مدیسن بال چیست؟

اغلب مردم مدیسن بال را معمولا با نام‌های توپ بدنسازی یا توپ تمرین نیز شناخته اند که بیشتر برای تمرینات قدرتی و ترکیبی یا توانبخشی از آن استفاده می کنند. قطر آن حدود 35 سانتی‌متر است در وزن‌های متفاوت، می توان گفت از یک تا 12 کیلوگرم می باشد.
اغلب مدیسن بال را با توپ بادی تمرین، با عنوان
جیم بال نیز شناخته شده است، که خیلی بزرگ‌تر و سبک‌تر است و حرکات را به صورت نشسته روی آن انجام می‌دهند، اشتباه می گیرند. با توپ مدیسن بال می‌توان تمرینات و حرکات پویا و انفجاری‌تر انجام داد که کامل کننده ی تمرینات قدرتی و ترکیبی است و می‌توان به جای دمبل معمولی و دمبل روسی، مدیسن‌بال را جایگزین کرد و حرکات پرتابی انجام داد.
ریشه مدیسن بال به زمان بقراط برمی‌گردد. زمان قدیم در یونان باستان بقراط با دوختن پوست حیوانات و پر کردن آن با شن و ماسه تمرینات ورزشی را انجام می داد که در اوایل قرن ۲۰ نسل جدیدی از توپ های مدیسن بال به وجود آمدند. امروزه مدیسن‌بال در بیشتر باشگاه‌های بدنسازی رایج است به خصوص در باشگاه‌های کراس‌فیت که توپ بدنسازی در آنها بسیار پرطرفدار است. توپ مدیسن بال می تواند یک ابزار تمرینی بسیار مناسب باشد برای ورزشکاران که در حیطه های مختلف از آن استفاده کنند. متنوع ترین لوازم ورزشی در
 فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا .

چگونه باید توپ مدیسن بال را انتخاب و بهتر است از چه وزنی استفاده کنیم؟

توپ مدیسن بال در سایزها، وزن‌ها و تا حدودی در اشکال مختلف در بازار وجود دارد. در واقع نکته مهم وزن توپی است که انتخاب می‌کنید، عواملی چون قدرت بدنی فعلی‌تان، توانایی، نوع تمرینات و تعداد حرکاتی که می خواهید انجام دهید در انتخاب وزن توپ مورد نظرتان بسیار اهمیت دارد.
می بایست قادر به کنترل توپ، تکمیل حرکات به شکل درست و همین طور قادر به حفظ مهارت‌های حرکتی و استقامتی خود به طور همزمان باشید.
اگر می خواهید توپ را بالای سر پرتاب می‌کنید باید توپ مدیسن بال  به اندازه‌ای بزرگ باشد که بتوان آن را با هر دو دست نگه داشت و گرفت. اما اگر میخواهید برای تمرینات شکمی از آن استفاده کنید توپ مدیسن بال باید کوچکتر و سبک تر باشد تا بتوان روی حرکات سرعت و بدنسازی تمرکز کرد.
همچنین می بایست توپ مدیسن بال به اندازه کافی سنگین باشد که گروه‌های اصلی عضلات را درگیر کند. به طور کلی بهتر است برای شروع از توپ های سبک استفاده کنید و با تدریج و کسب مهارت کنترل توپ، توپ های مدیسن بال سنگین‌تر را جایگزین کنید.

چه ویژگی‌هایی را باید هنگام خرید مدیسن بال باید در نظر بگیریم؟

توصیه‌های مهم در مورد ویژگی‌هایی که هنگام خرید مدیسن بال باید به آنها توجه کنیم:

سایز و وزن مدیسن بال:

باید به راحتی توانایی انجام کار ، در دست گرفتن و نگه داشتن توپ را داشته باشید و همچنین توپی را انتخاب کنید که فضا برای پیشرفت وجود داشته باشد. و خرید یک سری توپ مدیسن بال با وزن‌های مختلف منطقی‌تر به نظر می رسد چون اینگونه می توانید به موازات افزایش قدرت و استقامت عضلانی خود، تعداد حرکات و همینطور وزن توپ‌ها را افزایش دهید.

