آمادگی جسمانی چیست؟

حفظ سطح خوب آمادگی جسمانی مهم است، اما به معنای واقعی کلمه آمادگی جسمانی چیست؟ البته، تعیین آنچه که آمادگی جسمانی را شامل می شود دشوار است. کارشناسان آمادگی جسمانی را به عنوان توانایی فرد در انجام فعالیت های روزانه با عملکرد مطلوب، استقامت و قدرت با مدیریت بیماری ها، خستگی و استرس و کاهش رفتارهای کم تحرک تعریف می کنند.

آمادگی جسمانی چیست؟حقایقی درباره تناسب اندام

حفظ آمادگی جسمانی خوب می تواند به جلوگیری از برخی شرایط کمک کند. با ورزش، ساختار بدن می تواند بدون تغییر وزن، تغییر کند و عملکردش را بهبود دهد. قلب ورزشکاران بسته به ورزش انتخابی آنها تغییرات متفاوتی را نشان می دهد. قدرت ماهیچه ها به دلیل هیپرتروفی فیبر و تغییرات عصبی افزایش می یابد. کشش عضلانی برای افزایش انعطاف پذیری می تواند تعدادی از مشکلات پزشکی را تسکین دهد.

تاثیر عملکرد قلبی تنفسی در آمادگی جسمانی چیست؟

استقامت قلبی تنفسی نشان می دهد که بدن چگونه می تواند در حین فعالیت بدنی از طریق سیستم گردش خون و تنفس بدن سوخت رسانی کند. فعالیت هایی که به بهبود استقامت قلبی تنفسی کمک می کنند، فعالیت هایی هستند که باعث افزایش ضربان قلب برای مدت زمان طولانی می شوند.

سلامت قلب با ورزش چگونه تغییر می کند؟

کارایی قلب پس از تمرین مداوم تغییر کرده و بهبود می یابد. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که انواع مختلف فعالیت ها قلب را به طرق بسیار متفاوتی تغییر می دهد.
همه ورزش ها به طور کلی اندازه قلب را افزایش می دهند، اما یک تفاوت اساسی بین ورزشکاران استقامتی مانند قایقرانان و ورزشکاران قدرتی مانند بازیکنان فوتبال در این مورد وجود دارد.

سلامت ریه با ورزش چگونه تغییر می کند؟

اگرچه قلب با گذشت زمان به طور پیوسته تقویت می شود، اما سیستم تنفسی به همان میزان تنظیم نمی شود. اندازه ریه تغییر نمی کند، اما ریه ها اکسیژن را به طور موثرتری استفاده می کنند.
به طور کلی، ورزش بدن را تشویق می کند تا در مصرف، توزیع و استفاده از اکسیژن کارآمدتر عمل کند.
عملکرد قدرت عضلانی در آمادگی جسمانی چیست؟
روش های مختلفی برای اندازه گیری قدرت عضلانی وجود دارد. به طور کلی، بلند کردن وزنه تعیین شده در موقعیت تعیین شده و مقایسه نتایج با هر جمعیت معین بهترین راه است.
به طور کلی، اگر فردی عضلات خود را به طور مداوم و منظم به کار بگیرد، قدرت آنها افزایش می یابد.
روش های مختلفی برای قرار دادن ماهیچه ها در فعالیت های شدید وجود دارد، اما هر ورزشی تا زمانی که خسته نشوید روی عضله کار می کند، با گذشت زمان قدرت ماهیچه ها را افزایش می دهد.

اهمیت ساختار عضلات در آمادگی جسمانی چیست؟

ماهیچه ها از سلول های ماهیچه ای کشیده تشکیل شده اند. هر سلول ماهیچه ای حاوی پروتئین های انقباضی، به نام اکتین و میوزین است که به ماهیچه قدرت می بخشد. این الیاف با هم منقبض شده و به اصطلاح ضربه تولید می کنند. برای عضله سازی، فرد باید به طور منظم ماهیچه های خود را تمرین داده و پروتئین کافی دریافت کند.

استقامت عضلانی

تناسب اندام همچنین می تواند شامل استقامت عضلانی باشد، که عبارت است از توانایی یک عضله برای ادامه نیرو بدون خستگی.
همانطور که در بالا ذکر شد، تمرینات قدرتی باعث ایجاد عضلات بزرگتر می شود. از سوی دیگر، تمرینات استقامتی لزوماً باعث ایجاد ماهیچه هایی با اندازه بزرگتر نمی شود. این امر به این دلیل است که بدن بیشتر بر روی سیستم قلبی عروقی تمرکز می کند و اطمینان می دهد که ماهیچه ها خون اکسیژن دار مورد نیاز برای عملکرد خود را دریافت می کنند.

استقامت عضلانی
تاثیر ترکیب ساختار بدنی در آمادگی جسمانی چیست؟

ترکیب ساختار بدن مقادیر نسبی ماهیچه، استخوان، آب و چربی هر فرد را اندازه گیری می کند.
یک فرد به طور بالقوه می تواند وزن یکسانی را حفظ کند اما نسبت هریک از اجزای تشکیل دهنده بدن خود را بطور اساسی تغییر دهد.
به عنوان مثال، افرادی که نسبت ماهیچه ای (توده بدون چربی) بالایی دارند، نسبت به افرادی با قد و دور کمر یکسان که ماهیچه کمتری دارند، وزن بیشتری دارند.

ترکیب ساختار بدن چگونه محاسبه می شود؟

چندین روش معتبر برای محاسبه ترکیب بدن وجود دارد. به عنوان مثال، پزشک می تواند چربی بدن فرد را با استفاده از ابزارهایی مانند کالیپر یا از طریق تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریک برای تشخیص سلول های چربی اندازه گیری کند.

تاثیر انعطاف پذیری در آمادگی جسمانی چیست؟

انعطاف پذیری به دامنه حرکت در یک مفصل اشاره دارد. انعطاف پذیری مهم است زیرا توانایی حرکات هموار را افزایش می دهد و می تواند از آسیب ها جلوگیری کند. میزان انعطاف هر مفصل منحصر به فرد است و به تعدادی متغیر از جمله سفت شدن رباط ها و تاندون ها بستگی دارد. فعالیت های مختلفی که باعث کشش مفاصل، رباط ها و تاندون ها می شود، می تواند انعطاف پذیری را افزایش دهد.
روشهای مختلفی برای بهبود انعطاف پذیری وجود دارد. داشتن یک برنامه تمرینی کششی روزانه می تواند ساده ترین و کارآمدترین راه برای دستیابی به انعطاف پذیری کل بدن باشد.

به طور کلی، این مفهوم که تناسب اندام چیست برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. پیام مهم این است که انجام هرگونه ورزش منظم برای سلامتی فرد مفید خواهد بود. هرچه بیشتر ورزش کنید، ظاهر و احساس سالم تری خواهید داشت. دریافت برنامه ورزشی در فروشگاه ورزشی آنلاین اسپرت کالا.