تمرین استقامتی چیست؟

هر تمرینی به افزایش بنیه شما کمک کند، جزو ورزش های استقامتی محسوب می شود، در حین ورزش های استقامتی، برای تامین انرژی عضله های درگیر در فعالیت، بایستی سیستم گردش خون و تنفس به طور مداوم و با قدرت انجام شود.
در طول تمرینات هوازی، بدن از اکسیژن استفاده می کند، تا انرژی مورد نیاز ورزش را فراهم کند. در تمرینات هوازی لازم است تا سیستم قلبی عروقی و سیستم تنفسی به طور کامل تطابق یابند تا انرژی مورد نیاز برای ماهیچه ها فراهم شود تا کار مکانیکی انجام دهند.
به طور کلی هدف از ورزش های استقامتی این است که تولید انرژی برای فراهم کردن نیاز عضله های درگیر در فعالیت تا پایان ورزش، توسعه یابد.
ورزش هایی در زمره ورزش های استقامتی شناخته می شوند شامل: دویدن، دوچرخه سواری، قایقرانی، بازی بسکتبال، فوتبال، ورزش های رزمی، پرش طناب زدن، اسکیت سواری، شنا، راگبی و ورزش های راکتی می باشد.

پنج ورزش رایج و مفید استقامتی:

این پنج ورزش در واقع نماینده های ورزش های استقامتی به حساب می آیند. که شامل:

دو استقامت: 

دو استقامت به معنی حداقل 3 کیلومتر دویدن ادامه دار است، در نهایت دویدن طولانی مدت، سلامت قلب و عروق را افزایش می دهد، سطح کلسترول خون را پایین آورده، سوخت و ساز بدن را بهبود بخشیده، و فشار خون را متعادل می کند. برخی فواید این ورزش شامل: افزایش استقامت بدنی، افزایش اعتماد به نفس و استقامت ذهنی، استفاده بهتر از چربی به عنوان سوخت بدن، ارتقای سیستم ایمنی.

دوچرخه سواری:

 یکی از لذت بخش ترین تمرینات هوازی و استقامتی می باشد، از آن جا که این ورزش تاثیر کمی روی مفاصل زانو دارد، می توانید در سنین پیری هم آن را انجام دهید. از فواید دوچرخه سواری شامل: تنفس عمیق، افزایش میل جنسی، کاهش استرس و اضطراب و تنش های ذهنی، کشش عضلات بدن، افزایش سلامت قلب، بهبود میزان کلسترول خون، مبارزه با سرطان، بهبود عملکرد ریه ها، افزایش قدرت مغز و کنترل دیابت.

اسکی کراس کانتری:

 یکی از ورزش های استقامتی مفرح زمستانی که سطح انرژی شما را بالا برده و در بهبود آمادگی جسمانی شما موثر است.

شنای استقامت:

یکی از ورزش های استقامتی سالم که خطرات انگشت شماری دارد و فواید آن برای بدن بسیار بیشتر است. شنای استقامتی یک ورزش کاردیوی عالی به شمار میرود که از جمله مزایای آن برای بدن: کاهش فشار وارده به ستون فقرات، به حرکت انداختن اکثر عضلات بدن و رفع گره ها و گرفتگی ها، با شنا به خوبی می توانید به بدن خود شکل دهید، کنترل فشارخون، افزایش انرژی مثبت، سلامت دستگاه تنفسی و غیره.

ورزش های سه گانه:

این نوع ورزش استقامتی شامل سه مرحله استقامتی است، این مراحل شامل شنا، دوچرخه سواری و دو می باشد. از فواید بی شمار این ورزش، می توان به: کاهش وزن، تمرین دادن کل بدن، کاهش ریسک آسیب دیدن بدن، متعادل کردن فشار خون، افزایش سطح انرژی و شادابی در کنار تناسب اندام اشاره کرد.  

ورزش های استقامتی در خانه:

اگر امکان رفتن به باشگاه یا ورزش بیرون از خانه را ندارید، می توانید به کمک یه سری از تمرینات هوازی استقامتی در خانه، به بهبود وضعیت سوخت و ساز، گردش خون، کاهش وزن، افزایش سلامت و تناسب اندام خود کمک کنید.

تعدادی از این ورزش ها شامل:

طناب زدن:

یکی از آسان ترین و راحت ترین راه ها برای ورزش در خانه طناب زدن است، طناب وسیله ای ارزان قیمت و در دسترس می باشد که معمولا در هرجایی می توان از آن استفاده کرد.
فقط توجه به چند نکته برای طناب زنی لازم است:
برای گرم کردن مفاصل مچ و زانو، قبل از طناب زدن چند دقیقه راه بروید.
برای گرفتن نتیجه مطلوب از این ورزش، بایستی حداقل به مدت 30 دقیقه مداوم آن را انجام دهید.
در صورتی که آمادگی لازم را ندارید، ابتدا از سطح کم تمرین را شروع کرده و به مرور سطح تمرین را افزایش دهید.


تردمیل:

درصورتی که قادر به تهیه کردن تردمیل هستید، در هنگام تمرین با آن بایستی سرد کردن و گرم کردن را قبل و بعد از تمرین رعایت کنید. با استفاده از تردمیل می توانید پیاده روی در شیب، دویدن و راهپیمایی را در خانه انجام دهید. فقط توجه داشته باشید که ضربان قلب به میزان 70 درصد برای مدت مشخص بایستی حفظ شود.مشاهده محصولات در فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا

دوچرخه ثابت:

دوچرخه ثابت قیمت مناسب تری نسبت به تردمیل داشته و از تردمیل در دسترس تر است. و از آن جا که فشار کمتری به مفاصل وارد می کند، می تواند برای استفاده عموم مردم مناسب باشد.

ورزش ایروبیک:

نوعی ورزش هوازی محسوب میشود، که شامل یکسری فعالیت های کششی، قدرتی و کاردیو است که در قالب حرکات موزون همراه با موسیقی صورت میگیرد. این ورزش علاوه بر جنبه ورزشی و افزایش سلامتی، جنبه سرگرمی و نشاط دارد و برای شما لذت بخش خواهد بود و روحیه را بالا میبرد.
از دیگر ورزش های هوازی استقامتی میتوان به طناب کشی، آتش نشانی، کتل بل، وزنه برداری، ورزش های زورخانه ای و پهلوانی، پرش ارتفاع، ژیمناستیک، دو میدانی، یوگا، پیلاتس، بدن سازی و تناسب اندام اشاره کرد.
با انجام تمرینات استقامتی، عضلات قلب چالاک تر و عروق انعطاف پذیری بیشتری خواهند داشت، در هنگام استراحت از تعداد ضربان های قلب کاسته شده و قلب قدرت بیشتری برای خون رسانی به بافت های بدن به دست می آورد.
فراموش نکنید که ورزش قاتل بسیاری از بیماری هاست. با آرزوی تندرستی.