در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با شکل گیری فوتبال از آغاز و جایگاه اولین آن یعنی کشور انگلستان صحبت کنیم. در آغاز اگر بخواهیم در رابطه با اندازه گیری زمین‌های فوتبال صحبت کنیم باید بگوییم ابعاد زمین‌های فوتبال در واحدهای امپریال اندازه گیری و بیان شده‌اند که در قوانین بازی معادل‌های متریک آن نیامده است. در واقع استفاده از واحدهای اندازه گیری سنتی این چنین است که در خارج از کشور بریتانیا هم مرسوم بوده‌اند و مورد استفاده قرار می‌گرفتند.
زمین‌های فوتبالی که برای بازی‌های غیر بین المللی در نظر گرفته خواهند شد می‌توانند در ابعادی بین ۹۱ تا ۱۲۰ متر طول و ۴۵ تا ۹۱ متر عرض داشته باشند. نکته مهم این است که نباید به شکل مربع باشد و حتما مستطیل شکل باشند.
یک دروازه مستطیل شکل در وسط خط عرضی قرار داده خواهد شد که حد فاصل تیرک‌های عمودی آن از همدیگر ۷/۳۲ متر و فاصله تیرک افقی آن از زمین ۲/۴ متر می‌باشد.
در فاصله‌ی شانزده و نیم متری خط دروازه، محوطه مستطیل شکلی وجود دارد که معروف به محوطه جریمه یا محوطه هجده قدم است. دروازه‌بان می‌تواند در این محوطه با کمک دستانش توپ را بگیرد و یا لمس کند و این گونه است که به محض رخداد خطا، بازیکنان تیم مقابل با ضربه پنالتی جریمه خواهند شد.
یک محوطه ی کوچک هم در جلوی دروازه و با فاصله شش قدم (۵٫۵ متر) وجود دارد که باید ضربات شروع مجدد بازی در هنگام خروج توپ از خط عرضی از داخل آن زده شود. در ادامه باید گفت خطوط و علامت‌های دیگری نیز در
زمین فوتبال که به مستطیل سبز نیز معروف است برای مشخص کردن محل قرار گرفتن بازیکنان و محل زدن ضربات کرنر، پنالتی و شروع بازی وجود دارد.
فوتبال یکی از بازی های گروهی بسیار محبوب در میان جوانان و حتی بزرگسالان است که تشکیل شده از دو تیم 11 نفره می‌باشد. که شامل 10 بازیکن و 1 دروازه‌بان است. مدت زمانی که این بازی به طول می انجامد 90 دقیقه می‌باشد که در زمین فوتبال برگزار می‌شود.
لازمه‌ی شرکت در مسابقات فوتبال به صورت حرفه‌ای ، تمرین‌های مکرری می‌باشد که ورزشکاران برای افزایش سرعت و قدرت خود با
ملزومات فوتبال انجام می‌دهند و آمادگی جسمانی خود را تقویت می‌کنند تا در زمین فوتبال در مقابل تیم حریف بتوانند بهترین خود را به نمایش گذاشته و برد را برای تیم‌شان به ارمغان بیاورند.

ابعاد استاندارد زمین فوتبال:

یک زمین بازی فوتبال که بتوان بر روی آن برچسب استاندارد گذاشت ، برای استفاده ی بزرگساالان که در مسابقات بین المللی از آن استفاده میکنند باید ویژگی‌هایی داشته باشد که یکی از آن‌ها اندازه‌های طول و عرض مشخص است. به عبارتی باید طول آن برابر با صد و ده الی صد و بیست یارد (قدم) باشد. ابعاد زمین فوتبال برابر است  با  صد تا صد و بیست متر طول و عرض زمین فوتبال هم هفتاد الی هشتاد یارد است که  معادل شصت و چهار تا هفتاد و پنج متر تعیین شده است. ابعاد زمین‌های مسابقات غیر بین‌المللی می‌توانند بین نود و یک تا صد و بیست متر طول داشته باشند و چهل و پنج تا نود و یک متر عرض داشته باشند. و نکته مهم این است که شکل زمین فوتبال نباید به صورت مربع باشد و همانطور که گفتیم باید به شکل مستطیل باشد.

