انواع وزنه شنی

وزنه شنی همانطور که از نامش مشخص است حاوی شن است. به طور کلی وزنه ها نقش بسیار مهمی در تمرینات بدنسازی، به ویژه تمرینات هوازی و چربی سوز می توانند ایفا کنند. کارکرد وزنه شنی به این صورت است که به دور مچ دست و یا پا بسته می شود، و به اعمال نیرو و فشار بیشتر به عضلات حین تمرین کمک می کند. در بیشتر موارد وزنه شنی برای سوزاندن بیشتر کالری در ورزش های هوازی به کار برده می شود، بعلاوه این وزنه ها در تمرینات قدرتی نیز می توانند نقش موثری را ایفا بکنند.
استفاده از این نوع وزنه، وزنه شنی، بسیار آسان است و کافی است که شما هنگام شروع به تمرین این وزنه ها را به دور مچ دست و یا پای خود ببندید. در ادامه و در حالی که شما در باشگاه مشغول انجام تمرینات روزانه خود هستید، این وزنه ها خودشان به وظیفه شان عمل می کنند و نیازی نیست که شما کاری بکنید. به طور اتوماتیک نیروی بیشتری به عضلات شما وارد می شود و عملکرد بهتری را برای تمرین شما، چه هوازی باشد و چه قدرتی، برای شما به همراه خواهند داشت.
یکی دیگر از مهمترین کارکرد های وزنه شنی، علاوه بر استفاده هنگام ورزش و تمرین، عملکرد درمانی آن برای فیزیوتراپی است. گاهی اوقات بعضی از افراد از ناتوانی عضلانی خاصی رنج می برند، بنابر صلاحدید پزشک در چنین مواردی ممکن است استفاده از وزنه شنی توسط فیزیوتراپیست تجویز شود. چرا که استفاده درازمدت از این وزنه ها می تواند به تقویت عضلات تضعیف شده کمک کند. البته باید توجه داشته باشید که این نوع استفاده باید کاملا زیر نظر پزشک و فیزیوتراپیست متخصص صورت گیرد، و از استفاده خودسرانه به این منظور جدا خودداری کنید، زیرا حتی می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به شما وارد کند. مشاهده انواع ملزومات ورزشی در فروشکاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا.

انواع وزنه شنی

حفظ تعادل بهتر با انواع وزنه شنی

وزنه شنی یکی از عواملی است که می تواند در ایجاد تعادل بهتر، به خصوص در ناحیه دست و پا کمک شایانی بکند. در واقع عضلات مچ پا از اصلی ترین عضلات در ایجاد تعادل در کل بدن هستند، و تقویت این ماهیچه ها می تواند عملکرد آنها را بهینه سازی کند و در نتیجه تعادل کل بدن بهبود می یابد. البته در نظر داشته باشید که برای بهبود تعادل با استفاده از وزنه شنی باید تمرینات بسیار تخصصی را انجام دهید که زیر نظر مربی مجرب و کاردان تجویز شده باشند، تا احتمال آسیب دیدگی را به حداقل برسانید.

شکل دادن به پا ها با استفاده از وزنه شنی

انواع وزنه شنی که برای تمرینات مختلف دست و پا طراحی شده اند، می توانند دامنه حرکی عضلات را توسعه و بهبود دهند. وفتی که در تمرینات روزانه خود از وزنه شنی استفاده می کنید، فشار بیشتری به ماهیچه های مورد هدف وارد می کنید که این موضوع باعث افزایش تاثیر گذاری تمرینات خواهد بود. به این تریب وزنه شنی برای شکل دادن به پا ها و افزایش حجم عضله سازی در پا ها بسیار موثر خواهد بود. البته به همین دلیل خانم هایی که می خواهند پا های ظریف تری داشته باشند، از استفاده از وزنه شنی برای پا ها خودداری می کنند.

چربی سوزی با استفاده از وزنه شنی

انواع وزنه شنی در بازار وجود دارد که در طرح ها و سایز های مختلف برای موارد متفاوتی قابل استفاده هستند. شاید یکی از اصلی ترین کارکرد های وزنه شنی استفاده از آن در تمرینات هوازی و چربی سوزی باشد. وزنه شنی فشار تمرینات را افزایش داده و به این ترتیب موجب مصرف کالری بیشتری هنگام حرکات ورزشی در مقایسه با حالت عادی، بدون استفاده از وزنه شنی، می شود. در واقع با استفاده از وزنه شنی شما در زمان کمتری از تمرین کالری بیشتری را می سوزانید. به عنوان مثال اگر فردی مسافت مشخصی را هر روز بدود، با استفاده از وزنه شنی، می تواند همان مسافت را بدود و کالری بیشتری بسوزاند بدون اینکه بخواهد بر سرعت و یا مسافت طی شده اضافه کند. با استفاده از وزنه شنی متناسب، مقاومت عضلانی بیشتر می شود، که هم ضربان قلب را افزایش می دهد و هم اینکه چربی سوزی بیشتری را موجب می شود که هر دو این موارد برای سلامت سیستم قلبی و عروقی بسیار موثر هستند.

یک تمرین کاربردی برای انواع وزنه شنی

مچ هر یک از پا های خود را به یک وزنه شنی مسلح کنید، و هر یک از حرکات زیر را ۱۰ تا ۱۵ مرتبه تکرار کنید.
برای شروع تمرین یک پا را به سمت جلو و پای دیگر را در عقب قرار دهید، توجه کنید که هر دو پا در یک راستا باشند، ببین پا ها فاصله باشد، و پنجه پای عقب بر روی زمین باشد. سپس در ادامه هر دو پا را از زانو خم کنید و دست ها را به آرامی به سمت بالا ببرید. برای ادامه حرکت پای عقب، در حالی که زانو همچنان خمیده است، به طرف شکم بیاورید، سپس دست ها را درحالی که آرنج ها خمیده هستند به آرامی به سمت پایین هدایت کنید. به حالت اولیه برگردید و این تمرین را تکرار کنید.
این تمرین خاص می تواند در تقویت عضلات مچ پا و همچنین بهبود تعادل کلی بدن موثر باشد. البته به یاد داشته باشید که این تمرین را حتما بعد از گرم کردن بدن و زیر نظر مربی متخصص انجام دهید تا احتمال آسیب دیدگی را به حداقل برسانید.

یک تمرین کاربردی برای انواع وزنه شنی