جنس مدیسن بال:

اکثر مدیسن‌بال‌ها از جنس لاستیک مرغوبند. برخی از این توپ‌ها از مواد سبک‌تر و نرم‌تر تولید می‌شوند. پس با توجه به نوع حرکاتی که می خواهید انجام دهید تصمیم بگیرید چه نوع توپی را انتخاب می کنید. اگر می خواهید توپ را به زمین بکوبید و حرکات انفجاری انجام بدهید پس توپی را انتخاب کنید که سفت و مقاوم باشد و در برابر حرکات مکرر و خشنی که می خواهید انجام دهید دوام بیشتری داشته باشد.

کیفیت مدیسن بال:

توصیه می شود که سعی کنید همیشه تجهیزات با برند معتبر، با کیفیت و با دوام خریداری کنید.

کاربرد توپ های مدیسن بال:

مسئله ی جالب در رابطه با توپ های مدیسن بال طراحی بسیار ساده ی آن ها است که باعث شده در تمرین های بسیار زیادی از آن ها استفاده کنند. توپ های مدیسن بال از شن پر شده اند و از ابزار های غالب باشگاه های آمادگی جسمانی، تی آر ایکس و کراس فیت می باشد.
یک توپ مدیسن بال یک کیلو گرمی نقش خیلی مهمی را در تمرینات کراس فیت دارد زیرا پرتاب ها یکی از مهم ترین حرکات کراس فیت هستند که با هدف تقویت و بالا بردن توان انفجاری انجام میشوند ؛ اکثر تمرینات پرتابی به محلی به نام مدیسن تارگت پرتاب میگردد که جزئی مهم از سازه های کراس فیت میباشد .
مطالعه کاربرد های بیشتر توپ مدیسن بال
اگر ورزشکار حرفه ای نیستید ؛ بهتر است در این پرتاب ها از توپ های مدیسن بال و یا وال بال با وزن متعادل استفاده کنید تا عضلات شما در برابر ضربه ها ی متوالی در امان باشند و آسیب نبینند.
از ویژگی های مهم توپ مدیسن بال سبک (یک کیلو گرمی) این است که اگر شخص ورزشکاری در فصل ریکاوری مسابقات خود به سر میبرد بهتر است که از تمرینات سخت و طاقت فرسا دوری کند به همین دلیل تمرین با توپ مدیسن بال سبک برای این گونه از تمرینات با شدت پایین بسیار مناسب است.
مراکز توانبخشی و آسیب درمانی از محل های دیگری است که توپ مدیسن بال در آنها کاربرد فراوان دارد در زمانی که افراد دچار آسیب دیدگی میشوند خیلی مهم است که فشار مضاعفی بر عضلات خود وارد ننمایند تا عضله یا مفصل مورد نظر زمان طبیعی خود جهت درمان شدن را طی نماید ؛ و در همین طول درمان است که یک ابزار سبک تمرینی بی نهایت میتواند اثر گذار و لذت بخش باشد زیرا با تقویت سبک عضلات میتوان سرعت خون رسانی به بافت هدف را بهبود بخشید .

حرکت ورزشی با مدیسن بالدر نتیجه: مدیسن بال یک ابزار تمرینی بسیار مناسب است که ورزشکاران می توانند در حیطه های مختلفی از آن استفاده کنند توپ های مدیسن بال در ورزش های امروزی طرفداران بسیاری دارند از ورزش های توپی گرفته تا ورزش های انفرادی ؛ تا افراد بتوانند روز به روز وضعیت جسمانی خود را بهبود ببخشند.
در آخر، توپ مدیسن بال ابزاری ساده و بسیار موثر برای تمرینات قدرتی، انتقال قدرت انفجاری میان‌تنه و تمرین هدفمند برای کل بدن است.