نقاط حساس زمین فوتبال

نقاط حساس زمین بازی فوتبال:

 • منطقه دفاع
  یکی از مهم‌ترین منطقه‌های یک زمین ورزشی فوتبال منطقه دفاع می‌باشد که محوطه جریمه هر دو تیم هم در این منطقه قرار دارد، تمام حرکات در این محوطه مهم و حیاتی هستند و حتی ممکن است که منجر به گل زدن بشوند. بازیکنانی که در این مرحله حضور دارند شامل: دروازه‌بان ، مدافع جلو ، مدافع آزاد، دو مدافع کنار می‌باشند که همچنین هافبک‌ها نیز می‌توانند به جهت کمک به مدافعین در این منطقه حضور پیدا کنند.
 • منطقه حمله
  منطقه حمله که در واقع منطقه دفاع تیم حریف می‌باشد نیز در بازی فوتبال از اهمیت بسیار بالا و ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. همچنین باید بگوییم که این منطقه حمله، محوطه جریمه تیم مقابل نیز می‌باشد. بازیکنانی که در این منطقه حضور دارند شامل: مهاجمین کنار و مهاجم نوک، هافبک ها و گاها مدافع آزاد یا یکی از مدافعین کنار می‌باشند. نا گفته نماند که در منطقه حمله، دروازه‌های تیم مقابل مورد هدف گل قرار می‌گیرند.
 • منطقه یک سوم میانی زمین فوتبال
  منطقه یک سوم میانی زمین فوتبال، ناحیه‌ای می‌باشد که بیشتر سازماندهی حرکت گروهی تیم‌ها به کمک مدافعین و هافبک‌ها و همچنین مهاجمین در آن انجام می‌گیرد. منطقه یک سوم میانی در فوتبال مهم‌ترین منطقه به حساب می‌آید و اهمیت آن از دو ناحیه حمله و دفاع بیشتر می‌باشد. و تمرکز بیشتر فوتبالیست‌ها بر روی این منطقه مهم و حیاتی می‌باشد. آزادی عمل و مسئولیت فوتبالیست‌ها در این منطقه بیشتر می‌باشد و باید برای بازی در این منطقه از آمادگی بالایی برخوردار باشند. هافبک‌ها دراین منطقه وظیفه جلوگیری از رسیدن توپ به منطقه‌ی دفاع تیم خود را به عهده دارند و در واقع باید توپ را از محوطه ی دفاع تیم‌شان دور نگه دارند.
 • خط کشی زمین فوتبال
  علامت گذارى زمین فوتبال با استفاده از خطوط سفید تعیین شده‌اند. خطوطی که  بلند هستند مرز زمین را مشخص می‌کنند و خطوط کوتاه مناطق هدف را نشان می‌دهند. ضخامت خطوط نهایتا تا 12 سانتی‌متر می‌باشد. خط میانه در بازی فوتبال خطی می‌باشد که زمین را به دو نیمه تقسیم می‌کند. بازیکنان هر تیم تا قبل از شروع بازی باید در نیمه خود بمانند و اجازه وارد شدن به زمین حریف را ندارند.
  خط کناری زمین فوتبال مطابق با استاندارد های فیفا محوطه زمین فوتبال را نمایانگر است که بازی در آن در جریان می‌باشد. توپی که از این خط عبور کند و به خارج رانده شود، باید با یک پرتاب دست بازیکن حریف به بازی برگردد.
  قسمتی از حاشیه زمین فوتبال مختص به محوطه فنی زمین بازی می‌باشد که نیمکت بازیکنان ذخیره در آن قرار دارد. مربیان می‌توانند در آن نقطه از زمین که گاهی اوقات با خطوط نقطه‌چین مشخص می‌شود نکات راهنمایی و مهم را به بازیکنان بگویند.

زمین‌های فوتبال بسته به مقدار استفاده نور و روشنایی به سه گروه تقسیم می‌شوند:

 1.  زمین های فوتبالی که در آن‌ها مسابقات رسمی برگزار می‌شود و فیلمبرداری های تلویزیونی به صورت فورکی انجام می‌شود، باید از روشنایی در حداقل ۲۵۰۰ لوکس برخوردار باشد در غیر این صورت کیفیت فیلمبرداری و خروجی قابل نمایش به تماشاگران نیز با مشکل روبرو خواهد شد.
 2. زمین های فوتبالی که مسابقات در آن انجام می‌گردد اما فیلمبرداری این مسابقات در روز انجام می‌گیرد از آن دسته زمین‌های فوتبال است که می‌بایست روشنایی ۱۵۰ لوکسی داشته باشد چون به اندازه‌ای که برای فیلمبرداری در روز روشنایی نیاز است، دریافت می‌کند به همین دلیل نیاز به روشنایی بیشتر نیست .

امیدوارم مطالب این مقاله برای شما خواننده عزیز کاربرد داشته باشد. خواندن مطالب بیشتر در مقالات فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا.