آشنایی با انواع فوم رول و رول ماساژ و کاربرد هرکدام از آنها

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع فوم رول و رول ماساژ و کاربرد هر کدام از آنها آشنا کنیم. فوم رول ورزشی و یا فوم رول ماساژ وسیله ای است که برای ریکاوری بدن و ماساژ عضلات مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع کاربرد اصلی آن رفع گرفتگی عضلات و اسپاسم های بدن است. با استفاده کردن از این وسیله می توان عمیق ترین گرفتگی های عضلانی و گره های به وجود آمده در عضلات را که ناشی از تمرین های سنگین ورزشی می باشد برطرف کند.به طور کلی فوم رول کمک بسیاری در تسکین سفتی عضلات، بهبود انعطاف پذیری و دردهای عضلانی میکند.

ماساژ عضلات با فوم رول

ماساژ عضلات با فوم رول

استفاده کردن از انواع فوم رول و رول ماساژ و کاربرد هر کدام اصولا یکی از روش های مقرون به صرفه برای ماساژ دادن نواحی عمیق بافتی است. با غلتیدن به آرامی روی قسمت های مختلفی از بدن، به توقف آسیب های ریز و گرفتگی های عضلات و همچنین سرعت فرآیند در التیام و به بهبود یافتن این بافت ها بعد از ورزش کمک بسیاری خواهید کرد.
از این فوم رول ها برای نرم کردن و رفع گره هایی که در مدت زمان طولانی به قسمت های ماشه ای تبدیل می شوند، استفاده کنید. به این صورت که بدن خود را در قسمت بالایی غلتک قرار داده و از وزن بدن خود استفاده کنید تا به آرامی به جلو و عقب بتوانید حرکت کنید. یک نکته ی مهم اینکه سعی کنید برای پشتیبانی از دست های خود استفاده نکنید اما به وزن بدنتان تا جایی که امکان دارد اجازه دهید تا روی این فوم رول ها استراحت کنند.

انواع فوم رول و رول ماساژ و کاربرد هرکدام

انواع فوم رول و رول ماساژ و کاربرد هرکدام

 • فوم رول های تو پر:
  جنس این محصول از  pvc بوده و یک فوم رول استوانه ای شکل توپر است که به‌ در اندازه های فوم رول توپر 30،  45 و 60 سانتیمتری در بازار قابل ‌عرضه هستند. این رول ورزشی برجستگی‌ هایی دکمه ‌ای شکل در سطح خود دارد که باعث می‌شود هنگام استفاده ی آن ماساژ و فشار سطحی به بدنتان وارد شود. معمولاً افرادی که از کوفتگی و درد بیشتری رنج می ‌برند از این رول دوست داشتنی و نرم استفاده می‌کنند زیرا برجستگی ‌های روی سطح آن کمتر بوده و از آن دسته از محصولات نرم می‌ باشد. همچنین این محصول در مقایسه با مدل‌های دیگر از قیمت بالاتری نیز برخوردار است.
 • فوم رول با تراکم کمتر:
  این نوع از فوم رول ها به دلیل تراکم کمی که دارند از سبک ‌ترین غلتک های فوم ورزشی در بازار می‌باشند و هنگامی که از آن استفاده می کنید احساس بهتری را تجربه خواهید کرد. این فوم رول ورزشی برای افراد مسن، تازه کار و کسانی که درد زیادی را متحمل می شوند بسیار مناسب است. این نوع غلتک ‌ها از آنجا که دارای تراکم کمتری هستند درجه سختی آنها نیز کم است، بنابراین استفاده از آنها باعث کاهش ناراحتی و سطح درد شما خواهد بود، اما بهتر است بدانیم این فوم رول ها نسبت به Foam Roller پر تراکم زودتر شکل ظاهری خود را از دست می‌دهند.
 • فوم رول با چگالی بالا:
  این فوم رول ها در دسته پر تراکم ترین غلطک ‌های فومی در بازار شناخته می‌شوند که احساس تمرین سخت ‌تری هنگام استفاده کردن از آن به شما دست خواهد داد. اگر گرفتگی های عمیق عضلانی دارید، دونده، بدنساز و یا یک دوچرخه سوار حرفه ای هستید انتخاب این فوم رول ها برای شما بهترین انتخاب خواهد بود. غلتک فوم محکم با چگالی بالا برای افراد ورزشکار باعث می‌شود ریکاوری بدنشان سریع‌تر رخ دهد و فشار وارد شده به آنها به ‌صورت فشار عمقی باشد. فقط باید به یاد داشته باشید که هرچه تراکم این فوم رول های ورزشی بیشتر باشد تکنیک نورد سازی برای عضلات شما از شدت بالاتری نیز برخوردار خواهد بود.
 • فوم رول کوتاه و بلند:
  استفاده کردن از فوم رول کوتاه برای عضلات ساق پا و زیر بغل کاربردهای بسیاری دارند و مناطق دقیق ‌تری از بدن را پوشش می‌دهند. از طرف دیگر این فوم رول ها به ‌راحتی در چمدان شما جای می گیرد و به‌ نوعی می‌ توان در هر جا و مکانی حتی در مسافرت ‌ها از آن استفاده کرد. فوم رول بلند، قسمت‌های بیشتری از بدن شما را پوشش می دهد و برای ماساژ عضلات چهار سر ران مناسب است. همچنین می‌توانید از این رول ها در جهت عرض بدنتان نیز استفاده کنید. قسمت دیگری از Foam Roller به ‌صورت نیمه استوانه ای می باشد. بیشتر کاربرد این فوم رول ها برای ماساژ دادن قوس کف پا و یا مشکلات میوفاشیالی در ناحیه پاها بسیار مفید است. مشاهده انواع رول ماساژ ها در سایت ورزشی اسپرت کالا.

هدف از این مقاله آشنایی با انواع فوم رول و رول ماساژ و کاربرد هر کدام از آنها بود امیدواریم مطالب مفیدی را در اختیارتان گذاشته باشیم.