاسخ هورمون رشد در طول تمرینات تی آر ایکس و پس از آن، مشابه سایر تمرینات مقاومتی و بدنسازی می باشد.
 6. چربی سوزی بالا:
  این ورزش کالری سوزی بالایی را در بر دارد و فرد با انجام ورزش تی آر ایکس در عین چربی سوزی و کاهش چربی بدن می تواند عضلات خود را نیز پرورش دهد.
  تمرینات TRX قادر است تا در زمانی کمتر، اثری مشابه
  تمرینات بدنسازی با دستگاه را بر روی بدن شما و عضلاتتان بر جای بگذارند.جهت کسب اطلاعات بیش تر می توانید به فروشگاه ورزشی اسپرت کالا مراجعه کنید.

معرفی ورزش تی آر ایکس

ضررهای ورزش تی آر ایکس

 1. از مهمترین معایبی که می توان برای ورزش تی آر ایکس نام برد؛ این است که انجام صحیح حرکات آن در صورتی که فرد بخواهد تمام قدرت خود را دخیل کند کار سختی می باشد. از این رو افراد باید وقت زیادی را برای یادگیری انجام حرکات بگذرانند تا بتوانند نتیجه ی آن را بر روی بدن خود حاصل کنند.
 2.  نکته منفی دیگر ورزش تی آر ایکس، این است که در زمان تمرینات میزان استفاده افراد از پایین تنه خود کم می باشد و برای داشتن تناسب در پاهای خود با بالا تنه باید وقتی را برای فرم گیری پاها نیز در نظر بگیرید.
 3. .حالت وی شکل (V) که بند مخصوص به هنگام انجام تمرینات تی آر ایکس، به خود می گیرد، یکی دیگر از معایب این ورزش محسوب می شود زیرا در این حالت انجام حرکات سخت و دشوار می شود. احتمال وارد شدن آسیب به مفاصل، از دیگر  مضرات ورزش تی آر ایکس محسوب می شود. بدلیل موقعیت قرار گیری خاص بدن به هنگام انجام تمرینات تی آر ایکس، افرادی با قدرت بدنی پایین یا مفاصلی آسیب دیده، ممکن است دچار آسیب و درد شوند و توصیه می شود این افراد حتما در زیر نظر مربی این ورزش را انجام دهند.