بسیاری از افراد امروزه به فکر تناسب اندام و کاهش وزن به روش‌های مختلف هستند. عده‌ای نیز به ورزش‌های هوازی روی آورده‌اند و به این ترتیب در صدد تحقق خواسته‌هایشان می‌باشند. اما حقیقت آن است که تنها ورزش‌های هوازی برای دستیابی به یک اندام متناسب کافی نیست و استفاده از دمبل در انواع مختلف یکی از روش‌های ساده و کم‌هزینه انجام این کار است.

راهنمای خرید دمبل

اسم دمبل‌ها به ترتیب عبارتند از:

دمبل‌های ثابت

دمبل‌های ثابت در رک‌های افقی و عمودی وجود دارند و به صورت جفتی در انواع وزن از 1 تا 100 کیلوگرم در بازار موجود هستند و خود انواع مختلفی دارند.

 • دمبل‌های لاستیکی ثابت:
  این دمبل‌ها برای افرادی مناسب است که در باشگاه کار می‌کنند و به دنبال انواعی از دمبل هستند که بزرگ باشد و در برابر تمرینات بسیار و سنگین مقاومت خوبی از خود نشان دهد. در این نوع از دمبل‌ها لاستیک به عنوان محافظ، پایه ذخیره‌سازی و منطقه بلندکردن آن عمل می‌کند. به علاوه سر و صدای کمی دارند و بنابراین در محیط‌های آپارتمانی نیز به راحتی قابلیت استفاده را خواهند داشت.
 •  دمبل‌های یورتان ثابت:
  به طور معمول و با چشم غیرمسلح تفاوتی بین دمبل پلاستیکی و پلی‌اورتان دیده نمی‌شود. اما این نوع از دمبل‌ها در برابر ضربه مقاوم‌تر بوده و نسبت به تراشیدگی و تراشه حساس نیستند.
 •  دمبل‌ها هگزاگونالی ثابت:
  این نوع از دمبل‌ها دارای شکل خاصی هستند و بنابراین مشکل لغزندگی روی سطوح را نخواهند داشت. از طرفی قیمت پایین‌تری نسبت به انواع دیگر دارند و به همین دلیل یکی از انواع دمبل‌های پرطرفدار می‌باشند.

دمبل‌های قابل تنظیم

دمبل‌های قابل تنظیم فضای ذخیره‌سازی چندانی نیاز ندارند و با استفاده از آن می‌توان تمرین روزانه خود را با وزن قابل تعویض تغییر داد.

دمبل‌های ایروبیک

این نوع از دمبل‌ها به طور معمول در کلاس‌های ایروبیک استفاده می‌شوند و سبک هستند، ارزان و با کیفیت بوده و شامل یک واحد دخیره‌سازی هستند. شکل ضدلغزش دارند و به صورت جفتی عرضه می‌شوند.


دمبل مناسب برای آقایان

به طور معمول دمبل زدن برای آقایان ورزشی دوست‌داشتنی است و گاهی حتی افرادی مسن نیز این کار را انجام می‌دهند. آقایان بنا به فیزیک خاص بدنی و تمرینات سنگین به نسبت خانمها از دمبل‌های سنگین‌تری استفاده می‌کنند، از جمله دمبل‌های مناسب برای آقایان عبارتند از:

 • دمبل بدنسازی شش ضلعی 5 کیلوگرمی
 • دمبل پاورجیم مدل 2018 وزن 40 کیلوگرمی
 • دمبل ایروبیک روکشدار 3 کیلوگرمی
 • دمبل آذیموس وزن 9 کیلوگرمی
 • و دمبل ایروبیک تن زیپ

دمبل مناسب برای خانم ها

ورزش با دمبل باعث سوزاندن چربی می‌شود و قدرت بدنی را افزایش می‌دهد. باعث متراکم شدن استخوان شده و بنابراین در کنار یک رژیم غذایی مناسب از پوکی استخوان بانوان جلوگیری می‌کند. مقدار قندخون را در بیماران دیابتی نوع 2 کاهش می‌دهد و باعث پویایی مغز می‌شود.
بانوان برای تمرین با دمبل باید ابتدا با نرمش بدن خود را گرم کنند. بعد از نرمش و گرم شدن بدن شنا سوئدی انجام دهند و پس از 5 دقیقه شنا سوئدی بدن برای دمبل زدن آمادگی خواهد داشت.

بهترین تمرینات با وزنه برای بانوان عبارتند از:

قفسه سینه: پرس سینه، پرس بالا سینه و پرس زیر سینه
پشت: فیله، زیربغل سیم‌کش
سرشانه: پرس دمبل آرنولد، نشر از جانب
جلوبازو: جلو بازو چکشی
پشت بازو: پشت بازو دمبل جفت پشت سر، دیپ
ساق پا: ساق پا ایستاده، پرس ساق پا با یار کمکی
بانوانی که قصد دارند عضلات خود را سفت کنند باید وزن دمبل‌ها را کم بگیرند و تعداد حرکات را افزایش دهند. به علاوه در هنگام انتخاب وزن دمبل باید به سلامت کلی بدن، تجربه بدن سازی و تعداد تکرار تمرین توجه داشته باشند.از جمله دمبل‌های مناسب برای بانوان دمبل ایروبیک سان لاین وزن 2.26 کیلوگرمی و دمبل بدنسازی سوینگ ویتز است.مشاهده محصولات
کراس فیت در فروشگاه آنلاین ورزشی اسپرت کالا

دمبل گرانیتی

بعضی از انواع دمبل‌ها از جمله دمبل بدنسازی پی‌وی‌سی 40 کیلوگرمی و نیز دمبل A8 وزن 10 کیلوگرمی دارای جنس رویی صفحات از پی‌وی‌سی بوده و داخل این نوع دمبل‌ها از گرانول دانه‌بندی سنگ گرانیت پر شده است. برخی از دمبل‌های قابل تنظیم نیز مغز گرانیت دارند و از جمله دمبل‌های پرکاربرد در بدنسازی هستند.
شما عزیزان می‌توانید برای تهیه انواع دمبل‌های ثابت، قابل تنظیم و یا ایروبیک با کیفیت و قیمت مناسب و در سایز و وزن دلخواه، به
فروشگاه آنلاین ورزشی اسپرت کالا مراجعه نمایید و ضمن بازید از محصولات مختلف این سایت، آن را برای خود تهیه نموده و یا به عزیزانتان هدیه دهید.