به طور معمول هر یک از ما در طول شبانه‌روز ساعاتی را بیرون از خانه خواهیم گذراند و گاهی اوقات ممکن است دچار تشنگی و یا گرسنگی شویم. بهترین راه برای رفع تشنگی استفاده از قمقمه آب است که انواع مختلفی از آن در طرح و رنگ متفاوت در بازار موجود است. به همین دلیل بهتر است ابتدا با نکاتی که هنگام خرید یک قمقمه آب باید به آن توجه داشته باشیم آشنا شویم:

جنس بدنه:

جنس بدنه قمقمه آب ممکن است از پلاستیک، استیل ضدزنگ، آلومینیوم و یا شیشه باشد که در هنگام خرید بسته به موقعیتی که قمقمه در آن استفاده می‌شود می‌بایست به آن توجه می‌شود. قمقمه‌های شیشه‌ای هرچند بسیار زیبا هستند اما شکستنی بوده و عموم مردم از انواع پلاستیکی آن استفاده می‌کنند هر چند قمقمه‌های پلاستیکی نیز معایب خاص به خود را دارند.

راهنمای خرید قمقمه

اندازه و وزن:

در هنگام خرید باید به اندازه و وزن قمقمه آب توجه داشت و با توجه به حجم کیف و یا جیب قمقمه مناسب را انتخاب کرد.

طراحی ظاهری:

طراحی ظاهری بسته به سلیقه متفاوت است و علاوه بر زیبایی در هنگام انتخاب یک قمقمه مناسب باید به سهولت استفاده از آن نیز توجه داشت. یکی دیگر از مسائل مهم در طراحی ظاهری، اهمیت سن کسی است که از قمقمه استفاده می‌کند، برای مثال در مورد کودکان از انواع رنگی آن استفاده می‌شود.

میزان گنجایش:

بسته به میزان مصرف آب باید میزان گنجایش قمقمه را در نظر گرفت. برای مثال ورزشکاران به قمقمه‌های بزرگ‌تر نیاز دارند چون میزان آب بیش‌تری مصرف می‌کنند.

قابلیت حفظ دما:

قمقمه‌های آبی که از جنس استیل ضدزنگ هستند قابلیت حفظ دما را تا چند ساعت دارند و بسته به نیاز می‌توان از این نوع قمقمه‌ها استفاده کرد.

موارد جانبی:

وجود بندهای متصل به بدنه اصلی، وجود عایق برای حفظ دما و در نهایت داشتن یا نداشتن بند از جمله موارد جانبی است که بسته به سلیقه افراد دارد.

قیمت قمقمه:

در هنگام خرید قمقمه آب باید به قیمت نیز توجه داشت و متناسب با بودجه موجود انتخاب کرد.

انواع قمقمه

قمقمه‌های نظامی

این نوع از قمقمه برای افراد نظامی استفاده می‌شود. جنس آن از آلومینیوم است که وزن سبکی داشته و دچار زنگ‌زدگی نمی‌شود. هر چند نوع پلاستیکی آن نیز وجود دارد و غالباً یک کیف دارند که به کمر وصل می‌شود.

قمقمه دوچرخه

دوچرخه‌سواری یکی از ورزش‌هایی است که سبب تعریق بسیاری شده و در هنگام انجام این ورزش بدن آب زیادی از دست می‌دهد بنابراین به همین نسبت میزان نیاز به آب افزایش می‌یابد. غالب قمقمه‌های دوچرخه از نوع پلاستیکی هستند هرچند نوع فلزی آن نیز وجود دارد. در این مدل یک پایه فلزی فنری روی طوقه دوچرخه باید نصب بشود تا در هر حال بتوان از قمقمه استفاده کرد.

قمقمه نی‌دار

برای جلوگیری از آسیب دندان به علت تماس با آب سرد بهتر است از انواع قمقمه نی‌دار استفاده کرد.

قمقمه کتابی

این قمقمه‌ها تخت هستند و به همین دلیل به قمقمه کتابی شهرت یافته‌اند. در این روش بدون کاهش حجم آب‌، حجم قمقمه کاهش یافته و بنابراین فضای کم‌تری اشغال خواهد کرد. حتی گاهی حجم آب این نوع از قمقمه‌ها چندین برابر انواع عادی است.

قمقمه مخزن‌دار

در این نوع قمقمه می‌توان آب را با انواع میوه و پودر طعم‌دار کرد. در واقع آب تنها طعم‌دار می‌شود و با خود میوه مخلوط نخواهد شد. این نوع قمقمه برای کسانی که بدنسازی کار میکنند و نیاز به مخلوط کردن آب با انواع پودر نیرو زا و مکمل دارند، کاربرد دارد.

برای استفاده از انواع مختلف قمقمه باید به یک سری نکات اساسی توجه کرد:

هرگز نباید آب جوش را در درون قمقمه پلاستیکی یا شیشه‌ای بریزید چون باعث تغییر شکل پلاستیک و تولید مواد سرطا‌‌ن‌زا می‌شود و به علت اختلاف دما نیز ممکن است سبب شکستگی شیشه بشود.
بهتر است بعد از هر بار استفاده آب داخل آن را خالی کنید تا از ایجاد لجن در ته قمقمه جلوگیری شود.
انواع نوشیدنی گازدار را نباید داخل قمقمه نگهداری کرد چون ممکن است باعث ترک خوردن بدنه بشوند.
در نهایت قمقمه‌های پلاستیکی را باید در سایه و به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کرد.
شما عزیزان می‌توانید برای تهیه انواع
قمقمه با کیفیت و قیمت مناسب به فروشگاه آنلاین ورزشی اسپرت کالا مراجعه نمایید و ضمن بازید از محصولات مختلف این سایت، آن را برای خود تهیه نموده و یا به عزیزانتان هدیه دهید.