بتل روپ چیست؟

بتل روپ یک واژه لاتین می باشد، که از دو بخش: بتل به معنای جنگ و روپ به معنای طناب تشکیل شده است. این وسیله توسط یک ورزشکار و نویسنده آمریکایی به نام "جان بروکفیلد" اختراع شد که توانست به سرعت در میان فیتنس کاران و بدنسازان جا باز کند. این وسیله در ورزش هایی که ماهیت قدرتی، استقامتی یا سرعتی دارند کاربرد دارد، و ضربان قلب را بالا می برد و با به کار گرفتن سیستم قلبی عروقی موجب افزایش کالری سوزی می شود. این طناب جنگی معمولا از جنس الیاف طبیعی و غیرطبیعی ساخته شده است که قطرآن به طور معمول بین 35 تا 50 میلی متر می باشد.
این ورزش در مدت زمان کوتاهی موجب بالا رفتن آمادگی جسمانی، تناسب اندام و از بین رفتن چربی ها می شود، یک ورزش کم هزینه و مفید که در هر دقیقه موجب سوزاندن 11 کالری می شود. این ورزش به صورت مستقیم در تقویت عضلات دست ها، بازوها و سرشانه موثر است.مشاهده محصولات ورزشی در
فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا

ویژگی های طناب بتل روپ:

طناب بتل روپ دارای طول و قطر متفاوتی هستند، ولی به طور کلی دو نوع طناب برای این ورزش موجود است: طناب معمولی و طناب جنگی.
طناب معمولی برای ورزشکاران و افراد تازه کار با هر میزان از آمادگی بدنی مناسب می باشد. این طناب به طور معمول 15 متر طول و 1.85 سانتی متر هم قطر دارد، که وزن آن تقریبا به 13.5 کیلو می رسد.
طناب جنگی برای ورزشکاران حرفه ای مناسب است، معمولا 15 متر طول داشته و قطری معادل 5 سانتی متر دارد. وزن این نوع طناب حدودا به 24 کیلوگرم می رسد.

مزایای ورزش با طناب بتل روپ:

روی عضلات قدیمی به شیوه ای جدید کار کنید: 

شما می توانید طناب بتل روپ را موج بزنید، با شدت به هم ضربه بزنید، یا شلاق بزنید به این ترتیب موجب افزایش تحرک شانه و دامنه حرکت خواهید شد، همچنین روی عضلات مختلف کار می کنید.

قدرتمند تر شوید: 

به واسطه استفاده منظم و استاندارد از بتل روپ؛ شکم، بازوها، عضلات سه سر ران و چهار سر ران، شانه ها و گلوت ها تقویت می شود و هر طرف بدنتان به تعادل و هماهنگی خواهد رسید.
یک نوع سرگرمی به حساب می آید: ورزش با بتل روپ بیشتر مثل یه بازی سرگرم کننده و هیجان انگیز است که شما را از روزمرگی نجات می دهد، و شما را پر انرژی و شاداب خواهد کرد.

در کارکرد مغز موثر است: 

حرکت موجی متناوب طناب بتل روپ، سلول های مغز شما را به چالش می کشد.

درگیر کردن کل بدن: 

براساس روش حرکت طناب ها و همچنین فاصله تان از نقطه اتصال طناب به تکیه گاه، شما می توانید عضلات مختلفی از بدنتان را درگیر کرده و روی آنها کار کنید.

چند حرکت با استفاده از بتل روپ:

حرکت موجی تناوبی: 

این حرکت عضلات بازو و سرشانه را تقویت می کند.
موقعیت اسکوات را به خود بگیرید.
دو سر طناب را در دست بگیرید.
پاها را به اندازه عرض شانه ها باز کنید.
روی حرکات تمرکز کرده و طناب را به صورت موجی حرکت دهید.

حرکت کوبیدن با بازو: 

این حرکت مشابه حرکت قبلی با تفاوت های جزئی می باشد که عضلات بازو، سرشانه و ران را تحت تاثیر قرار می دهد.
موقعیت حرکت قبلی را بگیرید، سپس موج هایی با دامنه بیشتر را تولید کرده و به طوری که دست هایتان به میزان بیشتری بالا برود، و سپس طناب را با شدت بیشتری پایین بیاورید.

حرکت کوبیدن پرش با بتل روپ:  

در این حرکت عضلات بیشتری از جمله عضلات کشاله ران و زانوها درگیر میشود.
موقعیت حرکات قبلی را به خود بگیرید.
هربار که طناب را به سمت پایین می آورید، دست ها را به یکدیگر نزدیک کنید.
در ادامه با یک پرش این حرکت را تکمیل کنید.


حرکت حلقه با بتل روپ: 

در این حرکت طناب را به صورت متناوب و دایره وار حرکت دهید. در این حرکت زانوها باید به قدری خم شوند که بعد از مدتی جهت گردش را تغییر دهید.
بتل روپ همانند یک معجزه برای چربی سوزی و رسیدن به تناسب اندام می باشد:
بتل روپ با چربی سوزی فوق العاده شما را به سمت عضله سازی می برد. هم چربی سوزی و هم عضله سازی؛ این وسیله هردو را برایتان انجام می دهد. این ورزش در دسته تمرینات استقامتی هوازی قرار می گیرد، که موجب چربی سوزی دوبرابری خواهد شد.
در صورتی که برای عضله سازی قادر به استفاده از وزنه ها نیستید، این طناب همان کار وزنه ها را برایتان انجام میدهد. اگر عادت به وزنه زدن دارید می توانید از بتل روپ به عنوان یک تمرین تکمیلی بهره ببرید، این کار موجب افزایش قدرت و استقامت عضلات شما میشود که به این ترتیب میتوانید از وزنه های سنگین تری استفاده کنید.
راز بدنسازی موفقیت آمیز با بتل روپ در سه چیز است: افزایش مصرف پروتئین در رژیم غذایی، تمرینات پیوسته با طناب جنگی و تداوم تمرینات ورزشی معمولی.
این سه پارامتر اصلی در بتل روپ به شما در عضله سازی بیشتر کمک می کند:
وزن طناب- سفت بودن یا شل بودن طناب- مدت زمان ورزش

بتل روپ و لاغری: 

تمرین با طناب جنگی موجب افزایش ضربان قلب می شود که از فاکتورهای مهم در کاهش وزن است، اما این به تنهایی کافی نیست. بایستی این تمرینات را با ورزش های دیگر و رژیم غذایی مناسب همراه کنید. بتل روپ شما را سریع تر به نتیجه مطلوب می رساند.
سخن پایانی: در این مقاله سعی کردیم به شما بگوییم بتل روپ چیست، همچنین به توضیح شماری از مزایا و نکات استفاده از آن پرداختیم. فراموش نکنید؛ تمرین مداوم و استاندارد= نتیجه مطلوب.