با برنامه های شلوغ این روزها، پیدا کردن زمان مناسب برای ورزش منظم سخت است.اسپرت کالا در این مقاله به بررسی بهترین زمان در طول روز برای ورزش کردن می‌پردازد.هرچند که ورزش کردن در هر زمانی بهتر از ورزش نکردن است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که زمان‌های خاصی از روز برای ورزش کردن موثر تر از باقی طول روز می باشد.
به یاد داشته باشید که انسان ها موجوداتی چرخه ای هستند. ریتم شبانه روزی ما به تنظیم هورمون هایی کمک می کند که بر عملکردهای بدن مانند چرخه خواب و بیداری، سطح انرژی، گرسنگی، دمای بدن، ظرفیت تنفس و ذخایر انرژی ما تأثیر می گذارند.زمان بندی و هماهنگی تمرینات ورزشی با ریتم شبانه روزی می تواند موجب افزایش هماهنگی، بهبود متابولیسم بدن و انرژی و همچنین خواب بهتر شود.

فواید تمرینات ورزشی صبحگاهی

تمرینات ورزشی صبحگاهی موجب کاهش حواس پرتی و افزایش تمرکز و بهره وری در طول روز می شود. در مطالعه‌ای بر روی 51 نوجوان سالم، افرادی که 30 دقیقه در صبح و سه روز در هفته می‌دویدند، کیفیت خواب، خلق و خو و تمرکزشان در طول روز بهبود یافته بود.
تحقیقات همچنین نشان می دهد که ورزش صبحگاهی می تواند اشتها را در طول روز کاهش دهد. یک مطالعه کوچک از دانشگاه بریگهام یانگ، مصرف غذا و پاسخ مغز را با تصاویر غذا در یک گروه با 35 زن بررسی کرد. افرادی که 45 دقیقه
ورزش با شدت متوسط در صبح انجام دادند، پاسخ کمتری به تصاویر غذایی داشتند و در طول روز برای جبران کالری سوزانده شده غذای کمتری مصرف کردند.

معایب تمرینات صبحگاهی

یکی از بزرگترین معایب تمرینات صبحگاهی، کمبود خواب است. کم خوابیدن بر ریکاوری عضلات پس از ورزش تأثیر منفی می گذارد.
همچنین خوردن غذا قبل از ورزش برای جلوگیری از تخلیه ذخایر انرژی در طول تمرین مهم است اما معمولا در تمرینات صبحگاهی ممکن است افراد از خوردن غذا قبل از تمرین صرف نظر کنند. حتما مطمئن شوید که قبل از ورزش صبح گاهی زمان کافی برای خوردن یک وعده ساده در صبح، مانند یک تخم‌مرغ آب پز داشته باشید تا به شما در انجام تمرینات کمک کند. با این حال، باید بدانید که پرخوری نیز باعث می شود تا احساس تنبلی و سیری داشته باشید، بنابراین وعده های غذایی خود را سبک نگه دارید.

فواید تمرینات شبانه

مهمترین فایده ورزش کردن در عصر این است که افراد زمان بیشتری برای ورزش دارند. اگر با دوستان خود ورزش می کنید یا در یک کلاس ورزشی شرکت می کنید، این می تواند منجر به تمرکز بهتر، تمرینات طولانی تر و رعایت بهتر نکات ورزش شود. ورزش عصرگاهی همچنین می تواند راهی عالی برای کاهش استرس، افزایش اندورفین و پشت سر گذاشتن دغدغه‌های روز کاری شما باشد.

بهترین زمان تمرین چه ساعتی است؟برخلاف تصور رایج، تحقیقات جدید در مورد ورزش و خواب با در مردان نشان می‌دهد که ورزش کردن در اوایل شب بر خواب یا اشتها تأثیری نمی‌گذارد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد انجام ورزش‌های سبک در عصر می‌تواند کیفیت خواب را در افراد مسن‌ بهبود بخشد، که می‌تواند راهی مفید برای بهتر خوابیدن بدون دارو باشد.همچنین تمرینات عصرگاهی می تواند به شما کمک کند تا عملکرد خود را در تمرینات ورزشی به حداکثر برسانید. این افزایش عملکرد می‌تواند به دلیل افزایش ذخایر سوخت بیشتر ناشی از غذا خوردن در طول روز و یا داشتن زمان بیشتر برای گرم کردن قبل از ورزش باشد.

معایب تمرینات شبانه

اگر خوب نمیخوابید و خواب شبانه‌تان مشکل دارید، تمرینات ورزشی شدید قبل از خواب ممکن است مشکل ساز باشد. مطالعه‌ای در سال 2019 نشان داد که ورزش شدید کمتر از یک ساعت قبل از خواب می‌تواند انرژی را افزایش دهد و خواب را به تاخیر بیاندازد و کیفیت خواب را مختل کند. برای داشتن خواب عمیق و باکیفیت سعی کنید عصر ورزش کنید تا به بدن خود زمان کافی برای استراحت قبل از خواب بدهید.
به طور کلی، زمان مناسب برای ورزش کردن به عملکرد ذهنی و فیزیکی شما در عصرها و ساعتی که میخوابید بستگی دارد. اگر به طور طبیعی فرد سحرخیزی هستید، مجبور کردن خود به ورزش در عصر و شب و به تعویق انداختن زمان خواب خود ممکن است برای شما مفید نباشد.
تمرینات ورزشی در صبح و عصر فواید زیادی دارد و ورزش صبحگاهی مزایایی مانند کاهش حواس پرتی و افزایش بهره وری در طول روز دارد و ورزش عصرگاهی نیز موجب بهبود عملکرد شما در تمرینات ورزشی و خواب بهتر می شود.