ترامپولین یک اختراع در قرن بیستم با سابقه ای غنی است که در سیرک، المپیک و حتی ناسا به کار برده می شود. ژیمناست آلمانی-آمریکایی، نیسن، ترامپولین را در دهه 1930 با استفاده از لوله داخلی لاستیک و قطعات ضایعاتی فولاد اختراع کرد. در ابتدا نیسن آن را به عنوان ابزاری برای کسب آمادگی بیشتر برای اجرای سیرک خود ابداع کرد و سپس بعداً آن را توسعه داد تا افراد بیشتری بتوانند از آن برای آموزش حرکات آکروباتیک استفاده کنند. ترامپولین در دهه 1950 به عنوان یک مرکز بازی برای کودکان در پمپ بنزین ها و مراکز خرید و سرگرمی معروف شد. در حین جنگ جهانی دوم، مدرسه پرواز نیروی دریایی ایالات متحده برای آموزش به نیروهای خلبان و ناوبر خود ترامپولین را به کار گرفت. ناسا همچنین از آن برای آماده سازی فضانوردان خود برای سفرهای فضایی استفاده کرد. ترامپولین از سال 1997 به ورزش المپیک تبدیل شد.

ترامپولین چیست؟

ترامپولین یک اختراع در قرن بیستم با سابقه ای غنی است که در سیرک، المپیک و حتی ناسا به کار برده می شود. ژیمناست آلمانی آمریکایی، نیسن، ترامپولین را در دهه 1930 با استفاده از لوله داخلی لاستیک و قطعات ضایعاتی فولاد اختراع کرد.
در ابتدا نیسن آن را به عنوان ابزاری برای کسب آمادگی بیشتر برای اجرای سیرک خود ابداع کرد و سپس بعداً آن را توسعه داد تا افراد بیشتری بتوانند از آن برای آموزش حرکات آکروباتیک استفاده کنند. ترامپولین در دهه 1950 به عنوان یک مرکز بازی برای کودکان در پمپ بنزین ها و مراکز خرید و سرگرمی معروف شد. در حین جنگ جهانی دوم، مدرسه پرواز نیروی دریایی ایالات متحده   برای آموزش به نیروهای خلبان و ناوبر خود ترامپولین را به کار گرفت. ناسا همچنین از آن برای آماده سازی فضانوردان خود برای سفرهای فضایی استفاده کرد. ترامپولین از سال 1997 به ورزش المپیک تبدیل شد.

ترامپولین چیست؟ و انواع آن
انواع ترامپولین امروزه در موارد خاصی کاربرد دارند. در ادامه به معرفی انواع ترامپولین و کاربرد های آنها می پردازیم. مشاهده انواع ملزومات ورزشی در فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا.

