سافت بال

سافت بال ورزشی مشابه بیسبال می باشد که با توپی بزرگ تر (محیط 11 تا 16 اینچ) در زمینی که طول پایه آن 60 فوت است ، یک تپه پارچ که از 35-43 فوت با صفحه خانه فاصله دارد و یک حصار خانگی که 220 الی 300 فوت است بازی می کند. به طور کلی ثابت شده است که سافت بال از یک بازی به نام بیس بال داخلی ساخته شده است ، که برای اولین بار در سال 1887 در شیکاگو انجام شد.


تاریخچه سافت بال

در سال 1923 یک کمیته داوری برای انتشار مجموعه ای از قوانین استاندارد بازی سافت بال منصوب شد. کمیته در آینده گسترش یافت و کمیته قوانین مشترک بین المللی سافت بال را تشکیل دادند، که شامل نمایندگان تعدادی از سازمان‎های سافت بال می شود که از بازی سافت بال حمایت می کنند.
انجمن سافت بال آماتور آمریكا، كه در سال 1933 سازمان یافته بود، به عنوان آژانس حاكم شناخته شده  و برای ارتقا و كنترل مسابقات سازمان یافته ملی فعالیت می کند.
فدراسیون بین المللی سافت بال، که در سال 1952 تشکیل شد، به عنوان رابط بین بیش از 40 سازمان سافت بال عمل می کند. دفتر مرکزی آن در شهر اوکلاهما است. این فدراسیون، مسابقات بین المللی و نظم و ترتیب مسابقات قهرمانی منطقه ای و جهانی زنان و مردان را هماهنگ می کند.
در کل برای بازی سافت بال دو قانون وجود دارد. یک بازی سافت بال شامل 18 بازیکن - 9 نفر برای هر تیم و هفت دور است. بازی از دو نیمه تشکیل می شود که در آن هر دو تیم هر یک به نوبت به میدان می روند. هر دور به پایان نمی رسد تا زمانی که سه وقوع رخ دهد. تیم میزبان معمولاً ابتدا به میدان می رود. در پایان هر هفت مدور ، اگر امتیاز دو گروه مساوی باشد ، تا برنده شدن یک تیم، بازی ادامه خواهد داشت.

بازی سافت بال

انواع تمرینات سافت بال

تمرینات برای بازیکنان سافت بال اگر به درستی انجام شود می تواند تفاوت چشمگیری در عملکرد بازی آن ها ایجاد کند. به طور کلی تمرینات برای آمادگی سافت بال باید شامل، تقویت عضلات و استقامت پایین تنه، تقویت عضلات بالا تنه و کاهش استرس روانی باشد، زیرا بازی سافت بال نیاز به تمرکز بالایی دارد. در ادامه به برخی از مهم ترین تمرینات برای بازیکنان سافت بال خواهیم پرداخت.

 • اسکات گابلت:
  اسکات گابلت از رایج ترین انواع حرکت اسکات می باشد که جهت تقویت عضلات پا انجام می شود. این حرکت تاکید زیادی بر روی مفصل ران دارد و عضله اصلی که این تمرین بر روی آن کار می کند عضله ران پا می باشد.
  این تمرین  پاها را قوی می سازد و می تواند به بازیکن در پرتاب سریع تر، ضربه محکمتر و سرعت بیشتر کمک کند. اسکات گابلت یک تمرین همه جانبه و عالی است.
 • لانج معکوس با دمبل:
  لانج معکوس یا لانگز یکی از بهترین تمرینات پا به شمار می‌آید؛ لانج، حرکتی فوق‌العاده برای ساختن عضلات ران و باسن همچنین تقویت قدرت بدن در حفظ تعادل است و تمرین خوبی برای این رشته است و به ایجاد قدرت و پایداری مفصل ران روی زانو کمک می کند.
 • ساق پا ایستاده:
  ساق پا ایستاده با دستگاه حرکتی هست که موجب می شود عضله ساق پا ورزشکار حجیم و قدرت آن تقویت گردد. این تمرین در افزایش سرعت دویدن و پرتاب سریع تر بسیار تاثیرگذار می باشد. عضله همسترینگ برای بهبود سرعت دو و کاهش بروز کشیدگی چهار و آسیب دیدگی زانو بسیار مهم است که در تمرینات ذکر شده تقویت می شود.

موارد ذکر شده تمریناتی است که به تمام ورزشکاران سافت بال پیشنهاد می شود و باعث ایجاد تغییراتی در نحوه عملکر آن ها در بازی می شود. این تمرین ها مخصوصاً برای کل تیم یا گروه های بزرگتر بسیار مناسب است. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به فروشگاه ورزشی اسپرت کالا مراجعه نمایید.