تفاوت قمقمه و شیکر در چیست؟

در این مقاله قصد داریم به این سوالات شما که تفاوت قمقمه و شیکر در چیست؟ و  پاسخ دهیم و شما را در آشنایی با روش استفاده و کاربرد هر یک از آنها مطلع کنیم. با ما همراه باشید.
ابتدا می خواهیم شما با کلمه ی شیک که در زبان لاتین shake نوشته می شود و معنی آن بیشتر آشنا کنیم. کلمه ی shake در زبان ما ایرانی ها " تکان دادن " ترجمه می شود. ولی کلمه ی shaker در ورزش به وسیله ای گفته می شود که برای ترکیب کردن مواد مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. انواع مختلف این شیکرها عبارتند از: صنعتی، برقی، دستی که در تولیدی های مربوطه تولید و روانه ی بازار می شوند. این شیکرها جدیدا در بین ورزشکاران بسیار رایج شده است زیرا در حین تمرین یا پس از تمرین ورزشکاران برای نوشیدن آب یا انواع مختلف مکمل های ورزشی به یک شیکر احتیاج دارند به طوری که شاید بتوان گفت شیکرها جزء یکی از اقلام ضروری ورزشکاران به شمار می آید.
شکل ظاهری شیکرها شبیه به بطری های استوانه ای است و جنس بدنه ی آنها از جنس پلاستیک بسیار باکیفیت و مستحکم است که قابلیت بازیافت را نیز دارد. دهانه ی شیکرها طوری طراحی شده است که ورزشکاران نوشیدن آب یا مکمل های ورزشی را به میزان دلخواه خود میل کنند.انواع  اکسسوری های ورزشی در
فروشگاه ورزشی اسپرت کالا .

تفاوت قمقمه و شیکر

مدل های مختلف شیکرهای ورزشی و آشنایی با روش استفاده و کاربرد هر یک از آن

شیکرها مدل های متفاوتی دارند و دلیل تفاوت آنها در شکل ظاهری، ابعاد، گنجایش، چند تیکه بودن و رنگ آنهاست. تمامی مدل های مختلف شیکرها دارای یک لیوان پلاستیکی با دهانه ای پهن هستند که مخصوص مخلوط کردن انواع پودرها یا مکمل هایورزشی می باشند.
از انواع مختلف شیکر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیکرهای ورزشی یک تیکه:
  این مدل از شیکرها مخزنی برای پودر و قرص ندارند. داخل این شیکر یک توپ پلاستیکی یا توری وجود دارد که مخصوص ترکیب کردن پودرها یا مکمل های ورزشی است. مدل درپوش شیکرهای یک تیکه به صورت پیچی یا ضامنی است و یکی از قابلیت های فوق العاده ی آنها این است که مواد داخل آن به هیچ وجه نشتی نمی دهد که این موضوع یک مسئله ی بسیار مهم در انتخاب شیکرها می باشد.
 • شیکرهای ورزشی دو تیکه:
  شیکرهای دو تیکه دارای یک مخزن مخصوص پودرها یا مکمل های ورزشی هستند که با وجود این مخزن دیگر نیازی نیست مکمل ها یا پودرهای ورزشی خود را در ظرفی جداگانه حمل کنید. ضمنا در بعضی از شیکرهای دو تیکه یک محفظه در ابعاد کوچک وجود دارد که مناسب قرص های ورزشی اند. جنس پلاستیک به کار رفته در این شیکرها پلاستیک های غیر سمی و فشرده هستند که از ویژگی های حائز اهمیت این شیکرها است.
 • شیکرهای ورزشی سه تیکه:
  شیکرهای سه تیکه علاوه بر جنس پلاستیکی مرغوب و غیر سمی که دارند شامل دو مخزن پودری نیز هستند که مخصوص قرص و پودر است که از مخزنی که مخصوص قرص است برای پودر یا مکمل هم می توان استفاده کرد.
 • شیکرهای مخصوص پروتئین
 • شیکرهای برقی
 • شیکرهای دارای دو مخزن

شیکر ورزشی و انواع مختلف آن

تفاوت قمقمه و شیکر در چیست؟

حالا که با شیکر ورزشی و انواع مختلف آن آشنا شدید حتما سوال بعدی شما این سوال خواهد بود که تفاوت قمقمه و شیکر در چیست؟
همانطور که میدانید ورزشکاران در تمرینات ورزشی خود یا پس از آن حتما باید آب بنوشند،
قمقمه های ورزشی نیز برای نوشیدن آب بهترین گزینه هستند. استفاده کردن از قمقمه ها فقط مختص به باشگاه و رشته های ورزشی نیست بلکه می توانند برای کارهای روزمره هم مورد استفاده قرار گیرند. قمقمه ها نیز مانند شیکرها از لحاظ گنجایش، رنگ و اندازه یا حتی در جنس هم با یکدیگر فرق دارند. نکته ی بسیار مهم در قمقمه طراحی نوع درپوش های آن است و اینکه تا چه حد این قابلیت را دارد که محتویات داخلش را در دمای مناسب حفظ کند. درپوش قمقمه ها به بدنه ی اصلی قمقمه متصل است و به آسانی جدا می شوند که نوشیدن آب به آسانی صورت گیرد.
جنس قمقمه ها پلاستیکی است و موادی که در ساخت این پلاستیک ها بکار رفته عبارتند از: پلی استر، پلی اتیلن و پلی پروپیلن که دارای بالاترین چگالی می باشند. اما باید مراقب باشید که به آنها ضربه وارد نشود یا از دستتان نیفتد زیرا در این صورت احتمال ترک خوردگی وجود دارد. همچنین از ریختن مایعاتی که دمای بسیار بالایی دارند در داخل قمقمه بپرهیزید زیرا به دلیل پلاستیکی بودن قمقمه امکان تغییر مزه و طعم آن به پلاستیک وجود دارد که این یکی از معایب قمقمه به شمار می رود. از این رو برای خرید قمقمه از سرطان زا نبودن جنس پلاستیک آن اطمینان حاصل کنید.
انواع قمقمه ها:

 • قمقمه ی شیشه ای
 • قمقمه ی پلاستیکی
 • قمقمه ی فلزی
 • قمقمه ی کتابی

هدف ما در این مقاله پاسخ دادن به سوالاتی از قبیل " تفاوت قمقمه و شیکر در چیست؟ " و آشنایی با روش استفاده و کاربرد هر یک از آنها بود. امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در رابطه با این موضوع در اختیارتان قرار داده باشیم.