مشخصات زمین چمن مصنوعی چیست ؟

فوتبال یکی از ورزش های پر طرفدار چندین دهه جهان می باشد. این ورزش به قدری معروف است که هیچ شهری نیست که این ورزش جذاب و دل انگیز در آن بازی نشود. در کشور خودمان نیز این ورزش بسیار محبوب است و هر کسی دوست دارد تا این ورزش را به صورت گروهی و با دوستان خود انجام دهد. این ورزش در زمین های مستطیل شکل به صورت دو تیم 11 نفره انجام می شود. البته بعضی وقت ها به دلیل کمبود بازیکن، این بازی را با تعداد کمتر و به صورت تفریحی بر گزار می شود اما در مسابقات رسمی حتما باید دو تیم 11 نفره در زمین حضور داشته باشند و در پست های مهاجم، مدافع و هافبک قرار بگیرند. حال کسانی هستند که به این بازی علاقه دارند و می خواهند که این بازی را به همراه دوستان خود انجام دهند. به همین خاطر می توانند زمین های فوتبال چمن مصنوعی را کرایه کنند و در آن چند ساعتی به بازی و ورزش بپردازند. معمولا در زمین های چمن مصنوعی افراد به صورت 3 به 3 یا 5 به 5 یا 7 به 7 قرار می گیرند و بازی را شروع می کنند. در ادامه می خواهیم به ابعاد و مشخصات زمین فوتبال چمن مصنوعی بپردازیم و تجهیزاتی که مورد نیاز ورزشی را میتوانیددر فروشگاه ورزشی فوتبال تهیه نمایید.

 زمین چمن مصنوعی

ابعاد زمین چمن مصنوعی

زمین چمن های مصنوعی ابعاد استانداردی دارد که در سطح جهان رعایت می شود اما به دلیل مشکلات متعدد در ایران این موضوع و ابعاد رعایت نمی شود و ابعاد دقبقی ندارد. البته برای ساخت ابعاد زمین چمن های مصنوعی سعی می کنند تا به استاندارد های جهانی نزدیک باشد و تا حدودی در بعضی جاهای معتبر این موضوع رعایت می شود و بازیکن ها می توانند برای بازی به این زمین ها بروند.
زمین چمن های مصنوعی مخصوص کودکان می تواند به ابعاد کلی 200  نیز برسد تا کودکان بتوانند یک بازی خوب در زمین مناسب خودشان بازی کنند. زمین های چمن مصنوعی وجود دارد که بازیکن ها در آن ها آموزش می بینند و تمرین های خود را انجام می دهند. ابعاد زمین چمن های مصنوعی مخصوص آموزش در اندازه 20 در 30 یا ابعاد کلی 600 متر مربع باشد تا بازیکن ها بتوانند یه تمرین کامل و مفید داشته باشند. ابعاد اکثر زمین چمن های مصنوعی فوتبال 20 در 40 متر می باشد و در دنیا بخش عمده ای از زمین چمن مصنوعی ها از این ابعاد برای ساخت زمین چمن استفاده می کنند. در استاندارد های زمین های فوتسال آمده که ابعاد می تواند 24 در 44 باشد و از این ابعاد هم زیاد برای ساخت زمین چمن مصنوعی استفاده می شود. البته 24 در 44 متر با 20 در 40 متر تفاوت چندانی نمی کند و شما می توانید در هر دو زمین از امکانات یکسانی بر خوردار شوید. می توان گفت این دو ابعاد بهترین ابعاد زمین چمن مصنوعی می باشند و اگر می خواهید به یک زمین چمن مصنوعی مناسب بروید می توانید در این ابعاد یک زمین کرایه کنید و درآن به بازی فوتبال بپردازید.

مزیت های زمین چمن های مصنوعی

در کل می توان گفت که زمین چمن های مصنوعی نسبت به زمین های فوتبال اصلی بسیار محبوب تر می باشد و دلایل متعددی برای آن وجود دارد. یک اینکه اندازه زمین چمن های مصنوعی عموما زیر 1000 متر مربع مساحت دارند این در حالیست که زمین های اصلی فوتبال 7 برابر زمین چمن های مصنوعی یعنی 7000 متر مربع فضا دارند که نشان از بزرگ بودن زیاد این زمین ها دارد. این بزرگ بود باعث می شود که تعداد ساخت زمین چمن مصنوعی نسبت به زمین های اصلی مسابقات فوتبال بیشتر باشد و آدم های بیشتری بتوانند از این ورزش بهره ببرند. دوم اینکه این ورزش نیاز به آمادگی جسمانی بسیار بالا دارد و در زمین های بزرگ عموما افراد بین 20 تا 30 سال می توانند بازی کنند اما در زمین چمن مصنوعی به دلیل متراژ پایینی که دارد می تواند رنج سنی بیشتری را پوشش دهد یعنی افراد بین 10 تا 50 سال می توانند در این زمین ها بازی کنند و لذت کافی را ببرند. یکی از مهم ترین تفاوت این دو زمین هزینه ساخت آن ها نسبت به هم خواهد بود به طوری که زمین های فوتبال هزینه بسیار زیادی نسبت به زمین چمن های مصنوعی دارد که این برای کسی که می خواهد این زمین را بسازد به صرفه است. البته روش اجرایی و ساخت این دو زمین هم با یکدیگر متفاوت می باشد و ورزشگاه های بزرگ از امکانات و ویژگی های بیشتری بر خوردار خواهد بود.

مزیت های زمین چمن های مصنوعی

یک زمین چمن مصنوعی با کیفیت می تواند ویژگی و مزیت های زیادی داشته باشد که در ادامه به این مزیت ها می پردازیم. عمر یک زمین چمن مصنوعی بالای 10 سال می باشد و شما می توانید در طول روز زمان زیادی در این زمین ورزش کنید بدون اینکه نیاز خاصی به تعمیر و استراحت داشته باشد. این زمین ها در برابر سایش بسیار مقاومت بالایی دارد و به سادگی خراب نمی شود که با توجه به این قابلیتشان میتوان از وسایل های ورزشی متفاوتی دراین زمین ها استفاده کرد مانند میله های پلاستیکی با قطر 2.5 سانتی متری که برای تمرینات ورزشی بسیار کار آمد هستند.. این زمین ها با توجه به طراحی که شده این امکان را به بازیکن می دهد تا به آسانی بر روی زمین  همراه با توپ حرکت کند. شما می توانید بر روی هر سطحی چمن های مصنوعی را نصب نمایید. زمین چمن های مصنوعی میزان کشش پایینی دارد و همین امر موجب سهولت حرکت توپ بر روی زمین می شود. برابر اشعه UV آفتاب و در کل دما های بالا و همچنین آتش بسیار مقاوم می باشد. از پیشروی و شتاپ بیش از حد توپ جلوگیری می کند و این موضوع به بهتر شدن کیفیت بازی کمک می کند. برای نرم شدن سطح چمن از ماسه و لاستیک در چمن مصنوعی  استفاده شده تا وقتی بازیکن ها بر روی زمین می افتند آسیب دیدگی جدی پیدا نکنند.
همه این ویژگی ها نشان می دهد که زمین چمن های مصنوعی از مقاومت بالایی بر خوردار می باشد و به کیفیت بالایی برای انجام بازی فوتبال دارد. در مقاله سعی کردیم تا جایی که امکان دارد از ویژگی و ابعاد و مشخصات زمین چمن های مصنوعی صحبت کنیم و کامل و با جزئیات برای شما شرح دهیم. امیدواریم این مقاله توانسته باشد به سوالاتی که در ذهن دارید پاسخ داده و در این زمینه به شما کمک کرده باشد.