بالانس کوشن چیست؟

دیسک بادی تعادلی یا بالانس کوشن یک بالشتک است که می ­تواند در تمرینات تناسب اندام به عنوان پایه ­ای برای تمرینات اصلی، تعادل و کشش استفاده شود. همچنین بالانس کوشن به عنوان دیسک ثبات، دیسک تکان دهنده و بالشتک تعادل شناخته می شود. این دیسک های باد شده همچنین در تمرینات توانبخشی برای کمک به افراد برای بازیابی حس حرکت و موقعیت خود، و تمرین برای سالمندانی که می خواهند تعادل خود را حفظ یا بهبود بخشند، استفاده می­ شود. سومین استفاده برای دیسک تعادل به عنوان بالشتک صندلی برای نشستن فعال است، دیسک تعادل را می‌­توان مشابه توپ ورزشی به عنوان صندلی استفاده کرد. انواع توپ های  ورزشی در فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا.

بالانس کوشن چیست؟

امکانات بالانس کوشن

بالانس کوشن یک بالشتک باد شده و داری قطر 13 اینچ تا 14 اینچ می‌‎باشد. آنها معمولاً از پلاستیک یا لاستیک ساخته می‌شوند. دیسک ها اغلب یک سطح صاف و یک سطح شیاردار دارند، یا یک طرف ممکن است گودی داشته باشد و طرف دیگر دارای خار های کوچک باشد. می­ توانید هر دو طرف دیسک تعادل را هنگام ایستادن یا نشستن روی دیسک انتخاب کنید. همچنین امکان تنظیم هوا، کم یا بیشتر کردن میزان هوا نیز وجود دارد. مطمئن شوید که محدودیت وزنی بالشتک تعادل را بررسی کنید. اکثر آنها دارای محدودیت وزنی حداکثر 350 پوند و برخی دیگر تا 450 پوند را نیز پشتیبانی می کنند.

در مقایسه با سایر مواردی که برای ورزش یا نشستن بی ثباتی ایجاد می­کنند (مانند بوسوبال ، صفحه های تعادلی یا توپ ورزشی)، بالانس کوشن ارزان و قابل حمل است. چه از آن برای ورزش استفاده می­ کنید و چه برای نشستن. همچنین تمیز کردن و  نگهداری آن آسان است.

فواید بالانس کوشن

بسیاری از مربیان ورزشی و فیزیوتراپیست ها مشتریان خود را به انجام تمرینات روی بالانس کوشن یا سطح ناپایدار مشابه هدایت می­کنند. از آنجا که ارزان و قابل حمل هستند، می­توانند برای انجام تمرینات در خانه مناسب باشند. وقتی تمریناتی را روی دیسک تعادل انجام می­ دهید، هم ماهیچه های اصلی و همه عضلات شما باید بیشتر از زمانی که تمرینات یکسانی را بر روی سطح پایدار انجام می دهید، کار کنند. ممکن است با یک بار کمتر (بلند کردن وزنه سبک تر یا انجام تکرارهای کمتر در حالت استفاده از بالانس کوشن) همان عضله را فعال کنید. علاوه بر این، با استفاده از بالانس کوشن شما ماهیچه ­های خود را به شیوه­ های جدیدی به چالش می­ کشید ، که می ­تواند به تقویت مجدد یک برنامه ورزشی قدیمی کمک کند.

نقطه قوت دیسک تعادل این است که تحقیقات منتشر شده در سال 2017 نشان می دهد که هنگام انجام تمرین از سطح پایدار  نمی ­توانید همان قدرت، سرعت یا دامنه حرکتی را بدست آورید.

تمرینات توانبخشی با استفاده از بالانس کوشن ممکن است برای آرتریت، پیچ خوردگی مچ پا و ریکاوری بعد از جراحی زانو یا تعویض مفصل توصیه شود. این به بهبود عضلات عمقی شما کمک می­ کند، زیرا مغز و مفاصل احساس می­ کنند بدن شما در فضا است.

فواید دیسک تعادل

تمرینات روتین

یک پیشرفت معمولی برای افرادی که تازه شروع به تمرین کرده ­اند یا در حال توانبخشی هستند این است که بتوانند تمرین را به صورت نشسته، سپس ایستاده، سپس روی سطحی ناپایدار مثل دیسک تعادل انجام دهند. قبل از انجام هرگونه تمرین روی بالانس کوشن، باید بتوانید همان تمرین را با فرم مناسب هنگام ایستادن یا نشستن روی یک سطح پایدار انجام دهید.

سطوح چالش با دیسک تعادل

شما می ­توانید تمرین خود را تا آنجا که می­ خواهید چالش برانگیز کنید. در اینجا چند روش وجود دارد تا مطمئن شوید بالانس کوشن سطح چالش مورد نظر شما را ارائه می­ دهد.

  • دیسک تعادل را بیشتر باد کنید تا چالش بیشتری برای تعادل ایجاد شود.
  •  برای سخت ترین تمرین، یک دیسک تعادل زیر هر پای خود قرار دهید.
  • برای چالش بزرگتر، با هر دو پا روی یک دیسک تعادل بایستید.
  • با یک پا روی دیسک تعادل بایستید تا بزرگترین چالش را ایجاد کنید.

تمرینات حرفه­­ ای:

این یک دستگاه همه کاره است. در نتیجه می­ توانید انواع تمرینات را با آن انجام دهید. در اینجا چند نمونه آورده شده است.  

  • تمرینات تعادلی: روی یک پا روی دیسک تعادل به مدت 30 ثانیه بایستید، سپس پا را عوض کرده و این کار را تکرار کنید. حداکثر 60 ثانیه کار کنید. برای یک چالش بیشتر، چشمان خود را ببندید.
  • تمرینات تقویت دست: از دمبل برای انجام مجموعه­ای از تمرینات معمولی بازو در حالی که روی دیسک تعادل ایستاده­اید استفاده کنید.
  •  اسکوات: روی دیسک ایستاده، زانوها را خم کرده و بدن خود را در حالت اسکوات قرار دهید تا زانوها در حدود 90 درجه خم شوند. می­توانید اسکوات را برای 15 یا 30 ثانیه نگه دارید یا 20 مرتبه خود را در حالت اسکوات بالا و پایین بیاورید. با انجام حرکت اسکوات وزنه ای با دمبل یا هالتر شدت بیشتری را اضافه کنید
  • لانگز معکوس: با هر دو پا روی دیسک تعادل، با یک پا به عقب بچرخید، به حالت ایستاده بازگردید، با یک پا یا پاهای متناوب، 8 تا 10 تکرار در هر پا، این حرکت را تکرار کنید.