امروزه با توجه به اهمیتی که تناسب اندام پیدا کرده است و بنا به شرایط خاص اجتماعی و دورکاری و خانه‌نشین شدن جمع بسیاری از مردم، انجام ورزش‌هایی چون پیلاتس نیز گسترش یافته است و عده بسیاری به آن روی آورده‌اند. از جمله ابزارها و وسایل لازم به منظور انجام این ورزش توپ جیم‌بال است. توپی بزرگ و بادی که طرز استفاده بسیار آسانی دارد و نقش به‌سزایی در افزایش استقامت اعضای بدن و تقویت کارکرد عضلات آن دارد. توپ‌های جیم‌بال به طور معمول در چهار اندازه مختلف دیده می‌شوند و هر کدام دارای یک سایز متفاوت هستند. رنگ‌ها نباید به شکل سلیقه‌ای انتخاب شوند بلکه در هنگام انتخاب هر رنگ باید به سایز مناسب جیم‌بال و قد خود فرد توجه کرد. برای تشخیص این که بدانیم سایز یک توپ مناسب است یا نه باید روی آن نشسته و به زانو زاویه 90 درجه داد. در این حالت باسن و ران باید به شکل موازات با زمین قرار گرفته باشند در غیر این صورت سایز توپ برای چنین کسی مناسب نیست.

مزایای استفاده از توپ جیم‌بال

استفاده از توپ جیم‌بال مزایای بسیاری به همراه دارد. به ویژه برای بانوانی که اغلب وقت خود را در خانه می‌گذرانند و تحرک پایینی دارند این توپ امکان ماساژ عضلات گردن، شکم، باسن، دست و پا را فراهم می‌کند. توپ جیم‌بال عامل ایجاد ثبات در مفاصل بوده و موجب شادابی و رضایت خاطر کابران خود می‌شود. همچنین به عنوان نوعی وسیله کمکی در توانبخشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از جمله وسایل پرکاربرد در کلینیک‌های فیزیوتراپی می‌باشد. البته توجه به این نکته لازم است که افراد مبتدی نباید خیلی بر روی این توپ بنشینند چون ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شوند.
توپ جیم‌بال را توپ تولد نیز می‌گویند. به این دلیل که در هنگام زایمان به پایین آمدن سر جنین به سمت لگن مادر کمک می‌کند و به این ترتیب زایمان راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود. البته این کار نیز باید با نظر پزشک متخصص در این زمینه انجام شود چون ممکن است باعث آسیب به مادر و جنین بشود.
استفاده از توپ جیم‌بال در یوگا هم مشهور است. چنان که از این توپ برای تمرینات مربوط به استقامت و انعطاف‌پذیری استفاده می‌شود. این توپ به گردش خون کمک می‌کند و سبب از بین رفتن چربی‌های اضافه مربوط به شکم و پهلو می‌گردد و در نهایت باعث کاهش درد کمر و جلوگیری از بروز دردهای عضلانی می‌شود.

راهنمای خرید توپ جیم‌بال

انواع توپ جیم‌بال مرغوب از جنس وینیل است و گاهی نیز از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. بنابراین نباید انواع پلاستیکی آن را در معرض گرمای شدید قرار داد. از طرفی هم انواع ساخته شده از وینیل و هم انواع پلاستیکی این توپ اگر در معرض اشیای تیز قرار بگیرند دوام نخواهند آورد. البته در بازار توپ‌های ضد انفجار نیز وجود دارد که با توجه به قیمت مناسب چنین توپ‌هایی، بهتر است انواع مرغوب آن تهیه شود.
به طور معمول هر توپ جیم‌بال بین 150 تا 200 کیلوگرم را تحمل وزن دارد. اما انواعی از آن نیز وجود دارد که وزن 900 کیلوگرم را نیز تحمل می‌کنند. در هر حال با توجه به هدفی که توپ برای آن تهیه می‌شود میزان تحمل وزن را نیز باید درنظر گرفت. بافت توپ نیز اهمیت خاصی دارد به نحوی که نباید خیلی لیز باشد چون باعث سر خوردن و آسیب‌دیدگی خواهد شد.

راهنمای خرید توپ جیم‌بال مناسب

نکاتی در مورد سایز مناسب توپ که باید به آن توجه داشت:

توپ‌های جیم‌بال که ارتفاعی برابر با 45 سانتی‌متر دارند برای اشخاصی با قد کم‌تر از 152 سانتی‎‌متر ، مناسب است.
توپ های جیم‌بال که ارتفاعی برابر با 55 سانتی‌متر دارند برای اشخاصی با قد 155 تا 167 سانتی‌متر، مناسب است.
توپ های جیم‌بال که ارتفاعی برابر با 65 سانتی‌متر دارند برای اشخاصی با قد 170 تا 185 سانتی‌متر، مناسب است.
و در نهایت
توپ های جیم‌بال که ارتفاعی برابر با 75 سانتی‌متر دارند برای اشخاصی که قد بیش‌تر از 185 سانتی‌متر، مناسب است.
توپ جیم‌بال هرچه سفت‌تر و محکم‌تر باشد بدن انسان را بیش‌تر به چالش خواهد کشید. بنابراین بهتر است تا زمان آمادگی جسمانی کامل از انواع توپ‌های منعطف‌تر استفاده کرد. توجه به میزان تنظیم باد در استفاده به صورت مبتدی و حرفه ای اهمیت دارد.
شما عزیزان می‌توانید برای تهیه انواع توپ جیم‌بال با کیفیت و قیمت مناسب و در سایز و اندازه دلخواه، به
فروشگاه آنلاین ورزشی اسپرت کالا مراجعه نمایید و ضمن بازید از محصولات مختلف این سایت، آن را برای خود تهیه نموده و یا به عزیزانتان هدیه دهید.