در حال حاضر و در دنیای امروز بسیاری از افراد بیش از پیش به تناسب اندام اهمیت می‌دهند و از این بین لاغری شکم و پهلو اهمیت خاصی یافته است. برای دست یافتن به چنین هدفی هیچ چیز به اندازه ورزشی درست و اصولی و به کمک ابزار مناسب آن، کارساز نیست. در ادامه مطلب به معرفی چند ابزار مهم حرکات شکم و پهلو و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم:

 1. چرخ شکم
  چرخ شکم یا غلتک شکم یک ابزار تمرین برای تقویت عضلات شکم است. این چرخ از یک میله استوانه شکل با دو عدد چرخ ژله‌ای تشکیل شده است. این ابزار علاوه بر شکم، بازو، کمر و گردن را نیز درگیر می‌کند. دارای دو مدل تک‌چرخ و دوچرخ است. برای انجام این کار باید غلتک را توسط هر دو دست در وضعیت زانو زدن گرفته و تمام وزن روی دست و زانو متمرکز باشد. در مرحله بعد غلتک را به سمت جلو هدایت کنید و بدن را کاملاً در حالت کششی قرار دهید. حال درحالی که عضلات شکم را منقبض کردید به حالت اولیه برگردید. در هنگام خرید چرخ شکم باید اندازه قطر و وزن آن، جنس و طراحی دسته را در نظر گرفت.تمرین با چرخ شکم از ابزارهای شکم و پهلو
 2. جیم بال
  توپ‌های جیم‌بال  نیز از جمله ابزارهای تمرینات شکم و پهلو هستند و به طور معمول در چهار اندازه مختلف دیده می‌شوند و هر کدام دارای یک سایز متفاوت هستند. انواع توپ جیم‌بال مرغوب از جنس وینیل است و گاهی نیز از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. به طور معمول هر توپ جیم‌بال وزنی برابر 200 تا 300 کیلوگرم را تحمل می‌کند که با توجه به قد افراد و نیز با توجه به هدفی که توپ برای آن تهیه می‌شود میزان تحمل وزن را نیز باید درنظر گرفت.

  برای تمرین شکم با جیم‌بال باید یک عدد توپ جیم‌بال را به خود نزدیک کرده و در موقعیت شنا قرار بگیرید.
  در مرحله دوم بخش پایینی ساق پا را روی توپ قرار داده و بخش دیگر بدن را همچنان در حالت شنا قرار دهید.
  حال باید توپ را زیر قوزک پا بچرخانید، عضلات شکم را محکم کنید و چندین ثانیه به همین حالت بمانید.
  در نهایت پاهایتان را صاف کنید، نفستان را داخل بدهید و توپ را به نقطه اولیه برگردانید.

  تمرین با جیم بال از ابزارهای شکم و پهلو
 3. دمبل
  دمبل‌ها در انواع ثابت (لاستیکی، یورتان و هگزاگونال) و قابل تنظیم در بازار وجود دارند و از طریق چربی‌سوزی باعث کاهش حجم عضلات شکم و پهلو می‌شوند. حرکات تمرینی شکم با دمبل شامل وی آپ، کرانچ گردشی، ددلیفت یک پا و ... می‌شود. برای نمونه به توضیح حرکت کرانچ گردشی خواهیم پرداخت:
  برای انجام این حرکت باید روی زمین دراز بکشید و یک دمبل را روی سینه خود قرار دهید، حال زانوهایتان را خم کنید و کف پاها را روی زمین قرار دهید. شانه‌هایتان را از زمین جدا کنید و به سمت چپ بالا بیاورید. در نهایت به حالت اولیه برگردید و همین حرکت را به سمت راست انجام بدهید. در این تمرین نباید کمر را از زمین جدا کنید.

  تمرین با دمبل از ابزارهای شکم و پهلو
 4. کش ورزشی
  کش ورزشی نوعی وسیله ورزشی بسیار مقاوم است که معمولاً به سقف متصل می‌شود و قابلیت تحمل 600 کیلوگرم وزن را دارد. هرچند می‌توان آن را به لنگر در، میله بارفیکس، نرده و ... متصل کرد.  با استفاده از این کش به راحتی می‌توان انواع حرکات ورزشی را انجام داد و قدمی در جهت تناسب اندام و رفع چربی اضافه موجود در شکم و پهلو برداشت. استفاده از این کش ورزشی بهتر است زیرنظر مربی باشد و در مراحل اولیه کار به تدریج و در زمان محدود انجام بشود.
 5. هولاهوپ
  حلقه هولاهوپ امروزه از جمله وسایل ورزشی پرکاربرد است و عده بسیاری از مردم به منظور لاغری ران، شکم، پهلو و حفظ تناسب بدن از آن استفاده می‌کنند. هولاهوپ‌ها هوشمند یا ساده هستند و در سایز و اندازه‌های مختلفی یافت می‌شوند. اگر هدف از هولاهوپ زدن سوزاندن کالری است باید از حلقه‌های سبک با ضخامت کم‌ استفاده کرد و حلقه‌های سنگین که برجستگی‌هایی با خود دارند با ضربات شدید بر شکم و پهلو باعث لاغری سریع خواهند شد. وزن معمول انواع هولاهوپ‌های مورد استفاده برای لاغری شکم و پهلو 900 گرم است و دارای انواع مگنتی، اسفنجی، توپدار و اسمارت می‌باشد. این وسیله با حرکات چرخشی جانبی خود باعث کاهش حجم چربی موجود در شکم و پهلو شده و علاوه بر تقویت انعطاف پذیری بدن، باعث تقویت حرکات روده نیز می‌شود.

شما عزیزان می‌توانید برای تهیه ابزار های مهم حرکات شکم و پهلو به فروشگاه آنلاین ورزشی اسپرت کالا مراجعه کنید و ضمن بازدید از محصولات این سایت از کیفیت وسایل ورزشی موجود اطمینان حاصل نمایید. رضایت خاطر و سلامتی شما هدف ما است.