یکی از ورزش هایی که میان ذهن و بدن انسان هماهنگی ایجاد میکند ورزش با بوسوبال است. گاهی به توپ بوسو، توپ تعادلی نیز میگویند. اجرای حرکات ورزشی با استفاده از این توپ به دلیل نرم و ناهموار بودن آن نیاز دارد که میان همه ی اعضای  بدن تعادل و هماهنگی وجود داشته باشد. از طرفی انجام حرکات تعادلی  بر روی توپ بوسو نیازمند هماهنگی بین بدن و قوای ذهنی شخص میباشد. این ورزش به خصوص باعث افزایش هشیاری و تقویت عضلات شکم خواهد شد گرچه می توان از ورزش با توپ بوسو برای لاغری کل بدن استفاده کرد در واقع تمریناتی که با توپ بوسو انجام میشود عمدتاً برای چربی سوزی شکم و پهلو طراحی شده اند.

چرا میگویند بوسو بال ؟

اکثر مردم توپ بوسو یا بوسوبال را با نام دیگر آن یعنی (توپ نیمه) می شناسند اما BOSU در انگلیسی مخفف کلمه Both Sides Up به معنای ”استفاده از هر دو طرف” است. که در واقع به معنای این است که در حین ورزش با توپ بوسو، دو طرف آن میتواند مورد استفاده قرار گیرد.  

انواع حرکات تمرینی با بوسوبال:

 • کرانچ زانو جمع

برای شروع ورزش کرانچ زانو در ورزش با بوس و بال روی توپ بوسو مینشینید پاهای خود را کنار هم قرار می دهید وزانوها را  خم میکنید و بالا تنه را مقداری به عقب متمایل می کنید دست هایتان را روی توپ و در اطراف خود قرار میدهید دراین حالت است که شما ورزش با بوسوبال را اغاز کرده اید.
پس از این مراحل،  پاها را رو به جلو صاف کنید و همزمان بالاتنه خود را به سمت عقب خم کنید. عضلات شکم را منقبض کرده و با کمی مکث در این حالت بمانید. این تمرینات را مجددا تکرار کنید و زانوها را به حالت کرانچ به سمت سینه ها به داخل ببرید.  
این تمرین را در ۳ ست ۱۵ الی ۲۰ تایی انجام دهید.این تمرین برای چربی سوزی شکم و اطراف آن حرکتی بسیار مفید و کاربردی است.


 • ایستادن بر روی یک پا

تسلط و تعادل مهمترین کاری است که باید در هنگام شروع استفاده از بوسوبال حفظ کنید. این تمرین ایستادن بر روی یک پا شما رامجبور می کند مرکز ثقل خود را روی یک سطح ناپایدار و کروی شکل پیدا کنید و آن را حفظ کنید.
روش انجام این ورزش به این صورت است که :  
سمت صاف توپ تعادلی را به سمت پایین قرار دهید.یک پا را در وسط توپ قرار داده و روی آن روی آن بایستید تا تعادل در بدنتان بر قرار شود.تعادل خود را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید و سعی کنید پای دیگرتان را زمین و یا توپ را لمس نکند و برخوردی نداشته باشد. این حرکت را با پای دیگر تکرار کنید.


 • حرکت کوهنورد

برای انجام این حرکت طرف صاف توپ را به سمت پایین قرار دهید. کف دستتان را بر روی توپ قرار دهید و با مهار وزن بدن با توپ ، شروع به حرکت دادن زانوها به سمت قفسه سینه خود کنید. فرم بدن خود را در این حالت حفظ کنید و با سرعت این عمل راانجام دهید.


 •  حرکت اسکوات V شکل

این تمرین با تغییرات کوچکی در حرکت اسکوات است. برای انجام این تمرین دقت کنید که برایتان مشکلی پیش نیاید.سمت صاف توپ بوسو را به سمت پایین قرار دهید.بر روی توپ بایستید، پاشنه های پا را در مرکز توپ قرار دهید و انگشتانتان را به سمت بیرون متمایل کنید.به حالت اسکات بنشینید و دست های خود را به سمت جلو دراز کنید.حال بایستید و به حالت اولیه برگردید.مزایای استفاده از این وسیله ورزشی جذاب در عین حال کاربردی عبارتند از:  

 1.  تقویت قدرت و پایداری بدن
  تمرینات بوسو بال باعث تقویت قدرت هسته میانی و قدرت کلی بدن شما میشود و بهبود انعطاف پذیری و پایداری و تعادل را در بدن شما به ارمغان می آورد.
  هرگونه ورزشی که با استفاده از توپ بوسو انجام می دهید بر روی هسته بدن شما تاثیر میگذارد گرچه احتمالاً خودتان آن را حس نکنید اما این به دلیل طراحی منحصر به فرد این وسیله ورزشی و ناپایداری آن است.  
 2.  پیشگیری از برخی آسیب دیدگی ها در بدن
  انجام این نوع حرکات ورزشی بر روی سطوح ناپایدار موجب می شود عضلات پایدار ریز تقویت شده و تعادل در بدن و ذهن شما ایجاد شود این مهم در حالی است که اگر همین حرکات را بر روی سطوح صاف و پایدار مانند زمین انجام دهید بیشتر تمرکز و اثرگذاری آن بر روی عضلاتی است که در گروه عضلات اصلی قرار دارند.

 
تقویت عضلات ریز باعث میشود در زمانی که تصمیم به انجام حرکات ورزشی بر روی زمین که یک سطح مسطح می باشد دارید عضلات مذکور نیز درگیر باشند و در واقع کمک می کند این عضلات را تقویت نمایید.  
همین همین موضوع باعث جلوگیری از آسیب دیدگی عضلات ریز در بدن شما می کند البته در صورتی  که این عضلات را به موقع تقویت کنید.  

چند نکته در خصوص تمرینات با بوسو بال

حتماً قبل از تمرین با بوس و بال بدنتان را با تمرینات کششی گرم کنید یا میتوانید با انجام از ورزش های هوازی مانند دویدن پیاده روی و دوچرخه سواری بدنتان را آماده ورزش با توپ بوسو کنید اگر برای اولین بار شروع به استفاده از توپ بوسو می کنید حتما به کمک یک مربی تمرینات آن را انجام دهید تا از خطرات احتمالی برای بدن خود جلوگیری کنید اگر هدف شما ما از استفاده از این وسیله ورزشی چربی سوزی است حتما بعد از انجام تمرینات ۲۵ تا ۳۰ دقیقه از ورزش های هوازی نیز استفاده کنید در نظر داشته باشید که دم و بازدم و فراموش نشود و نوشیدن آب کافی لازمه این ورزش است.مشاهده محصولات بیشتر در فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا.