بدنسازی طبیعی که با نام بدنسازی بدون مکمل نیز شناخته می شود به معنای فعالیت در رشته بدنسازی بدون استفاده از مکمل ها و هورمون ها و به صورت کاملا طبیعی می باشد.
قابل ذکر است لازمه ی نتیجه گیری در بدنسازی طبیعی داشتن صبر و تحمل است. با این حال افرادی که به فعالیت در عرصه ی بدنسازی طبیعی می پردازند فیزیک و روحیه ی خود را تقویت کرده و نیازی به مصرف مکمل های شیمیایی ندارند.
افرادی که قصد دارند به صورت حرفه ای در عرصه ی بدنسازی فعالیت نمایند و یا در مسابقات شرکت کنند بدون مصرف مکمل ها و هورمون ها توانایی موفقیت را نخواهند داشت.  متاسفانه امروزه فضای باشگاه ها بسیار افراد را برای نتیجه گرفتن سریع تحریک به مصرف مکمل ها می نماید.  از این رو ما در این مقاله قصد داریم تا به بدسازی طبیعی و مزایای آن نسبت به روش هایی که مکمل ها و هورمون های شیمیایی مصرف می کنند بپردازیم.

مضرات استفاده از مکمل های غیر مجاز در بدنسازی چیست؟

سلامتی انسان بسیار باارزش است و این نکته را همیشه باید در نظر گرفت که هیچ مسابقه ای ارزش از دست دادن سلامتی و به خطر افتادن آن را ندارد. درصد زیادی از ورزشکاران از مضرات استفاده از مکمل های غیر مجاز باخبر نیستند در واقع آنها نمی دانند که مصرف مکمل های غیرمجاز می توانند چه آسیب‌های برگشت ناپذیری به بدن آنها وارد کند و سیستم ایمنی آنها را مورد تهاجم قرار دهد.
با فعالیت در عرصه ی بدنسازی طبیعی، نیاز به مصرف هیچ گونه استروئید و مکمل های غیر مجاز نخواهید داشت. سه رکن اصلی بدنسازی طبیعی را می توان در تمرینات اصولی و منظم، خواب کافی و برنامه رژیمی مناسب خلاصه کرد. ورزشکارانی که بدنسازی طبیعی را انتخاب می کنند با حفظ سلامتی خود به عضلاتی خوش فرم نیز دست پیدا می کنند.
ورزشکارانی که از داروهای استروئیدی استفاده می کنند پس از قطع ورزش و ایجاد وقفه بدن آن ها به شدت افت می کند این افت می تواند در حیطه افت عضلانی و یا بافت چربی زیر پوست باشد با این حال از مزایای بدنسازی طبیعی  می‌توان گفت این چنین است که بدن فرد پس از قطع ورزش افت زیادی نخواهد کرد و در واقع فرم خود را حفظ کرده و آسیب جدی متوجه بدن و عضلات وی نخواهد بود.

تمرینات بدنسازی طبیعی به چه صورت خواهد بود؟

داشتن نظم و برنامه در تمرینات بدنسازی طبیعی بسیار بسیار مهم است و ورزشکاران این نکته مهم را باید در نظر داشته باشند که در بدنسازی طبیعی باید صبر داشته باشد و توقع نتیجه گیری زود هنگام نداشته باشد به عبارتی بکوشد تا به آن برسد بدن های ورزیده طی ماه ها و یا سالها ورزش است  که فرم گرفته و به دنبال خود برای فرد مورد نظر سلامتی و خوش استایلی را به ارمغان می آورد.
بدنساز باید زمان مناسبی را برای تمرین انتخاب کند که بدن بالاترین بازدهی خود را داشته باشد همچنین ورزشکار حرکات بدنسازی را باید کاملا اصولی و با حضور مربی انجام دهد تا به بدن او آسیب وارد نشود و عضلات سریع تر رشد کنند اینکه می‌گوییم عضلات سریع‌تر رشد کنند منظور با صبر و حوصله و کوشش رشد دادن عضلات است برای رشد عضلات بدن به هیچ عنوان نباید از مکمل‌های غیرمجاز استفاده کرد همانطور که در بالا گفته شد مکمل های غیرمجاز قادر به آسیب رسانی بسیار زیاد به بدن انسان هستند پس اگر خواهان استایلی زیبا و اندامی متناسب هستید به من اعتماد کنید شما فقط یک راه دارید آن هم ورزش سالم در کنار رژیم غذایی سالم است پس سعی بر میان بر زدن در ورزش نداشته باشید و صبر و تلاش پیشه کنید قطعاً نتیجه خواهید گرفت.
دریافت برنامه بدنسازی به صورت رایگان

نقش تغذیه در بدنسازی طبیعی:

اگر تصمیم به ورزش و یا ساختن عضلات بدن خود و ورزیده شدن آنها دارید باید بدانید هر غذایی مناسب بودن در رژیم غذایی شما نیست غذاهای پرکالری و چرب و دارای مواد قندی و شیرینی جات می تواند هر چه رشته ای را پنبه کند در واقع تغذیه نقش بسیاری مهمی در بدنسازی طبیعی دارد و دلیل آن را نیز می توان عدم استفاده از مکمل ها  و تامین تمامی نیازهای بدن توسط غذا دانست.
مکمل های غذایی که در تغذیه ورزشکار نقش کامل کننده ای دارد این امکان را به فرد می دهد که نیازی به مصرف مکمل های شیمیایی نداشته باشد.
صبحانه بخورید حقیقتاً صبحانه می تواند مهمترین وعده غذایی برای هر ورزشکار باشد  البته باید توجه ویژه‌ای به این بعد اختصاص داده شود ورزشکاران در عرصه بدنسازی طبیعی برای تامین منابع پروتئینی خود می‌توانند از گوشت قرمز بدون چربی مرغ ماهی شیر و تخم مرغ استفاده نمایند اما مصارف روزانه آنها از این مواد باید اندازه گیری شده و در واقع به اندازه باشد در غیر این صورت کالری اضافه خواهند کرد و زحمات آنها مثمرثمر واقع نخواهد بود به همین دلیل کسانی که حرفه بدنسازی را انتخاب و تصمیم بر موفق شدن در این رشته دارند باید در نظر داشته باشند که برای گرفتن رژیم غذایی مناسب در کنار ورزش باید به متخصص تغذیه نیز مراجعه کرده و از تجربیات و علمی ایشان استفاده نمایند در غیر این صورت او ورزشی غیر حرفه ای و کم نتیجه را شروع خواهد کرد چه بسا اواسط کار نیز ناامید شده و کلاً آن را کنار بگذارد.


تاثیرات استراحت کافی در بدنسازی طبیعی

ورزشکاران باید در نظر داشته باشند که استراحت میان روز های ورزشی شان باید در جای خود باشد و با خود فکر نکنند اگر هر روز به ورزش ادامه دهند زودتر به نتیجه خواهند رسید زیرا ریکاوری میان ورزش بسیار مهم بوده و تاثیر ورزش قبل و بعد از آن را چندین برابر خواهد کرد همانطور که گفتیم ریکاوری در رشد عضلات تاثیر زیادی دارد و بدن هر فرد پس از تمرینات ورزشی نیاز به استراحت دارد از این رو یک ورزشکار به همان اندازه که به تمرینات ورزشی و برنامه ی غذایی خود توجه می کند باید به استراحت کافی نیز اهمیت بدهد تا بتواند از تمرینات خود نتیجه مطلوبی بگیرد.مشاهده محصولات در فروشگاه آنلاین ورزشی اسپرت کالا
امیدوارم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید و مطالب آن برایتان مفید واقع شده باشد ممنونم از همراهی شما عزیزان همیشگی