انواع ترامپولین

 1.  ترامپولین دایره ای
  ترامپولین های دایره ای احتمالاً رایج ترین انواع ترامپولین هستند که در حیاط خلوت شخصی خانه ها هم قابل مشاهده هستند. این ترامپولین ها برای استفاده در فضای باز عالی هستند و عموماً در اندازه های مختلف تولید می شوند. طراحی دایره ای فنر این ترامپولین خطرات صدمه دیدن شما را کاهش می دهد. وقتی روی این نوع ترامپولین ها می پرید، طبیعتاً آنها شما را به مرکز باز می گردانند. این کار احتمال افتادن شما از ترامپولین را کاهش می دهد. این طرح برای استفاده در فضای باز بسیار مناسب است زیرا از افتادن افراد جلوگیری می کند و به آنها اجازه می دهد تا بر سرگرمی تمرکز کنند
 2. ترامپولین مستطیلی
  یکی دیگر از انواع ترامپولین، ترامپولین های مستطیلی است که پرش روی آنها بسیار متفاوت از ترامپولین دایره ای است. آنها الگوی پرش متفاوتی دارند و اغلب توسط متخصصان ترجیح داده می شود. افرادی که در تمرینات ژیمناستیک شرکت می کنند و کسانی که به طور مرتب از ترامپولین استفاده می کنند، اغلب این مدل های مستطیلی را خریداری می کنند. آنها برای افرادی که فضای زیادی ندارند بسیار مناسب هستند، زیرا اندازه های کوچکتری دارند و به دلیل شکل آنها می توان راحت تر بر روی آنها مانور داد.
 3. ترامپولین مربعی
  یکی از محبوب ترین انواع ترامپولین، ترامپولین مربعی است. ترامپولین های مربعی به نوعی بین مدل های دایره ای و ترامپولین های مستطیلی هستند. اگر به تازگی کار خود را شروع کرده اید خرید یکی از این موارد عالی خواهد بود. آنها برای افرادی که در شرایط خاص تمرین می کنند خوب هستند و همچنین برای کمی تفریح مناسب خواهند بود. ترامپولین مربعی به اندازه مدلهای مستطیلی گران قیمت نیستند و از نظر ایمنی هم مشابه مدل های دایره ای هستند.
 4. ترامپولین های هشت ضلعی
  شکل نهایی در انواع ترامپولین که باید از آن آگاه باشید ترامپولین هشت ضلعی است. افراد زیادی هستند که مالکیت این ترامپولین های هشت ضلعی را به دلیل بزرگی آنها دوست دارند. وقتی می خواهید افراد زیادی را به طور همزمان روی ترامپولین پرتاب کنید، داشتن یک مدل هشت ضلعی کاملاً معقول است. این نوع ترامپولین مساحت بسیار وسیعی دارد که امکان لذت بردن همزمان افراد بیشتری را فراهم می کند.
 5.  مینی ترامپولین
  مینی ترامپولین ها گاهی به عنوان ترامپولین های تناسب اندام نیز نامیده می شوند. از انواع ترامپولین می توان برای اهداف مختلف استفاده کرد. برخی از افراد از مینی ترامپولین برای تمرین پرش استفاده می کنند. افرادی که در ژیمناستیک به صورت حرفه ای رقابت می کنند باید از ترامپولین برای چندین رویداد مختلف استفاده کنند، بنابراین توانایی تمرین در انواع ترامپولین برای آنها ضروری است.
 6. ترامپولین آبی
  ترامپولین های آبی کمی متفاوت از انواع ترامپولین موجود در این لیست هستند. آنها در مقایسه با سایر ترامپولین ها سرگرمی مشابهی را ارائه می دهند، اما این فقط یک فعالیت کاملاً متفاوت است. اگر قبلاً ترامپولین آبی ندیده اید، باید بدانید که این یک پد بادی است که مردم روی آن می پرند. این ترامپولین های آبی اغلب بسیار بزرگ هستند و مردم را به هوا پرتاب می کنند. ترامپولین هایی از این قبیل باید در آبهای طبیعی بزرگ مورد استفاده قرار گیرند.
 7. ترامپولین قفسی
  ایمنی یک نگرانی بزرگ برای بسیاری از افرادی است که ترامپولین خریداری می کنند. ترامپولین قفسی یکی از ایمن ترین انواع ترامپولین است. این ترامپولین ها می توانند ساعات مفرح زیادی را برای کودکان و بزرگسالان فراهم کنند. تنها مشکل این نوع ترامپولین این است که گاهی اوقات افراد بر اثر تصادفات مجروح می شوند. البته این غیر معمول نیست، و گاهی اتفاق می افتد که کسی از ترامپولین بیرون پرت شود.
 8.  ترامپولین های بدون فنر
  یک نوع ترامپولین بدون فنر در بازار وجود دارد که می تواند جالب توجه باشد. این ترامپولین ها هر روز محبوبیت بیشتری پیدا می کنند زیرا به عنوان گزینه ایمن تری در نظر گرفته می شوند. یکی از بزرگترین نگرانی ها در مورد پریدن روی ترامپولین، صدمه زدن به خود بر روی یکی از فنرها است. در صورت خرابی فنر، می تواند صدمه جدی به فرد وارد کند. البته در این نوع ترامپولین خبری از فنر نیست.

انواع ترامپولین