آموزش ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی به دلایل مختلف از جمله آرامش، کنترل درد و بهبود خلق و خو مورد استفاده قرار می گیرد. اینها همچنین برخی از مزایای اساسی ماساژ درمانی هستند. تصور می شود که افزودن روغن های مخصوص ماساژ چنین مزایایی را افزایش می دهد. به همین دلیل است که تقاضا برای یادگیری و آموزش ماساژ آروماتراپی روز به روز در حال افزایش است. در ادامه به مرور برخی نکات برای آموزش ماساژ آروماتراپی اشاره می کنیم.

ماساژ آروماتراپی

در رایحه درمانی از چه اسانس هایی استفاده می شود؟

برخی از محبوب ترین اسانس هایی که در رایحه درمانی استفاده می شوند عبارتند از: ترنج، چوب سرو، بابونه، اکالیپتوس، شمعدانی، زنجبیل، اسطوخودوس، لیمو، نارنگی، نعناع تند و درخت چای.
رایحه درمانی اغلب به عنوان یک سرویس اضافی به جلسه ماساژ سنتی اضافه می شود. ماساژور ممکن است در طول جلسه شما یک اسانس را در اتاق پخش کند یا چند قطره روغن به لوسیون ماساژ اضافه کرده و مستقیماً آن را روی پوست شما می مالند. معمولا رایحه درمانی در مباحث آموزش ماساژ آروماتراپی به کار آموزان آموزش داده می شود.

ماساژ آروماتراپی در چه مواردی کاربرد دارد؟

به گفته منبع معتبر مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه ایالات متحده (NCCIH)، نزدیک به 7 درصد از بزرگسالان ایالات متحده به طور منظم از ماساژ درمانی استفاده می کنند. ماساژ درمانی خود شامل دستکاری ماهیچه ها و غدد لنفاوی از طریق تکنیک های حرفه ای پرس و مالش است.
برخی از انواع ماساژ عبارتند از: بافت عمیق، سوئدی، قبل از تولد، و ماساژ سنگ داغ. روغنهای اسانسی را می توان به هر نوع ماساژ برای اهداف آروماتراپی اضافه کرد. ماساژ درمانی با کاهش کوتاه مدت دردها و دردهای جسمانی و بهبود روحیه ارتباط دارد. افزودن روغن ضروری برای ماساژ آروماتراپی می تواند به طور بالقوه اثرات ماساژ را افزایش دهد. به عنوان مثال، اگر از افسردگی رنج می برید، افزودن روغن تقویت کننده روحیه مانند پرتقال نیز می تواند احساس بهتری برای شما ایجاد کند. کارآموزان در دوره های آموزش ماساژ آروماتراپی به طور جامع با انواع ماساژ و کاربرد آنها آشنایی پیدا می کنند.

ماساژ آروماتراپی در چه مواردی کاربرد دارد؟

رایحه درمانی چیست؟

رایحه درمانی استفاده از روغنهای مخصوص ماساژ برای مزایای خاصی است. به عنوان مثال می توان به اسطوخودوس، پرتقال و ترنج و اکالیپتوس اشاره کرد. این "رایحه ها" همه مشتقات گیاهی از گیاهان، عصاره درختان و گلها هستند. روغنهای مخصوص ماساژ بسیار غلیظ هستند بنابراین برای استفاده صحیح آنها باید به روغنهای ملایم، مرطوب کننده یا لوسیون رقیق شوند. مواردی از این دست در دوره های آموزش ماساژ آروماتراپی آموزش داده می شوند.

آیا ماساژ آروماتراپی موثر است؟

تحقیقات علمی در مورد اثرات آروماتراپی بر سلامتی متفاوت است یا فاقد آن است. بر اساس NCCIH ، تحریک روغن ها برای افزایش خلق و خو در برخی از مطالعات موثر بوده است. نمونه هایی از این موارد شامل لیمو، نارنج و نارنگی است. با این حال، اسطوخودوس، اگرچه به طور گسترده ای بی خطر تلقی می شود، اما نشان داده شده است که بر روی روحیه هیچ تأثیری نمی گذارد.
مطالعه دیگری به بررسی اثرات بابونه و ماساژ درمانی برای تسکین اضطراب پرداخت. به گفته موسسه ملی سرطان (NCI)، پس از ماساژ با بابونه، نتایج کاهش بیشتر علائم اضطراب به وضوح مشاهده شده است. به طور کلی، NCI خاطرنشان می کند که رایحه درمانی مزایایی برای موارد زیر نشان داده است:
اضطراب، افسردگی، بی خوابی، حالت تهوع، و درد. با مطالعه مطالب مرتبط با آموزش ماساژ آروماتراپی می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، که کدام نوع ماساژ و چه رایحه ای برای رفع چه مشکلی کارآمد تر است. مشاهده محصولات ریکاوری و ماساژ در
فروشگاه ورزشی اسپرت کالا.

خطرات ماساژ آروماتراپی

به طور کلی خطرات کمی در ارتباط با ماساژ آروماتراپی وجود دارد. یکی از ملاحظات، ممکن است حساسیت احتمالی به اسانس های مورد استفاده در طول جلسه است. ماساژور شما باید همیشه قبل از استفاده از روغن روی پوست، روغن را با لوسیون ماساژ یا روغن حامل رقیق کند.
اگر از روغن خاصی مطمئن نیستید، از درمانگر بخواهید به جای اینکه مستقیماً آن را روی پوست خود بمالید، آن را در اتاق پخش کند.
علائم احتمالی واکنش آلرژیک به اسانس ها عبارتند از: جوش پوستی، سرخی، ورم و خارش. اگر قصد دارید تا به عنوان ماساژ درمانگر فعالیت کنید حتما در دوره های آموزش ماساژ آروماتراپی توجه ویژه ای به این حساسیت ها داشته باشید، و یا اینکه مطالعات بیشتری در این زمینه داشته باشید.
یکی دیگر از ملاحظات عدم وجود قوانین مربوط به اسانس ها و فرآورده های اسانس مورد استفاده در ماساژ آروماتراپی است. از آنجا که بسیاری از روغنهای مخصوص ماساژ به عنوان لوازم آرایشی در نظر گرفته می شوند، سازمان غذا و دارو آنها را از نظر ایمنی و اثربخشی کنترل نمی کند.

آیا ماساژ آروماتراپی در دوران بارداری بی خطر است؟

شاید نه. ماساژ قبل از تولد به طور کلی بی خطر تلقی می شود. اگر درد ساق پا دارید یا سابقه لخته شدن خون دارید، ماساژ ندهید. اگر به دنبال ماساژ آروماتراپی در دوران بارداری هستید، با پزشک در مورد اینکه کدام روغن ها ممکن است ایمن باشند صحبت کنید. این نگرانی وجود دارد که روغن های ماساژ می توانند به جفت وارد شوند و منجر به آسیب جنین شوند.
به گفته انجمن ملی آروماتراپی جامع، در صورت بارداری باید از اسانس های زیر اجتناب کنید:

انیسون، ریحان، توس، جعفری، و ترخون.
همچنین هنگام استفاده از ماساژ رایحه درمانی برای کودکان خردسال باید احتیاط کنید. به طور کلی، در صورتی که تمایل دارید که خودتان از این نوع ماساژ استفاده کنید و یا اینکه ماساژ درمانگر باشید بهتر است که در دوره های آموزش ماساژ آروماتراپی شرکت کنید و اطلاعات جامع و دقیق در این زمینه را کسب کنید. به این ترتیب با اطمینان بیشتری می توانید به سراغ ماساژ آروماتراپی بروید.