ساک پزشکی به طور معمول کیفی است که تجهیزات پزشکی-ورزشی و ملزومات مناسب درمان را با خود دارد. این کیف حاوی تجهیزاتی است که برای انجام انواع کمک‌های اولیه مورد نیاز می‌باشد و به دلیل اهمیت خاصی که در حفظ جان انسان دارد بایستی کاربردی، منعطف و نشکن باشد و قابلیت شستشو را نیز داشته باشد. به همین دلیل انواع ساک‌های پزشکی که از جنس برزنت هستند و قابلیت حمل آسان دارند و فضای کافی را نیز فراهم می‌سازند توجه مخاطبان این زمینه را به خود جلب کرده است.
طراحی این کیف باید به شکلی باشد که همه ملزومات درمانی را در خود جای داده و به محض بازکردن کیف بتوان جای هر وسیله و یا دارو را پیدا کرد تا در مواقع ضروری بتوان به راحتی از آن استفاده نمود.

ساک پزشکی

به طور معمول هر ساک پزشکی حاوی موارد زیر است:

 • گوشی پزشکی:

  این وسیله از جمله کاربردی‌ترین تجهیزات پزشکی است و برای شنیدن صداهای داخلی ارگان‌های بدن مثل قلب، ریه و ... استفاده می‌شود. گوشی پزشکی در واقع به نمادی برای پزشکی تبدیل شده است و امروزه در سایزهای مختلف و حتی در انواع جیبی وجود دارد. این وسیله به فهم بهبودی پس از عمل جراحی نیز کمک کرده و در بسیاری از موارد باعث تشخیص درست و درمان به موقع بیماری می‌شود.
 • فشار سنج:
  این وسیله برای اندازه‌گیری فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • گلوکومتر و نوار تست:
  دستگاه گلوکومتر یا قند خون برای اندازه‌گیری حدود مقدار قند خون طراحی شده است. افرادی که دچار افت قندخون می‌شوند یا افرادی که نیاز به تزریق روزانه انسولین دارند، مادرانی که دچار دیابت بارداری می‌شوند و ... نیاز مبرم به این دستگاه دارند. این دستگاه به اندازه کف دست است و صفحه نمایش کوچکی دارد.
  علاوه بر دستگاه سنجش میزان قندخون، یک سری نوارهای تست نیز برای انجام این کار وجود دارد که بسته به انواع مختلف از آنزیم‌های متفاوتی در ساخت این نوارها استفاده می‌شود.
 • لارنگوسکوپ:
  این وسیله برای لوله‌گذاری در بیماران نیازمند بیهوشی و یا کسانی که دارای نارسایی تنفسی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از آن در موارد احیای قلبی و تنفسی بسیار ضروری است و به همین دلیل یک ساک پزشکی باید حتماً حاوی یک لارنگوسکوپ و دو عدد لوله مورد استفاده برای انجام این کار باشد.
 • ساکشن پرتابل دستی یا برقی
  این دستگاه از جمله دیگر ملزومات درمان است و برای خارج کردن مایعات اضافه از بدن بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچند در محیط بیمارستان کاربرد بیش‌تری دارد اما وجود آن در خانه و برای بیماران تنفسی ضروری است. این دستگاه یک سیستم مکش قوی دارد و با ایجاد خلا سبب جمع کردن مایعات اضافه مثل خون و چرک می‌شود. از دستگاه ساکشن در انواع عمل جراحی و یا در برخی موارد خفگی استفاده می‌شود.
 • آبسلانگ:
  این وسیله یک نوع ابزار ساده معاینه حلق بیمار است و در انواع چوبی و پلاستیکی وجود دارد. با وجود این که آبسلانگ حجم فضای زیادی را اشغال نمی‌کند اما وجود مکان مناسب برای آن در ساک پزشکی امری ضروری است.
 • سوند نالتون
  این سوند برای نمونه گرفتن از ادارار، وارد کردن دارو به مثانه، تخلیه ترشحات بینی، ریه و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. نسبت به انواع سوندهای دیگر نرم و منعطف است و فاقد بالون می‌باشد. با توجه به امکان قرار گرفتن در موقعیت‌های مختلفی از بیماری وجود سوند نالتون در ساک پزشکی ضروی خواهد بود.
 • لوله تراشه:
  این لوله از جمله ملزومات درمان است که داخل نای قرار گرفته و با هدف ایجاد و حفظ راه هوایی برای تنفس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه با استفاده از لوله تراشه می‌توان از داروهایی مثل سالبوتامول، آتروپین، لیدوکائین و ... استفاده کرد.
 • ترمومتر
  ترمومتر یا دماسنج برای اندازه‌گرفتن حرارت بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای انواع جیوه‌ای، الکی، دیجیتال، لیزری، ترموکوپل و گازی است و با قرار دادن در دهان و یا در مجرای گوش دمای بدن را اندازه خواهد گرفت.

دیگر لوازم موجود در ساک پزشکی عبارتند از:

ماسک صورت یک بار مصرف
پتوی نجات
گاید لوله تراشه اطفال و بزرگسال
پنس
دهان بازکن
آمپول برای کودکان و بزرگسالان
چراغ قوه معاینه
قیچی
و ...

که این موارد که در استفاده نیاز به تخصص کمتری دارند و همچنین جز ملزومات موجود در جعبه یا کیف کمک های اولیه می‌باشند. در نظر داشته باشید که کیف پزشکی با کیف کمک های اولیه متفاوت است و فرد برای استفاده از وسایل کیف پزشکی نیاز به تخصص و تجربه دارد. این کیف مناسب برای انواع پزشکان می‌باشد و همچنین پزشک های تیم های ورزشی می‌توانند برای حمل و استفاده از وسایل مورد نیاز خود از کیف پزشکی استفاده نمایند. ملزومات داخل کیف پزشکی می‌تواند براساس نیاز پزشک، تغییر کند و مواردی حذف و یا اضافه شود.

مشاهده انواع محصولات پزشکی-ورزشی در فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا.